Sufit napinany – pomysł na dekorację salonu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sufit napinany to rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać sufit jako przestrzeń dekoracyjną. Przykładem może być sufit, który świeci całą swoją powierzchnią.
Sufit napinany to rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać sufit jako przestrzeń dekoracyjną. Przykładem może być sufit, który świeci całą swoją powierzchnią. Alteza
Sufit jest powierzchnią, którą rzadko wykorzystujemy jako element dekoracyjny. Jeśli chcemy to zmienić, warto pomyśleć o suficie napinanym.

Sufit – przestrzeń do dekoracji

Urządzając mieszkanie dużo uwagi poświęcamy ścianom. Wybieramy sposób ich wykończenia (farba, tapeta), godzinami zastanawiamy się nad kolorami i wzorami. Podobnie z podłogą – w jej przypadku w grę wchodzą również względy użytkowe, ale i jej wygląd jest dla nas bardzo ważny. Tymczasem sufit – duża płaszczyzna, której nie przysłonią meble, czy dywan – jest traktowana nieco po macoszemu. Malujemy go najczęściej na biało i co najwyżej wieszamy dekoracyjną lampę. A sufit może stać się ważnym elementem wystroju wnętrza, który nada mu zupełnie nowy charakter i styl.

Sposoby na dekorację sufitu

Jako dekorację sufitu można potraktować wyrazisty kolor farby, czy gipsową sztukaterię. Za to zrezygnujmy np. ze styropianowych kasetonów, które były szalenie modne kilkanaście lat temu. Teraz są zdecydowanie przestarzałą formą dekoracji. Ciekawym pomysłem na twórcze wykorzystanie sufitu jest montaż sufitu napinanego. Dzięki niemu „zwieńczenie” naszego salonu może zyskać zupełnie nowy i oryginalny wygląd.

Czym są sufity napinane

Sufity napinane wykonuje się ze specjalnie przygotowanej folii PVC, montowanej na stelażu. Folia PVC jest lekka, trwała, a przy tym odporna na wilgoć i odbarwienia. Dodatkowo jest dostępna w różnych, również intensywnych, kolorach oraz wzorach, a jej powierzchnia może mieć różny stopień połysku.

Taka specjalna folia PVC jest docinana do kształtu i wymiaru pokoju, ale można z niej wykonać także elementy o innym kształcie, np. okrągłym. Folię mocuje się do stelaża z listew i profili aluminiowych. Dzięki nim, można modyfikować kształt konstrukcji. Następnie folia jest nagrzewana do wysokiej temperatury, co umożliwia jej dokładne i mocne napięcie. Kiedy ostygnie, będzie miała właściwości sztywnej membrany.

Jakie możliwości aranżacyjne daje sufit napinany

Decydując się na sufit napinany mamy wielką swobodę wyboru tego, jak będzie wyglądał. Zaczynając koloru, poprzez wzór, po stopień połysku. Warto wiedzieć, że jeśli wybierzemy sufit w danym kolorze, to może on być dodatkowo jednolity lub cieniowany. Ale mamy też wielki wybór wzorów, bo na folii może być nadrukowane zdjęcie lub grafika. W dodatku sufit może być błyszczący, matowy, satynowy lub o lustrzanym połysku, a także wykonany z folii transparentnej.

Sufit napinany można też wykonać jako konstrukcję wielopoziomową, z wykorzystaniem nietypowych kształtów (łuków, owali i innych figur geometrycznych), a także form 3D. Dodatkowo mogą go urozmaicać pofalowania, marszczenia lub zagięcie.

Oświetlenie sufitu napinanego

Dodatkowe walory dekoracyjne zyskamy, decydując się na dekoracyjne oświetlenie sufitu. Można w nim zamontować tradycyjne żyrandole, halogeny, lampy stropowe, czy oświetlenie LED. Ale można też uzyskać bardziej niezwykłe efekty. Montaż tzw. starpinsów pozwoli zamienić sufit w rozgwieżdżone niebo, a jeśli nad półprzeźroczystą folią, umieścimy diody LED, sufit będzie świecił całą swoją powierzchnią.

Sufit napinamy – kilka pomysłów aranżacyjnych

Jak widać sufit napinany daje bardzo duże i zróżnicowane możliwości aranżacyjne. Przedstawiamy tylko kilka pomysłów, na jego formę:

  • gorąca czerwień sufitu – sufit napinany w intensywnie czerwonym kolorze to pomysł dla odważnych. Jednak niewątpliwie wygląda on oryginalnie. Pamiętajmy tylko, że jeśli tak mocny kolor będzie na suficie, to ściany i wyposażenie powinny być w stonowanych, jasnych barwach – odcieniach bieli lub szarości;
  • czarny, okrągły sufit – niebanalny wystrój wnętrza zyskamy decydując się na o okrągłym kształcie. Jeśli zostanie on wykończony czarną, lustrzaną folią, to wbrew ciemnej barwie – sprawi, że pokój będzie wydawał się wysoki. A wszystko przez to, że w suficie napinanym będą odbijać się światła i jasne ściany.
  • klasyczny biały sufit – sufit napinany może też oczywiście być w klasycznym, białym kolorze. Jednak w takim przypadku zyskamy efektowny połysk, który rozświetl wnętrze. Taki sufit będzie dobrze pasował do skandynawskich wnętrz, ścian wykończonych cegłą i jasnej podłogi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl