Sufit podwieszany - wykonanie

Sufity podwieszane wykonuje się we wnętrzach od dawna. Niekiedy mają one jedynie funkcje typowo praktyczne, ale coraz częściej stanowią istotny element dekoracji
w pomieszczeniu. W sufitach podwieszanych umieszcza się elementy oświetlenia, które następnie mają istotny wpływ na estetykę i klimat wnętrza.

Do wykonania sufitu podwieszanego najlepiej jest zatrudnić doświadczonego fachowca. Jednak przy odrobinie zaangażowania i posiadaniu odpowiedniej wiedzy – pracę można próbować wykonać samodzielnie. Sufity podwieszane powstają najczęściej z płyt gipsowo – kartonowych, które mocuje się do uprzednio wykonanego stelaża. Ze względu na rozmiary płyt, dobrze jest mieć drugą osobę do pomocy. Jest to szczególnie ważne, kiedy mamy do czynienia z większą powierzchnią sufitu.

Należy pamiętać, że rodzaj i grubość płyt powinna zostać dostosowana do funkcji, jaką ma pełnić pomieszczenie. We wnętrzach o podwyższonej wilgotności stosuje się płyty wodoodporne. Rodzaj konstrukcji rusztu zależy dobrać w zależności od wielkości pomieszczenia. Nośne profile sufitowe mocuje się najczęściej do uprzednio zamontowanych profili przyściennych. W miejscach łączenia się płyt – warto stosować siatki zbrojące, które ułatwią późniejsze szpachlowanie powstałych szczelin. Po wyschnięciu miejsc spoinowania – sufit należy pomalować farbą o odpowiednio dobranej barwie.

Oceń artykuł
4,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: homeincast.com

Polecamy Ci również

Zobacz także