Tradycyjny, otynkowany sufit nie zdaje egzaminu wszędzie tam, gdzie komfort akustyczny odgrywa szczególnie ważną rolę.

Odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych, uzupełniony przemyślaną aranżacją mebli i rozplanowaniem detali, może pomóc w kształtowaniu środowiska akustycznego w pomieszczeniu. Właściwy poziom rozumienia mowy, możliwy do uzyskania tylko przy jednoczesnym ograniczeniu uciążliwego hałasu, wpływa pozytywnie na jakość pracy, nauki, bezpieczeństwo i samopoczucie użytkowników. Coraz ważniejszą rolę w wykończeniu wnętrz użytkowych odgrywa dziś sufit podwieszany, który nie tylko podkreśla charakter i zwiększa wizualną atrakcyjność wnętrza, ale przede wszystkim wpływa na poprawę otoczenia akustycznego.
Głos i pogłos
- Najważniejszym czynnikiem, decydującym o jakości komunikacji w danym pomieszczeniu, jest czas pogłosu, czyli zanikania dźwięku po zakończeniu jego emisji do jednej milionowej początkowej mocy - tłumaczy Anna Baczkowska z firmy Armstrong, światowego lidera na rynku sufitów podwieszanych. Każda wyemitowana fala dźwiękowa zostaje częściowo wchłonięta, a częściowo odbita przez bariery, jakie napotyka na swojej drodze. Wczesne odbicia łączą się z sygnałem bezpośrednim i poprawiają przejrzystość mowy, późniejsze odbierane są jako echo. - Przyjmuje się, że dopuszczalny czas pogłosu powinien wynosić 0,1 - 1,0s. Parametr ten jest zależny od kubatury pomieszczenia i rodzaju znajdujących się w nim materiałów wykończeniowych - wyjaśnia Anna Baczkowska. Wszystkie twarde, odbijające powierzchnie wydłużają czas pogłosu, wzmacniają dźwięk w jednym pomieszczeniu, a przez ograniczenie przenoszenia go do sąsiednich stref, działają jak izolatory. Miękkie materiały, o luźnej strukturze i mniejszej gęstości, pełnią natomiast rolę pochłaniaczy akustycznych, które skracając czas pogłosu wyciszają wnętrze. Im większy rozmiar danej płaszczyzny, tym większą rolę odgrywa jej porowatość, grubość i gęstość. - Modułowy sufit podwieszany, ze względu na swoją rozległą powierzchnię, brak elementów rozpraszających, a także możliwość doboru wymaganych parametrów, stanowi idealne narzędzie w zakresie kształtowania akustyki wnętrz użytkowych o zróżnicowanych funkcjach - dodaje Anna Baczkowska. Funkcjonalny, akustyczny, podwieszany
W zależności od przeznaczenia danej przestrzeni użytkowej, konieczne jest zastosowanie właściwego rodzaju sufitu podwieszanego. Dla uzyskania najlepszych parametrów akustycznych, dokonując wyboru, należy wziąć pod uwagę m.in. materiał z jakiego płyty sufitowe są wykonane, strukturę ich powierzchni, gęstość i grubość, a także odpowiedni rodzaj konstrukcji nośnej. - Rodzaj krawędzi płyty oraz rusztu może mieć istotne znaczenie, kiedy oprócz warunków akustycznych ważna jest również funkcjonalność, np. gdy w danej przestrzeni sufit podwieszany musi zawisnąć niemal bezpośrednio pod stropem lub, gdy konieczny jest dostęp do urządzeń serwisowych i całej powierzchni ponadsufitowej, itp. - podkreśla Anna Baczkowska.