Szafki kuchenne - jak wybrać funkcjonalną zabudowę kuchenną?

Szafki kuchenne - jak wybrać funkcjonalną zabudowę kuchenną?

W trakcie codziennej krzątaniny po kuchni wykonujemy wiele czynności jednocześnie. Istotne jest więc, by wszystkie przybory i produkty miały swoje miejsce i były łatwo dostępne. Przemyślane ustawienie wyposażenia to jednak tylko jeden z czynników, decydujących o komforcie przygotowania posiłków.

Meble KAM - system cichego zamykania szafek z podnośnikami BlumNie tylko blaty

Funkcjonalność mebli kuchennych kojarzy się często z ilością oraz pojemnością szafek, szuflad czy półek, powierzchnią blatu, a także możliwościami dopasowania do nich poszczególnych sprzętów agd.

Mniejszą wagę przykłada się natomiast do ukrytych wewnątrz mechanizmów, które służą usprawnieniu wszelkich działań, nie tylko kulinarnych. Każdy element wyposażenia ma określoną specyfikę i wymaga zastosowania rozwiązań, dostosowanych do jego przeznaczenia, lokalizacji oraz charakteru przechowywanych przedmiotów. W nowoczesnych kuchniach pojawia się coraz więcej udogodnień, które w dyskretny sposób zwiększają komfort ich użytkowania. Nawet bardzo proste urządzenia pozwalają zaoszczędzić czas, pracę, a w wielu przypadkach również nerwy. Na co zwracać uwagę, zaglądając "pod maskę" wybieranej zabudowy kuchennej?

Cicho i pod kontrolą

Najwięcej sprzętów, przyborów i produktów przechowujemy w różnego rodzaju szafkach. Przygotowanie posiłku wymaga więc nieustannego ich otwierania i zamykania, co za każdym razem wprawia w ruch elementy łączące drzwi z korpusem, czyli zawiasy. Odpowiednio dobrane, decydują o kącie uchylenia drzwiczek, co pozytywnie wpływa na zagospodarowanie przestrzeni kuchennej. Natomiast, aby zniwelować nieprzyjemne trzaski, stosuje się tu specjalne systemy spowalniające. - Kontrola dynamiki i stopnia otwarcia szafek nabiera szczególnego znaczenia w przypadku najwyższych partii umeblowania - zauważa Alicja Gajewska ze Spółki Meblowej KAM, producenta nowoczesnego wyposażenia kuchni. - Dlatego montuje się w nich mechanizmy, pozwalające na łagodne podnoszenie frontów, które można zatrzymać w wybranej, dowolnej pozycji, a następnie bezgłośnie zamknąć.

Meble KAM - szuflady z systemem Tandembox firmy BlumW efekcie potrzebne w danym momencie przedmioty są zawsze w zasięgu ręki. Natomiast łatwy i szybki dostęp do wnętrza, usytuowanych na ogół poniżej blatu kuchennego szuflad, uzyskuje się dzięki prowadnicom, umożliwiającym wysunięcie ich do końca. Dodatkowym udogodnieniem jest zastosowanie systemów elektrycznego otwierania, dzięki którym szuflada w wyniku naciśnięcia jej frontu wysuwa się automatycznie.

Jakość tkwi w szczegółach

Zakup wyposażenia kuchni to inwestycja na wiele lat. Zestawy meblowe wybiera się więc zarówno w oparciu o estetyczną wizję pomieszczenia, jak i o praktyczne możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań. Odpowiedni kolor, kształt czy design wykończenia blatów i frontów, to bardzo ważne elementy całej aranżacji, w której przyjdzie nam spędzać sporo czasu każdego dnia. Użytkowy charakter pomieszczenia wymaga jednak, by zapewniały one maksymalną wygodę domownikom. Dlatego, pod estetyczną oprawą powinny nieustannie pracować sprawne oraz trwałe urządzenia, dzięki którym będziemy mogli całą uwagę skoncentrować na gotowaniu. - W kuchni liczy się dbałość o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły - przypomina Alicja Gajewska z KAM. - Mechanizmy odpowiedzialne za otwieranie i zamykanie szafek i szuflad muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, zapewniających komfort, a jednocześnie długotrwałe, bezawaryjne funkcjonowanie.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także