Sypialnia taka jak ze snów - jak urządzić funkcjonalne i...

Sypialnia taka jak ze snów - jak urządzić funkcjonalne i...

Nie żałujmy wysiłku, by to szczególne pomieszczenie w naszym domu urządzić funkcjonalnie i efektownie. Kiedy aranżujemy sypialnię, warto kierować się nie tylko modą i wskazówkami projektantów.

Szafa kontrastująca kolorystycznie z łóżkiem.Trzeba też pamiętać o stworzeniu atmosfery odpowiadającej osobowości osób z niej korzystających. W końcu, w tym pomieszczeniu przecież nie tylko się śpi, ale też wypoczywa.

- Zanim zdecydujemy się na zaaranżowanie wnętrza w określonym stylu warto zastanowić się na tym w jakim będziemy czuli się najlepiej, na przykład w romantycznym, czy też klasycznym - mówi Sylwia Witkowska-Reszke, architekt wnętrz.

Osoby, które lubią ład, elegancję i naturalne barwy powinny poszukać mebli i dodatków, które pomogą stworzyć klasyczny styl wnętrza. Dobrze sprawdzą się tu eleganckie szafki z litego drewna, duże lustra czy lampy o typowych kształtach. Kobietom w średnim wieku poleca się aranżowanie sypialni w stylu romantycznym. Kupmy wtedy takie akcesoria jak szklane żyrandole, osłonięte materiałem z kwiatowymi motywami lampki nocne, szkatułki na różnego rodzaju drobiazgi i biżuterię, świeczniki, ramki ze zdjęciami. Osobom żyjącym w zgodzie z naturą projektanci polecają styl eko. Jeśli chodzi o wybór dodatków to, w tym przypadku, przebierać możemy wśród różnego rodzaju ozdób z drewna, kamienia czy wikliny.

- Zadbajmy jednak o to aby ich kolorystyka była jasna i stonowana - podkreśla Sylwia Witkowska-Reszke.

Gdy dobrze czujemy się w otoczeniu kolorów ziemi zastanówmy się nad urządzeniem sypialni w stylu antycznym. Wtedy będziemy musieli kupić zwiewne tkaniny i masywne, meble z pełnego drewna. Jeśli lubimy jeść śniadania w pościeli postarajmy się o stolik nocny, który łatwo można dostawić do łóżka. Ten, kto kocha czytać przed zaśnięciem niech postara się o przenośną nocną lampkę. Ważne by nie raziła śpiącej obok osoby. Pani domu z pewnością przyda się także toaletka, przy której będzie mogła zadbać o urodę.

- Bez względu na to w jakim stylu urządzamy sypialnię, nie powinniśmy żałować czasu i wysiłku na wybór łóżka - dodaje projektantka. - Kierujmy się nie tylko rozmiarami, ale też swoimi przyzwyczajeniami.

Modele łóżek dla jednej osoby mają szerokość 90 lub 100 centymetrów, a podwójne 140, 160, 180 lub 220 cm. Ale w pełni komfortowy sen zapewni parze łóżko co najmniej 160-centymetrowe. Powinno być na tyle szerokie by pozwolić na zgięcie rąk w łokciach tak, by nie przeszkadzać partnerowi. Ważna jest także wysokość, na jakiej znajduje się posłanie.

Ze zbyt niskiego łóżka trudniej się wstaje. Dlatego usiądźmy na nim jeszcze w sklepie i sprawdźmy, czy nasze nogi są zgięte mniej więcej pod kątem prostym.

- Warto też, pamiętać, że zbyt twardy materac nie będzie odpowiednio podpierał punktowo naszego ciała a dodatkowo może stać się przyczyną drętwienia i napięcia mięśni. Natomiast materac zbyt miękki może wywołać bóle pleców i kręgosłupa - mówi Jacek Jędrzejewski, ortopeda.

Istotne jest także pokrycie. Najlepiej aby było ono wykonane z naturalnego lub "oddychającego" włókna. Niektóre firmy oferują specjalne pokrycia antygrzybiczne i antyalergiczne. Warto wiedzieć, że bez względu na jakość materaca nie należy korzystać z niego dłużej niż 10 lat.

Oceń artykuł
3,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marzena M. Maciejczyk (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także