Światło w mieszkaniu

Światło w mieszkaniu

Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w aranżacji wnętrza. Buduje atmosferę, optycznie zmniejsza lub powiększa pomieszczenie, podkreśla elementy dekoracyjne.

Oświetlenie tworzy i formuje wnętrze, dlatego jego przemyślane zaprojektowanie jest tak ważne.

Dzisiaj pojedynczy żyrandol w pomieszczeniu to za mało. Każda strefa wyodrębniona w mieszkaniu wymaga osobnego oświetlenia, np. część jadalną pokoju dziennego wydzielimy lampą wiszącą, a część wypoczynkową żyrandolem.

Halogenowe oświetlenie półek, stojące lampy podłogowe i stołowe, nie tylko nie będą dla siebie konkurencją, ale stworzą niepowtarzalny klimat. Najmodniejszy obecnie trend oświetleniowy nawiązuje do stylu art. deco. Dotyczy to zarówno lamp bardzo nowoczesnych, jak i tych klasycznych.

oświetlenie w łazienceGra światłem

Światłem można korygować proporcje pomieszczeń. Jeżeli bardzo silnie oświetlimy sufit, będzie on wydawał się wyższy. Nie powinniśmy do niskich pomieszczeń kupować żyrandoli zawieszanych na długich łańcuchach. Jest to przede wszystkim mało funkcjonalne. Wygodniej jest wówczas zastosować plafony montowane blisko sufitu lub cały ciężar oświetlenia przenieść na oświetlenie boczne. Bardzo wysokie pomieszczenie można obniżyć, stosując niskowiszące żyrandole. Ten sam efekt uzyskamy za pomocą lamp, których światło skierowane jest wyłącznie w dół.

Wąski pokój wyda się szerszy, jeśli jedną z jego dłuższych ścian oświetlimy mocniej niż inne przy pomocy lamp punktowych, plafonów lub kinkietów. Małe pomieszczenie stanie się pozornie większe, jeśli będzie jasno oświetlone w wielu miejscach lampami wiszącymi lub podłogowymi.

Oceń artykuł
3,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także