Szprosy okienne

0
Szprosy okienne

Wygląd okien ma duży wpływ na wygląd budynku. Stanowią one przecież istotny element elewacji i wpływają na wystrój wnętrz. Okna plastikowe są nie tylko coraz bardziej funkcjonalne, ale też coraz ładniejsze, dlatego bez trudu uda się je dopasować je do każdego domu.

duże okna ze szprosamiJedni je uwielbiają, kolejni uważają za szczyt kiczu - mowa o szprosach. Dla jednych są zbędne, a inni zaś są zdania iż okno bez nich nie ma stylu. Kojarzone z tradycyjnym wyglądem, nadają elewacjom niepowtarzalny wygląd i potrafią ożywić z pozoru nieciekawe okna. Nie należy jednak stosować szprosów jako ozdoby uniwersalnej. Przed podjęciem decyzji, warto jednak poradzić się zapoznać się z kilkoma rodzajami tych ozdób okiennych.

Szprosy międzyszybowe, jak sama nazwa wskazuje, umieszczone zostały pomiędzy taflami szkła. Występują one w różnych kolorach- według palety RAL, a także w kolorach drewnopodobnych z fakturą drewna. Niekwestionowaną zaletą zastosowania tego typu rozwiązania jest łatwość mycia okien, gdyż powierzchnia szyb nadal pozostaje gładka.

Szprosy konstrukcyjne dzielą skrzydło okienne na oddzielne kwatery. Dzielą one szybę na mniejsze części i zwiększają sztywność okna. Szprosy tego rodzaju, wykonane są z tego samego materiału i w tym samym kolorze co ramy okienne.

Kolejnym często spotykanym typem szprosów są szprosy naklejane (weneckie). Najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego lub aluminium i za pomocą taśmy samoprzylepnej mocowanie są do szyby. Szprosy naklejane mogą też być wykonane z listew drewnianych lub aluminiowych. Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, iż utrudnione jest mycie szyby.

W kwestii doboru szprosów, to mamy wiele kombinacji. Mamy do dyspozycji szprosy białe, złote czy w kolorze.

Obecnie szprosy pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, ale też mogą być istotnym elementem konstrukcyjnym okna. Czasem jednak zdarza się tak, że nieodpowiednio dobrane (kolor ramy i kolor szprosów, czy podział pól) mogą stanowić element szpecący całą budowlę. Pamiętajmy także o tym, że czasem zastosowanie szprosów jest nieodzowne i wymagane, aby podkreślić niepowtarzalny charakter budowli.

Okno jest ozdobą elewacji

Oceń artykuł
3,73 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Stolmar

Zdjęcia: GEALAN

Polecamy Ci również

Zobacz także