Sypialnia - wiosenne porządki w 5 krokach

3
Wietrzenie pościeli
Pościeli nie powinno wietrzyć się w słońcu! Słońce i wysokie temperatury stwarzają idealne warunki dla rozwoju roztoczy, dlatego kołdrę i poduszki najlepiej umieścić w cieniu!

Wiosenne powietrze dodaje pozytywnej energii, coraz śmielsze promyki słońca poprawiają nam nastrój. Wiosna to idealny czas nie tylko na powrót do joggingu na świeżym powietrzu, długich spacerów czy wycieczek rowerowych. To także idealny moment na zadbanie o porządek w naszym domu.

Zacznijmy od miejsca, w którym każdy z nas spędza ok. 1/3 doby, czyli od naszej sypialni. Poniżej prezentujemy 5 prostych wskazówek, dzięki którym stanie się ona czysta, przyjazna dla zdrowia i bardziej komfortowa.

Na dobry początek

Zimowe miesiące nie skłaniają do częstego otwierania okien, dlatego na początek zafundujmy naszej sypialni porządne wietrzenie. Generalnie zaleca się, aby wilgotność powietrza nie przekraczała 60%, a temperatura  21 st. C. Aby ta praca nie poszła na marne, powinna iść w parze ze starannym odkurzeniem pomieszczenia, szczególnie że w okresie grzewczym zbiera się więcej kurzu niż zazwyczaj. Pamiętajmy o miejscach, do których zazwyczaj nie docieramy z odkurzaczem – odsuńmy szafkę czy łóżko, wyczyśćmy klosz lampy i kaloryfer. Jeśli posiadamy firanki, obowiązkowo trafiają one do prania.

To Cię zainteresuje: Wiosenne porządki - czyste okna, drzwi i podłogi

Rozpraw się z garderobą

W wielu mieszkaniach sypialnia pełni także funkcję garderoby. Jeśli tak jest też u Was, wiosenne porządki warto połączyć z gruntownym przeglądem szafy. Zacznijcie od spakowania do próżniowych worków lub walizki ubrań typowo zimowych takich jak puchowe kurtki, płaszcze, szaliki, rękawiczki itd. Dzięki temu zyskasz dużo wolnej przestrzeni. Przy tej okazji należy pozbyć się sentymentów, a razem z nimi wszystkich nienoszonych lub zniszczonych ubrań. Dla wielu osób to właśnie ten punkt może okazać się najtrudniejszy.

Często nie jesteśmy w stanie ocenić, na ile dana rzecz może nam jeszcze posłużyć. Pomocnym sposobem jest zadanie sobie prostego pytania: czy w ciągu ostatniego roku miałam/miałem tę rzecz na sobie chociaż dwa razy. Jeśli odpowiedź jest negatywna, to szanse, że po nią jeszcze kiedyś sięgniemy, są minimalne. Warto zatem spakować ją w worek i oddać potrzebującym. Nienoszone ubrania możemy także sprzedać lub wymienić, organizując domowy kiermasz dla znajomych. W ostateczności bawełniane ubrania można też pociąć i przeznaczyć na szmatki, które wykorzystamy podczas wiosennych porządków w domu.

Polecamy: Wiosenne porządki w kuchni i łazience – sprawnie i skutecznie

Zadbaj o czyste sny

Czas przejść do najważniejszego elementu naszej sypialni, czyli łóżka. Pot, kurz i złuszczony naskórek sprawiają, że łóżka stają się idealnym siedliskiem dla roztoczy. Na jednym łóżku może być ich nawet 2 miliony. Niestety regularne zmienianie pościeli to jednak za mało, by utrzymać czystość. Szczególną uwagę należy poświęcić materacowi, gdyż od niego głównej mierze zależy jakość naszego snu, który jest kluczowy dla naszego zdrowia i samopoczucia.

A zatem najpierw materac należy dokładnie odkurzyć czystą końcówką. Można wcześniej posypać materac sodą oczyszczoną, która ma właściwości antybakteryjne i czyszczące. Podczas porządków warto zmienić pozycję materaca – odwrócić go i wyprać powłokę ochronną. Jeśli podczas porządków dojdziecie do wniosku, że Wasz obecny materac jest już mocno wysłużony, początek wiosny może być dobrą okazją do wymiany materaca na nowy.  

Kurz obróć w puch

Często decydujemy się tylko na wypranie pościeli oraz prześcieradła. Natomiast pranie kołdry jest także niezwykle ważnym elementem dbania o zdrowe środowisko snu. Większość kołder możecie śmiało prać w pralce, nie obawiając się, że ich wnętrze stanie się zbiorowiskiem kulek. Jeśli jesteś alergikiem, polecamy model, który posiada naturalne właściwości hipoalergiczne. Dla zachowania właściwej higieny ważne jest także wietrzenie pościeli. Ale tu trzeba uważać na największy mit z tym związany! Pościeli nie powinno wietrzyć się w słońcu! Słońce i wysokie temperatury stwarzają idealne warunki dla rozwoju roztoczy, dlatego kołdrę i poduszki najlepiej umieścić w cieniu!

Chcesz, żeby Twoja kuchnia wyglądała wiosennie? Polecamy praktyczne akcesoria kuchenne w kolorze zielonym

Wisienka na torcie

Na koniec, kiedy rozprawimy się z ostatnim pyłkiem kurzu, powietrze jest świeże, pościel pachnąca, a materac jak nowy, możemy pomyśleć o tym, co przyjemne dla oka. Zmiany w naszym otoczeniu, przemeblowanie lub nowe dodatki pozytywnie wpłyną nie tylko na nasz nastrój, ale także na działanie naszego umysłu. Wystarczy nabyć pościel w nowych odcieniach, zmienić zasłonki czy położyć nowy dywanik, by odświeżyć wnętrze sypialni.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: dormeo.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także