Sufity podwieszane

0
Sufity podwieszane

Sufity podwieszane są coraz chętniej wykorzystywane przez architektów ze względu na właściwości użytkowe, które ułatwiają dostosowanie wnętrza budynku do jego funkcji. W jakich okolicznościach zaleca się ich montaż?

Sposób wykończenia obiektu powinien być ściśle powiązany z jego przeznaczeniem. Zupełnie inne wymogi musi spełniać gabinet lekarski, sklep czy magazyn. Płyty sufitowe poza podkreśleniem estetyki mogą też poprawić komfort, a nawet zredukować koszty eksploatacyjne.

Praktyczne zagospodarowanie

Sufity podwieszane pozwalają na dostosowanie wysokości stropu do naszych potrzeb. Jest to szczególnie przydatne, gdy pomieszczenie jest bardzo wysokie, ponieważ bez kosztownych prac budowlanych możemy zmniejszyć jego kubaturę, a przy tym zamaskować nieestetyczne elementy konstrukcyjne (np. belki) czy różnego rodzaju defekty.

sufit podwieszany

- Obniżenie stropu powoduje, że przestrzeń, którą musimy ogrzać i oświetlić, maleje, a wraz z nią opłaty eksploatacyjne - mówi Agnieszka Miszta z firmy Rockfon.

Dodatkową korzyść stanowi możliwość wykorzystania miejsca nad płytami. Obecnie w budynkach przemysłowych czy handlowych stosuje się coraz bardziej skomplikowane instalacje. Sufit podwieszany pozwala nam ukryć np. okablowanie oświetleniowe lub elementy systemu klimatyzacji. Zaletą jest też to, że w przypadku ewentualnych usterek instalacji, łatwo się do nich dostać.

Redukcja hałasu

W obiektach, w których przebywa jednocześnie wiele osób, na przykład w centrach handlowych, biurowcach czy halach produkcyjnych istotne znaczenie ma odpowiednia akustyka. Powszechnie stosowane materiały konstrukcyjne, takie jak szkło, metal czy beton odbijają fale dźwiękowe. W efekcie tworzy się uciążliwy pogłos, który wraz z panującym tam hałasem, utrudnia nawet porozumiewanie się.

- Płyty sufitowe mają zdolność pochłaniania dźwięku, dlatego redukują hałas panujący w budynku - tłumaczy Michał Dylewski z Rockfon. - Zmniejszają echo, co ułatwia porozumienie podczas codziennych rozmów oraz korzystnie wpływa na komfort, a nawet zdrowie przebywających w takim budynku osób.

Czystość i higiena

Płyty sufitowe są również skutecznym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie priorytetem jest czystość oraz higiena, czyli np. w różnego rodzaju placówkach medycznych. Produkty przeznaczone do tego typu zastosowań charakteryzują się niskim współczynnikiem emitowania cząsteczek, utrudniając rozprzestrzenianie się bakterii. Ich powierzchnia jest gładka, co pozwala z łatwością je czyścić.

Równie istotna w tym względzie jest odporność na wilgoć. Płyty wykonane ze skalnej wełny mineralnej nie absorbują wilgoci. Można więc stosować je nawet w łazienkach i toaletach, gdyż para nie wpływa na ich kształt czy strukturę. Najważniejsze jednak, że takie sufity uniemożliwiają rozwój grzybów czy też pleśni, co ułatwia zachowanie sterylności.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także