Szara kuchnia nie musi być nudna – aranżacje z kolorami

Artykuł sponsorowany

Szarość w aranżacjach kuchennych powoli deklasuje popularną biel. Od kilku sezonów występuje w zestawieniach trendów. Nie jest rozwiązaniem oczywistym, wymaga też umiejętnego dobrania dodatków. Wbrew pozorom nie jest smutna i zbyt ciemna do małych wnętrz. Ważne jest to, jakie fronty, blaty, płytki, meble i dekoracje wybierzemy do aranżacji oraz to, na jaki odcień szarości się zdecydujemy: siwy, grafitowy czy popielaty.

Zaprojektuj swoją kuchnię w 4 krokach>>

Jaki blat pasuje do szarej kuchni

Blat to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Powinien nie tylko pasować do aranżacji i charakteru frontów oraz dodatków, przede wszystkim powinien być funkcjonalny i wytrzymać codzienne eksperymenty kulinarne. Jaki wybrać do szarej kuchni:


Jaki blat do szarej kuchni
IKEA

  • Drewniany blat ociepli chłodne i surowe wnętrze

Drewno nadaje wnętrzom domowego, przytulnego klimatu i ciepła. Odwołuje się także do natury, dlatego pasuje do tych aranżacji, które wykorzystują surowe materiały oraz do stylu skandynawskiego. Blat z drewna to również dobry pomysł na przełamanie surowości kuchni nowoczesnych, na wysoki połysk, zwłaszcza tych siwych czy popielatych. Ponadto takie rozwiązanie jest też praktyczne i choć lite drewno nie jest tak odporne na zarysowania i plamy jak np. kwarc, można je wiele razy szlifować papierem ściernym i ponownie olejować. Oznacza to, że kiedy blat nam się zniszczy, nie musimy go wymieniać, a wystarczy, że poddamy go renowacji.

szare szafki z drewnianym blatem
IKEA
  • Szara kuchnia z czarnym blatem[/b]

Elegancja i klasa we wnętrzach klasycznych lub stylizowanych, a z drugiej strony loftowy, industrialny charakter surowych aranżacji czy podkreślenie nowoczesnego chłodu szarych kuchni na wysoki połysk – to wszystko możemy uzyskać za sprawą czarnego blatu. Będzie on jednak pasował do wnętrz jasnych lub przestronnych, w mniejszych może przytłaczać. Wybierać możemy spośród tańszych i łatwych w montażu blatów laminowanych oraz kwarcowych, które są droższe, ale posłużą na dłużej

Szare szafki z czarnym blatem
IKEA

 

  • Aranżacje z jasnym blatem[/b]

Jasnoszary lub biały blat wybierzmy, jeśli obawiamy się, że szara kuchnia będzie zbyt ciemna. Skutecznie rozjaśnią one aranżację, nie przełamując minimalistycznego charakteru wnętrza. Pozostanie ono czyste i spokojne. Wśród materiału znajdziemy droższy i wytrzymalszy akryl oraz kwarc, jak również tańszy, dostępny w wielu odcieniach laminat.

Biało-szare szafki z białym blatem
IKEA
  • Jaka podłoga, płytki i ściany w popielatym wnętrzu[/b]

Planując aranżację kuchni w odcieniach szarości, zastanówmy się, czy chcemy, aby wnętrze było minimalistyczne i uspokajające, czy może naszym celem jest przełamanie schematów i postawienie na ciekawe rozwiązania podkreślające styl. Z jednej strony fronty szafek mogą grać najważniejszą rolę, wychodzić na pierwszy plan, z drugiej mogą być jedynie tłem. Od tego, w którą stronę pójdziemy, zależy dobór płytek na ścianę i kafli na podłogę. Może też pokusimy się o inne, mniej standardowe rozwiązania? Jak dobrać odpowiednie kolory, wzory i faktury?

Nowoczesna szara kuchnia

  • Srebrne fronty na wysoki połysk

To połączenie dwóch modnych trendów w aranżacji kuchni: koloru szarego lub jego odcieni (jasny szary, gołębi, popielaty) i nowoczesnych frontów na wysoki połysk, które tworzą jedną, spójną taflę, optycznie powiększają przestrzeń i są łatwe w czyszczeniu.

Szara kuchnia na wysoki połysk z płytkami na podłodze
IKEA

Do tego typu kuchni najczęściej wybierane są minimalistyczne, proste fronty, najczęściej z wbudowanymi uchwytami. Możemy je urozmaicać szafkami z graficznymi, załamującymi światło wzorami, z powierzchnią tablicową lub tymi z ciekawym nadrukiem, np. z linii Kalvia, Uddevalla lub Herrestad z IKEA. Prostym sposobem na nadanie frontom na wysoki połysk indywidualnego charakteru jest dobranie gałek i klamek. Pasować będą proste, nowoczesne, czarne lub z matowego srebra. Powagę i chłód przełamią uchwyty wykonane ze skóry.

Meble i dodatki do szarej kuchni na wysoki połysk
IKEA
  • Jaki blat pasuje do stylu nowoczesnego?[/b]

Nowoczesność kuchni na wysoki połysk podkreślimy czarnym, białym lub szarym blatem z laminatu, kwarcu lub akrylu. Przełamiemy ją i ocieplimy litym drewnem.


Front do szafki
IKEA

  • Nowoczesne wyposażenie[/b]

Dodatkami i pozostałymi meblami również możemy podkreślić surową nowoczesność lub z minimalizmu wydobyć ciepło i odrobinę przytulności. W pierwszym przypadku wybierać powinniśmy dekoracje i mniejsze elementy wyposażenia w kolorze białym, czarnym, szarym lub srebrnym oraz wybierać materiały tj. beton, szkło i stal. Dobrze sprawdzą się meble o prostej formie, graficzne wzory i odbijające światło faktury.


Lepsza widoczność w czasie gotowania
IKEA

Jeśli marzymy o przytulnej kuchni, ale nie chcemy rezygnować z frontów na wysoki połysk, zdecydujmy się na dodatki z drewna w odcieniu miodowym, różowego złota czy naturalnych tkanin. Wzorujmy się na stylu skandynawskim i nie bójmy łączenia wzorów i kolorów.

Tradycyjna, matowa aranżacja

Od kilku sezonów szara, tradycyjna, matowa kuchnia staje się nową klasyką, zastępując swoją białą wersję. Jak urządzić tego typu wnętrze, aby zachowało swój ponadczasowy charakter?

Tradycyjna szara kuchnia z drewnianymi panelami na podłodze
IKEA
  • Jakie fronty i uchwyty w tradycyjnej odsłonie[/b]

W klasycznych aranżacjach możemy sobie pozwolić na większą dekoracyjność. Najbardziej pasować będą fronty z zaokrąglonym frezem oraz przeszklone witryny. Przykładem takich szafek jest np. seria Bodbyn z IKEA. Dobierzmy do nich stylizowane gałki i uchwyty o finezyjnych kształtach. Odpowiednie będą zarówno srebrne i czarne, jak również złote, wydobywające z szarości ciepłe tony.

Meble i dodatki do tradycyjnej szarej kuchni
IKEA
  • Blat kamienny czy drewniany[/b]

W tradycyjnej kuchni z frezowanymi szarymi frontami najlepiej sprawdzi się blat z litego drewna, a także z jasnego lub ciemnego kwarcu. Elegancko prezentować się będzie również biały blat akrylowy, stanowiący jedną powierzchnię ze zlewem.

  • Czym dopełnić wnętrze w tradycyjnym stylu[/b]

Dopełnieniem klasycznej aranżacji będą stylizowane, dekoracyjne meble oraz sprzęty. Wybierając kolory, kierujmy się elegancją i klasą. Sprawdzi się połączenie bieli i czerni. Warto też wprowadzić do wnętrza żywe rośliny oraz materiały podkreślające jego charakter: porcelanę, miedź, szkło i drewno.


Uchwyty i gałki do szafek
IKEA

Biało-szara kuchnia – dwukolorowa aranżacja

Jeśli nie możemy zdecydować się na odcień szafek, połączmy dwa trendy i stwórzmy przyjemnie uspokajające wnętrze w kolorach bieli i szarości.

  • Biało-szare fronty[/b]

Wybierając takie zestawienie, możemy zdecydować się na jeden odcień frontów oraz dodatki i pozostałe meble w drugim kolorze lub połączyć obie barwy. Pasować będą do siebie zarówno szafki na wysoki połysk, jak również te klasyczne z frezem i witrynami. Ciekawym rozwiązaniem jest również łączenie prostych, białych frontów z tymi z ciekawym nadrukiem lub fakturą. Możemy wtedy bawić się kolorami oraz odbiciami światła. Dobrze wyglądać będą także tradycyjne dolne szafki w szarym kolorze i białe witryny, które rozjaśnią wnętrze.

  • Czym uzupełnić jasne wnętrze[/b]

Do tego połączenia pasują blaty w jasnych kolorach drewna, szare lub białe, które dodatkowo rozświetlą wnętrze i nie zaburzą jego spokoju. Jeśli zależy nam na zachowaniu łagodnego, uspokajającego klimatu, dominację bieli i szarości przełamujmy, stosując jedynie akcenty. Pasować będą zdecydowane kolory: czerwony, żółty, niebieski i zielony, jak również stonowane pastele i srebro.

Meble i dodatki do biało-szarej kuchni
IKEA

Kuchnia szaro-zielona i szaro-turkusowa

Jeśli chcemy, aby nasza kuchnia była oryginalna, możemy zdecydować się na ciekawe połączenie szarości i turkusu lub wybrać nieoczywisty odcień frontów.

Fronty i szafki – jakie kolory

Turkus lub zieleń możemy wprowadzić jedynie jako dodatek do szarych frontów lub wybrać szafki w odcieniu szaroturkusowym, np. dostępne w IKEA Kallarp. Sprawdzi się także zestawienie nowoczesnych frontów na wysoki połysk w kolorze jasnoszarym i oliwkowym.

  • Drewniany a może czarny blat?[/b]

W takim zestawieniu przede wszystkim chodzi o ożywienie szarości zielenią. Efekt ten podbijemy naturalnym drewnem w odcieniu miodowym lub ciemnobrązowym. Przy szaroturkusowych frontach dobrze wyglądać będzie też blat w kolorze czarnym.

  • Jak dobrać dodatki aby nie przesadzić z kolorami[/b]

Podobnym kluczem powinniśmy kierować się również przy wyborze dodatkowych mebli. Zdecydujmy się na drewno lub czerń. Jasnoturkusowe wyposażenie wprowadzajmy wtedy, kiedy mają one jedynie ożywić szare szafki. Dobrze prezentować się będą także dekoracje i oświetlenie w kolorze różowego złota i zgaszonej zieleni.


Mobilny barek do szarej kuchni
IKEA

Kuchnia szaro-czarna

Czerń i szarość to połączenie odważne i wyraziste, wymagające odpowiedniego oświetlenia lub przestrzeni. Może być podstawą dla aranżacji na wskroś nowoczesnych i surowych lub industrialnych.

Loftowa kuchnia z panelami na podłodze
IKEA
  • Ciemne fronty[/b]

W tym zestawieniu zdecydujmy się na proste, nowoczesne fronty bez frezów. W grę wchodzić mogą zdobienia graficzne lub kontrast faktur. Ciekawie prezentować się mogą np. błyszczące szafki dolne zestawione z frontami pokrytymi farbą tablicową.

  • Ciemne blaty czy kolorowe?[/b]

Przy wyborze blatu zachowajmy konsekwencję i dobierzmy go pod kolor dolnych szafek. Szaro-czarną kuchnię możemy też ocieplić drewnem w miodowym lub kasztanowym odcieniu.

  • W jakich kolorach dodatki?[/b]

Monotonię szarości i czerni przełamywać możemy żywymi kolorami: słonecznym żółtym, naturalnym zielonym, ceglanym. Jeśli chcemy uzyskać efekt przestrzeni industrialnej, dobierzmy dodatki z betonu architektonicznego, mosiądzu, stali, drewna i przezroczystego szkła.

Meble i dodatki do szaro-czarnej kuchni
IKEA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl