Świąteczną atmosferę podkreślają specjalne dekoracje [GALERIA]

Świąteczną atmosferę podkreślają specjalne dekoracje [GALERIA]

Zbliża się Boże Narodzenie. Te święta lubimy niemal wszyscy. Być może ze względu na ich wyjątkowo rodzinny charakter, wspólne przygotowywanie świątecznych potraw, ubieranie choinki, prezenty. Najważniejsi są ludzie - nasi najbliżsi, przyjaciele, znajomi, bo to my i oni nadajemy wspólnie klimat tym kilku niepowtarzalnym dniom w roku.

Świąteczną atmosferę podkreślają także specjalne dekoracje, bo czyż można sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez choinki, lampek, aniołków, łańcuchów, dzwoneczków... Pewnie można, ale byłoby nam wtedy chyba nieco smutniej, warto więc zadbać o świąteczne bibeloty i ozdobić nimi wnętrze, meble, okna...

Fiolet to jeden z najmodniejszych kolorów tegorocznych świąt!W klimat Bożego Narodzenia dobrze wprowadzą ceramiczne figurki mikołajów, serwetniki z aniołami, lampiony w kształcie domków i choinek, dzwoneczki ze świątecznymi motywami.

Kolory Bożego Narodzenia to biel, czerwień i zieleń - w takiej tonacji najlepiej udekorować dom na święta. Specjalne stroiki doskonale ozdobią każde pomieszczenie, a te powieszone na drzwiach wejściowych od razu wprawią wchodzących do domu gości w świąteczny nastrój. Nie zapominajmy także o ozdobach do przypinania na zasłonach - gwiazdkach, aniołkach, motylach, ptakach, kokardkach...

Największe wrażenie robią świąteczne dekoracje z lampek oraz świecące ozdoby na okna, dodając tym samym ciepła wnętrzu.

Coraz częściej ozdabiamy jednak nie tylko wnętrza, ale również balkony i tarasy, drzewa w ogrodzie, ogrodzenia. Kupić można przeróżne lampki, girlandy, węże świetlne, zwłaszcza że są bardzo praktyczne, bowiem są odporne na wilgoć, wysoką temperaturę na zewnątrz i urazy mechaniczne. Poza tym łatwo je zamontować i fantazyjnie uformować w rozmaite kształty. Są również gotowe kurtyny świetlne, gwiazdy, mikołaje, choinki, renifery itp.

Piękne dekoracje świetlne robią wrażenie, szczególnie gdy szybko zapada zmrok, warto więc pomyśleć o nich z okazji świąt. Pamiętać jednak trzeba, by zakupy te nie były przypadkowe, a towar nie pochodził z niesprawdzonego źródła - ozdoby elektryczne muszą być atestowane i posiadać certyfikat bezpieczeństwa.

Gwiazda betlejemska (poinsecja)

Ten kwiat jest nieodłącznym atrybutem Bożego Narodzenia. Gwiazda Betlejemska to nazwa jasnego obiektu (najprawdopodobniej komety), który według Biblii doprowadził mędrców ze Wschodu do króla Heroda, a potem do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem. Ale to też poinsecja, roślina, którą z początkiem XX w. przywiózł do Kalifornii z Meksyku pierwszy ambasador USA w tym kraju, Robert Poinsett, botanik. Pierwotnie tę piękną roślinę sadzono w gruncie, zdobiła ogrody (służył temu klimat Kalifornii), dopiero w 1920 r. rośliną zainteresował się ogrodnik Paul Ecke. Podjął się prac hodowlanych, które miały przystosować poinsecje do wzrastania w doniczce. Próby się powiodły. Ecke rozsławił Gwiazdę Betlejemską na całe stany Ameryki Północnej. Niedługo trzeba było czekać, by poinsecja trafiła też do Europy, na Starym Kontynencie szybko powstało kilka ośrodków hodowlanych. W Polsce rocznie sprzedaje się ponad dwa miliony tego wspaniałego kwiatu.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Gazeta Krakowska

Polecamy Ci również

Zobacz także