Świąteczna metamorfoza mieszkania - jak odmienić wnętrze...

Świąteczna metamorfoza mieszkania - jak odmienić wnętrze...

Pozostały do Wigilii czas możemy poświęcić na wypieki, zakupy, a także remont. To ostatnie wydaje się mało prawdopodobne, ale nie trzeba dużo pracy, by pomysłowo odmienić wnętrze.

Świąteczna metamorfoza salonuJedną z możliwości na niebanalną metamorfozę czterech kątów jest zastosowanie tapet ściennych, które wróciły do łask. Ich producenci oferują szeroką gamę produktów pod względem wzornictwa czy kolorystyki. Dziś trendy zakładają eksponowanie nie całego pomieszczenia, lecz jego części. Wybierzmy więc jedną ścianę, która będzie stanowić dekorację.

Czytaj także: Zaprośmy dzieci do domowych prac. Niech samodzielnie stworzą ozdoby choinkowe

Ciężko jest mówić o aktualnie dominujących wzorach. Do często wybieranych przez projektantów tapet, należą te z motywami roślinnymi, pasy pionowe lub poziome, a także wzory metaliczne.

Dekoracyjne tapety ścienne dzielimy na dwa rodzaje: papierowe (z przeznaczeniem do pokoju dziennego, salonu i sypialni) i winylowe (bardziej odporne na uszkodzenia, można je zastosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, łatwo utrzymać je w czystości - zabrudzenia możemy usunąć przy pomocy wilgotnej ścierki lub szczotki).

Czytaj także: Choinki w naszych domach: żywe czy sztuczne, małe czy duże, cięte, a może w doniczce? Sosna, świerk, jodła, tuja?

Chcąc ułatwić sobie montaż, wybierajmy tapety na podłożu flizelinowym. Jeśli zdecydowaliśmy się już na konkretny wzór, kolor i rodzaj tapety, pozostaje jedynie obliczenie zapotrzebowania, co może sprawić trudności. Nie zniechęcajmy się jednak, bo wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Zwróćmy uwagę na to, czy wybrany przez nas produkt posiada pasowanie wzoru. Zazwyczaj w pomieszczeniach o wysokościach od 2,4 do 2,7 m, jeżeli tapeta posiada pasowanie wzoru, otrzymujemy trzy pełne pasy z jednej rolki. W zależności od szerokości tapety, obliczamy zapotrzebowanie w rolkach. W przypadku, gdy wysokość pomieszczenia przekracza 2,7 m, otrzymujemy dwa pełne bryty - reszta to odpad, który możemy wykorzystać jako dekoracja, np. obraz. W przypadku tapet bez pasowania wzoru, zapotrzebowanie obliczamy w metrach kwadratowych ścian. Czytaj także: Święta tuż-tuż, a więc to najwyższa pora na przygotowanie bożonarodzeniowych dekoracji [ZDJĘCIA]

Sprzedaż tapet ściennych oferują markety budowlane, sklepy internetowe, a także specjalistyczne studia dekoracyjne. W wielobranżowych marketach jesteśmy ograniczeni do ilości oferowanych nam wzorów. Atutem wyspecjalizowanych sklepów jest fachowe doradztwo, pomoc w doborze oraz szeroka gama produktów. Kilka tysięcy wzorów w jednym miejscu. Decydując się na zakup tapety u specjalistów, należy uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania na wybraną kolekcję wynosi od 5 dni do około 2 tygodni.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maciej Arciszewski (Kurier Lubelski)

Polecamy Ci również

Zobacz także