Szklany ornament

Szklany ornament

Odwieczny dylemat - co zrobić, żeby okna w naszym domu nie wyglądały przeciętnie? W jaki sposób możemy je ozdobić, nie zabierając jednocześnie wpadającego do pomieszczenia światła?

Witraż w kuchniProducenci okien rozumieją te oczekiwania klientów i proponują liczne elementy wyposażenia, dodające im oryginalności i stawiające na estetykę. Są wśród nich szprosy, ciekawe wzory parapetów, eleganckie klamki. Jednak w ostatnich latach szczególnego znaczenia nabierają szyby. Oprócz ich walorów technicznych, które poprawiają komfort mieszkania (podwyższona zdolność ochrony przed hałasem, większa niż w standardowych rozwiązaniach energooszczędność czy w końcu praktyczna cecha - zdolność do "samooczyszczania" powierzchni), coraz bardziej liczą się również walory estetyczne szkła. Wraca moda na tak popularne w XIX i na początku XX wieku witraże, które spotkać można było nie tylko w łódzkich pałacach królów wełny i bawełny, ale również w kamienicach, choćby w starym Wrzeszczu czy secesyjnym Sopocie. Ich współczesnym odpowiednikiem są coraz częściej szyby ornamentowe o wysmakowanym wzornictwie. W ostatnim półwieczu stosowana była

powszechnie w budownictwie mieszkaniowym jako element drzwi wewnętrznych. Zapewniając doświetlenie takim pomieszczeniom, jak korytarze czy łazienki, pozwalała jednocześnie zapewnić domownikom intymność. Jednak i w tej dziedzinie wiele się zmienia, między innymi dzięki nowym technologiom i ciekawemu wzornictwu. Po szkło ornamentowe sięgnęli również producenci okien, którzy stosują różne rodzaje szyb ornamentowych. Na przykład wzorzyste szkło typu float, tworzy wypukłą strukturę z jednej (wewnętrznej) strony okna. Takie rozwiązania szczególnie polecane są do pomieszczeń, w których istnieje konieczność ograniczenia widoku z zewnątrz (np. w łazience).

Oceń artykuł
4,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Alicja Charzyńska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także