Styl vintage, czyli łączenie przeciwieństw

3
Styl vintage, czyli łączenie przeciwieństw

Co właściwie oznacza słowo "vintage"? Z języka ang. można to przetłumaczyć jako słowo określające wino zrobione z winogron zebranych w jednym sezonie (roku), co przeważnie jest jednoznaczne z dobrym rocznikiem tego wina.

I tak też możemy opisać ten styl we wnętrzach! To, co najlepsze ze wszystkich epok, połączone i zebrane w jednym miejscu. Cechą charakterystyczną stylu "vintage" jest łączenie przeciwieństw. Takie wnętrze można stworzyć na dwa sposoby: wprowadzając stare, stylowe meble do nowoczesnych wnętrz lub łącząc stylizowane wnętrze z nowoczesnymi elementami.

Styl vintage

W takim stylu odnajdzie się tylko osoba ceniąca oryginalność, niebanalność i czasem ekstrawagancję. Nurt ten zarówno w ubraniach, jak i w aranżacji wnętrz, przeżywa obecnie swój renesans na całym świecie. Jeśli chodzi o modę, na początku styl vintage odnosił się do używanych rzeczy, teraz jednak nabrał innego znaczenia, ubrania są specjalnie postarzane, tak, aby wyglądały na stare. To samo możemy dostrzec w projektowaniu i aranżacji wnętrz! We wszystkich sklepach, aż roi się od mebli robionych tak, by jak najlepiej imitować antyki.

Jednak sztuka stylu vintage polega przede wszystkim na umiejętnym połączeniu tych "staroci" z nowoczesnością. Może się to objawiać np. poprzez dodanie ozdobnych żyrandoli, rzeźbionych mebli i dodatków z koronki do wnętrza nowoczesnego, charakteryzującego się prostotą formy, szkłem, stalą i nadbudowami z rigipsów i podświetleniem LED. Jeśli połączenie tych przeciwieństw będzie zrównoważone i odpowiednio dobrane, stworzymy wnętrze w zależności od upodobań - romantyczne, staroświeckie lub lekko stylowe.

Styl vintage

Tak naprawdę, taka stylizacją częściej niestety przemawia do Pań niż Panów. Myślę jednak, że wynika to z tego, iż czasem wstydzą się przyznać, że podobają im się te małe koronkowe poduszeczki rozłożone w pozornym nieładzie na dużym rzeźbionym łóżku. Jako projektanci często spotykamy się z różnicą zdań między męską a żeńską częścią inwestorów. Styl vintage większym poparciem cieszy się właśnie u kobiet, jednak gdy projektanci przygotują plan i wykonają go, mężczyźni przyznają, że są zaskoczeni efektem. Konwencją tego nurtu jest przed wszystkim oryginalność!

W sypialni, używając koloru fioletowego lub pudrowego różu w połączeniu z tapetą i beżem na ozdobnych zasłonach, możemy uzyskać efekt romantyzmu i nostalgii. Nowoczesny akcent pojawia się na podłodze poprzez połączenie paneli imitujących drewno z płytkami w kolorze kremu. Atmosferę modernistyczna doskonale oddają także nadbudowy rigipsowe w postaci wnęk oraz sufity podwieszane z podświetleniami LED.

W kuchni również widać duży wpływ stylu vintage. Na podłodze klasyczna dla lat 20. podłoga w szachownicę, meble białe w stylu retro ze zdobieniami, żyrandol stylowy, a do tego krzesła stylizowane nowoczesnością, sufit podwieszany na całej powierzchni podświetlony ledami. Całość jest bardzo jasna i przestronna dzięki wyeksponowaniu dużych okien i użyciu jasnych kolorów.

Styl vintageStyl vintage

Jeśli mamy dużą łazienk,ę możemy pozwolić sobie na zabawę płytkami dekoracyjnymi w kontrastowych kolorach. Dodajmy także żyrandole, ozdobne meble z minionej epoki, kolumny nadające styl i kontrastujące z modernizmem wyposażenia (umywalki i misy wc-towe) i uzyskujemy styl vintage w lekko romantycznym wydaniu. Dopełnieniem aranżacji łazienek w tym stylu są meble i oświetlenie, które tworzą ciepłą i przytulną atmosferę tego wnętrza.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: iprojektowaniewnetrz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także