Stylu vintage w domu

Stylu vintage w domu

Styl vintage to wytwór XIX wieku. Wtedy właśnie pojawiła się moda nawiązywania do innych epok, szczególnie w kwestii noszenia ubrań. Należy jednak powiedzieć, że vintage dotyczy również aranżacji wnętrz.

Jak się okazuje, styl ten ma wielu zwolenników, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością. Czym konkretnie się on charakteryzuje? Zacznijmy od historii:

Słowo vintage pochodzi z terminologii winiarskiej, a odnosiło się do wina wyprodukowanego w jednym sezonie. Decydujące było tu zatem zachowanie pewnej spójności i jednoznacznego pochodzenia winogron użytych do jego produkcji.

W odniesieniu do wystroju wnętrz, stosuje się jednak nieco odmienną zasadę. Najprościej rzecz ujmując, styl vintage w wystroju wnętrz to połączenie skontrastowanych ze sobą nurtów, epok, to próba łączenia przeciwieństw, dzięki której powstaje nowa jakość. Chcąc urządzić wnętrze w tym stylu, mamy do wyboru dwa rozwiązania.

Pierwsze - wstawiamy stare meble, nawiązujące na przykład do wczesnych lat XIX wieku, do pomieszczenia, w którym znajdują się widoczne oznaki nowoczesności, a więc - popularne, nowoczesne kolory ścian, rolety, najnowocześniejsze firany, nowy typ oświetlenia itp.

Drugie - kupujemy bardzo modne, nowoczesne meble do wnętrza zaaranżowanego w sposób tradycyjny, wzorowany na wcześniejszych epokach.

Wybór należy do nas. Ważne jest jedynie to, by pamiętać o odpowiednim łączeniu przeciwieństw, a więc historii z nowoczesnością. Nie jest to jednak łatwe zadanie, spróbujmy bowiem połączyć z naszym nowoczesnym wnętrzem produkty takie jak te zaprezentowane poniżej.

komoda w stylu vintage
krzesła vintage
półka w stylu vintage
szafka vintage

(wszystkie zdjęcia pochodzą z działów
Vintage i Meble serwisu DecoBazaar)

Warto dodać, że kolory typowe dla stylu vintage to jasne i spokojne barwy - chodzi tu zarówno o meble, jak i kolorystykę ścian. Widać to na przykładzie większości załączonych tu zdjęć.

Jeśli zastanawiamy się, gdzie możemy kupić meble w takim stylu, to trzeba powiedzieć, że najprawdopodobniej największy ich wybór będzie w antykwariatach (zarówno tradycyjnych, jak i internetowych). Należy jednak zawrócić uwagę na to, że coraz więcej salonów meblowych posiada już ofertę, która z pewnością zadowoli wszystkich fanów stylu vintage.

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: karolcia

Polecamy Ci również

Zobacz także