Systemy sterujące oświetleniem

0
Systemy sterujące oświetleniem

Systemy wspomagające funkcjonowanie wybranych urządzeń w budynkach to coś więcej niż dodatkowy komfort. Automatyczne sterowanie oświetleniem czy ogrzewaniem nie jest już technologiczną nowinką. Każde rozwiązanie trzeba jednak właściwie dopasować do specyfiki instalacji oraz charakteru miejsca.

Systemy sterujące oświetleniemKomfort

Współczesna sztuka urządzania wnętrz wymaga umiejętnego łączenia estetyki z wygodą. Stałym już elementem wyposażenia poszczególnych pomieszczeń są więc mechanizmy, które ułatwiają ich codzienne użytkowanie. Odpowiednio dobrane, zapewniają kontrolę nad światłem, temperaturą, dźwiękiem czy obrazem, dając jednocześnie bardzo wymierne korzyści. Nie chodzi bowiem wyłącznie o zainwestowanie w zabawkę, gadżet w postaci pilota, pozwalającego sterować różnymi urządzeniami bez wstawania z fotela. Jakie możliwości dają nam najnowsze technologie i gdzie je wprowadzać, aby rzeczywiście były w pełni przydatne?

Oszczędność

- Rosnąca popularność detektorów ruchu czy programatorów czasowych to w dużym stopniu wyraz dążenia do minimalizacji kosztów życia - podkreśla Maciej Kędzior z firmy Kobi Light, producenta nowoczesnych systemów oświetlenia. - Dzięki nim możemy ustawić optymalne parametry mechanizmów odpowiedzialnych za ogrzewanie, światło czy inne funkcje. W efekcie mamy więc realny wpływ na stopień wykorzystania konkretnych urządzeń w danym momencie.

Programator ustawiony na wyznaczoną godzinę zapewnia niezbędny komfort bez niepotrzebnych obciążeń finansowych. Rozwiązanie to sprawdza się doskonale w sytuacjach, gdy np. wskazane jest uruchomienie ogrzewania bezpośrednio przed powrotem mieszkańców do domu.

Montaż systemu sterującego oświetleniemNatomiast detektory ruchu stosuje się najczęściej przy sterowaniu oświetleniem, które automatycznie włącza się, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia. Ze względów ekonomicznych są one powszechnie instalowane w różnorodnych przestrzeniach publicznych, takich jak klatki schodowe, hotelowe korytarze czy magazyny.

W zależności od przeznaczenia oraz częstotliwości użytkowania miejsca, można ustawić czas działania lampy, a nawet stopień natężenia światła.

Bezpieczeństwo

Nowoczesne technologie należą dziś także do podstawowych wyznaczników bezpieczeństwa. Prostym i skutecznym sposobem na zwiększenie ochrony jakiegokolwiek obiektu jest wyposażenie instalacji alarmowych i oświetleniowych w detektory ruchu. Czujniki o zasięgu 360° informują nas o czyjejś obecności na wyznaczonym obszarze. Zamontowane przed drzwiami wejściowymi, na klatce schodowej czy przy garażu zapewniają ponadto swobodę i bezpieczeństwo poruszania się. Mechanizmy sterujące umieszcza się w niewielkich oprawach, dzięki czemu nie rzucają się w oczy.

- Detektory i programatory to akcesoria, których zadaniem jest wspieranie funkcjonalności podstawowych sprzętów elektronicznych - dodaje Maciej Kędzior z Kobi Light. - Nie powinny więc bezpośrednio wpływać na wygląd pomieszczenia. Efekty aranżacyjne można natomiast uzyskać poprzez odpowiedni wybór i ustawienie podłączonego do nich oświetlenia. Pamiętajmy jednak, by użyte środki były adekwatne do miejsca. Lampy przy wejściach czy na podjazdach mają przede wszystkim dobrze oświetlać precyzyjnie określoną przestrzeń.

Oceń artykuł
3,30 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także