Świąteczna kuchnia

Świąteczna kuchnia

Warto pomyśleć o tym, aby to pomieszczenie urządzone było praktycznie, nie oznacza to jednak nudy.

Fragment "kuchennego trójkąta"We współczesnym domu już nie salon, ale kuchnia staje się wyznacznikiem standardu urządzania wnętrz. Jej układ przestrzenny często jest zintegrowany z pozostałą częścią mieszkania. Już nie zamyka się kuchni za drzwiami, wręcz przeciwnie - otwiera na salony, aby przy wspólnie przygotowanym posiłku mogła się spotkać cała rodzina.

Kształt kuchni jest pochodną jej wielkości i zawartości. Najwygodniejszy jej układ to taki, gdy tworzy bardzo zwarty tzw. trójkąt roboczy: lodówka-zlewozmywak-kuchenka.

W niemal każdej kuchni sprzęty można funkcjonalnie rozmieścić, ustawiając je wzdłuż dwóch prostopadłych ścian (w kształcie litery L) z lodówką i zlewozmywakiem pod jednej stronie, a kuchenką po drugiej. W zabudowie w kształcie litery U dwa ciągi robocze usytuowane naprzeciwko siebie są połączone trzecim, poprzecznym, a każdy ze sprzętów ustawiony jest wzdłuż innej ściany.

Podział na strefy

Dzięki odpowiednio zaprojektowanej kuchni, możemy zaoszczędzić czas przeznaczony na wykonywane w niej codzienne czynności. Pomogą nam w tym wydzielone strefy. Najczęściej jest ich 5: strefa zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków, zmywania, gotowania i pieczenia. Wymieniona kolejność jest optymalnym układem dla osoby praworęcznej. W przypadku osoby leworęcznej układ powinien być odwrotny.

Ponieważ wszystkie procesy kuchenne zaczynają się od wyjęcia potrzebnych do gotowania produktów, przy drzwiach wejściowych do kuchni powinna stać lodówka lub szafka przeznaczona do przechowywania żywności. W jej pobliżu przyda się miejsce do wykładania zakupów, obok zlewozmywak, a pod nim kosz na śmieci i odpadki. Po drugiej stronie niezbędny jest blat roboczy (nie krótszy niż 80 cm). W następnej kolejności stawiamy kuchenkę i piecyk, a nad nimi instalujemy okap, dzięki któremu zapachy nie przenikną do głębi mieszkania.

Niezbędne urządzenia

Przy aranżowaniu kuchni ważne jest nie tylko właściwe zagospodarowanie przestrzeni i dbałość o harmonię formy, ale również zakup odpowiednich sprzętów kuchennych.

Oferta rynkowa wyposażenia kuchennego jest bardzo bogata. Odrobina cierpliwości i poszukiwań pozwoli nam bez problemu skompletować elementy spójnego stylistycznie wnętrza. Tym bardziej że producenci prześcigają się w oryginalnych pomysłach.

Dla ostatecznego efektu ważne są nie tylko meble i urządzenia AGD, ale również decydujące o klasie aranżacji kolory i detale.

Modne i wygodne

Serwowanie i przechowywanie żywności - to sprawy, na które w okresie przedświątecznym zwracamy szczególną uwagę. Zaczynając od mebli (funkcjonalne szafki z wyjeżdżającymi, obrotowymi półkami), przez pojemniki (system do próżniowego przechowywania żywności), po naczynia (nadające się do mycia w zmywarce, do użytkowania w kuchence mikrofalowej, do gotowania na parze, zestawy z podgrzewaczami) - oto spis marzeń każdej pani domu, która chce mieć nowoczesną kuchnię...

Wyspa wcale niebezludna W dużych kuchniach wygodnym rozwiązaniem jest tzw. wyspa. Może to być po prostu stół kuchenny, ale również dobrze zakomponowany ciąg roboczy - ze zlewozmywakiem, kuchenką czy płytą grzejną.

Wybierając wyposażenie, warto postawić na naturalne, szlachetne materiały jak kamień, stal, mosiądz, ceramikę czy szkło.

Kamień wszystko wytrzyma Katarzyna Dietrich z firmy Deante:

Modnym i praktycznym rozwiązaniem w kuchni jest zainstalowanie zlewozmywaków granitowych. Są one praktyczne (odporne na zarysowania, zaplamienia i działania domowych chemikaliów, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne) i efektowne: w różnych kolorach - idealnie wpasują się w klimat wnętrza.

Lodówka i okap twoją wizytówką

Wyróżnikiem kuchni mogą stać się urządzenia AGD. Lodówki, kuchenki mikrofalowe, a przede wszystkim okapy - zaskakują funkcjonalnymi rozwiązaniami oraz swoim wyglądem.

Ich różne wielkości, kształty i zastosowane rozwiązania technologiczne dają niemal nieograniczone możliwości wyboru sprzętu, który będzie pasował do stylu całej aranżacji.

Oceń artykuł
3,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także