Styl skandynawski - nowoczesna, minimalistyczna aranżacja

0
Styl skandynawski - nowoczesna, minimalistyczna aranżacja

Urządzając mieszkanie często szukamy inspiracji z innych krajów. Styl skandynawski to przykład nowoczesnej minimalistycznej aranżacji. Co jeszcze kryje się za nazwą nawiązującą do trendów z mroźnej Północy?

Remix - drzwi Garda bielone

Przestrzeń to klucz do sukcesu

Styl skandynawski to wnętrza pełne przestrzeni, światła i bieli, bardzo dobrze dobrane i wygodne w użytkowaniu meble, rustykalne dodatki, materiały w naturalnych kolorach. To również kolorowe przedmioty umiejscowione w różnych częściach domu, ubarwiające wnętrze i ożywiające całość. Przede wszystkim jednak styl skandynawski to stosowanie wielu motywów drewnianych, często bielonych, dla stworzenia bardziej przytulnego klimatu.

Drewniane podłogi, drzwi oraz okna bez firanek

Domy i mieszkania Skandynawów są bezpretensjonalne, proste w swej formie, a przede wszystkim praktyczne i wygodne. Zamiłowanie do koloru białego wzięło się ze zbyt małego nasłonecznienia w tej części Europy. Spragnieni jasnych przestrzeni, postanowili wprowadzić do swoich wnętrz jak najwięcej światła i powietrza. Okna nie są zakrywane firankami czy zasłonami, by słońce dłużej przebywało w domu, a podłogi są najczęściej białe lub w naturalnym odcieniu, by lepiej odbijały światło i tworzyły ciepłą, przytulną atmosferę.

- By stworzyć naturalny wygląd w mieszkaniu, warto zastosować wysokiej jakości drewno, zarówno na podłogach, jak i w innych elementach, takich jak np. drzwi i okna - przekonuje Agata Kozyr z firmy Remix, producenta drzwi sosnowych. - Skandynawski styl to przede wszystkim minimalizm, dlatego warto sięgać po najprostsze rozwiązania: sosnowe deski na podłogach, parapety z drewna naturalnego, drzwi w stanie naturalnym lub w jasnym odcieniu. Dla zwiększenia efektu przestronności można oczywiście wszystko przemalować lub zabejcować na przykład na kolor biały.

Drewno również na ścianach

Żyjący w zgodzie z naturą mieszkańcy Skandynawii wśród wszystkich materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych najbardziej pokochali drewno. Łatwo dostępne, trwałe, o wspaniałych walorach estetycznych, a przede wszystkim ekologiczne, zdrowe i zawsze na czasie. Drewno pojawia się również w wielu innych stylach dekoratorskich: jest unowocześniane, postarzane, szlifowane lub pozostawiane w swej naturalnej postaci. Zawsze jednak robi ogromne wrażenie, tworząc pełną ciepła przestrzeń, w której bardzo wygodnie się żyje.

- Jednym z ciekawszych rozwiązań jest boazeria, która świetnie nadaje się do wnętrz w stylu skandynawskim i rustykalnym - dodaje Agata Kozyr z Remix. - Jest dość łatwa do ułożenia, bardzo trwała i wygodna w użytkowaniu. Innym przykładem są panele ścienne lub sufitowe, które doskonale nadają się do domków na wsi lub nad morzem, wprowadzając do wnętrza nadmorski charakter.

Dodatki, meble i elementy dekoracyjne

Wnętrza w skandynawskim stylu są oszczędne w formie. Zastosowanie jedynie niezbędnej liczby szafek pozwala na optyczne powiększenie każdej powierzchni. Pomalowane na biało, drewniane meble w kuchni pomagają utrzymać porządek i czystość, a wygodne sofy w salonie zapewniają relaks i odpoczynek zapracowanym Skandynawom. Niewielka ilość bibelotów i dekoracyjnych dodatków jest zawsze dobrze przemyślanym wyborem. Proste świeczniki, świece, doniczki z kwiatami, które wprowadzają kolor i świeżość do wnętrz, lustra w oryginalnych ramach, metalowe proste lampy i obrazy, to wyposażenie, które najczęściej można spotkać w domach urządzonych w tym stylu.

Osoby, które pragną stworzyć u siebie w domu przestrzeń inspirowaną wnętrzami z północy Europy, powinny postawić na biel, minimalizm, niewielką dawkę kolorów, metalowe dodatki i sporą ilość drewna - zarówno w formie mebli, dekoracji, jak i podłóg, drzwi czy paneli ściennych. Tak urządzone mieszkanie to styl skandynawski w swej najczystszej postaci.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także