Sztukaterie, czyli styropian w stylu retro wraca do mody!

Sztukaterie, czyli styropian w stylu retro wraca do mody!

Sztukaterie przetrwały dziesięciolecia, znaleźć je można było w łódzkich kamienicach z pierwszych dekad XX wieku. Dzisiaj, w dobie śmiałych połączeń faktur i materiałów, są wdzięcznym sposobem na rozświetlenie domowego wnętrza.

Styropianowe i ceramiczne sztukaterie w kształcie kwiatów wracają do mody!Dostępne w różnych formach, kolorach pasują zarówno do stylu minimalistycznego, jak i chłodnej klasyki. Różnica między sztukateriami sprzed lat a tymi oferowanymi współcześnie jest taka, że nie są to elementy "budowlane", co więcej, nie są to też gipsowe dekoracje "w starym stylu", naklejane na tynk i malowane wraz ze ścianą. Już wiele lat temu stwierdzono, że gips lub inną zaprawę może w sztukaterii zastąpić styropian. Jest o wiele lżejszy, łatwo się go nakleja a potem maluje lub tynkuje. Wada styropianu - mała odporność na wgniecenia i skaleczenia nie jest w tym przypadku istotna - sztukaterie montujemy albo na suficie albo dość wysoko na ścianach, gdzie nie są narażone na "urazy". Asortyment styropianowych sztukaterii jest coraz bogatszy, od niedawna na rynku dostępne są małe ozdoby ścienne, które nadają się nie tylko do salonu, ale też do kuchni, sypialni lub pokoju dziecka.

Kolorowe motyle dla dzieci

Kolorowe motylki oraz lilie w połączeniu z wzorzystą tapetą, będą świetnym pomysłem na barwną aranżację pokoju dzieci.

Ozdoby można umieścić na szafkach, półkach lub bezpośrednio na tapecie. Ułożone w ciekawe, bajkowe wzory, w połączeniu z naklejkami ściennymi staną się wyzwaniem dla wyobraźni dziecka.

Hibiskus dla miłośników kwiatów

Dostępne wzory kwiatów, róży, hibiskusa, lilii to ozdoby, które zainteresują miłośników motywów kwiatowych w swoich mieszkaniach. Można z nich układać dowolne kompozycje przestrzenne, kolorystyczne, według pomysłu i uznania.

Styropianowe kwiaty dobrze wyglądają zarówno w kuchni, salonie jak i sypialni. Stanowią dopełnienie tapety lub element dekoracyjny drzwi, szafek lub wezgłowia łóżka. W zależności od stylu, można bawić się w umieszczenie jednego elementu lub kilku koło siebie.

Zabawa w stylizację

Dużą zaletą styropianowych ozdób ściennych jest to, że można je samodzielnie malować i tworzyć różne zestawy kolorystyczne.

Jest to świetna zabawa dla dzieci, które dzięki temu rozwijają umiejętności plastyczne, wyobraźnię. Dla dorosłych jest to dobra okazja do amatorskiej zabawy w sztukę użytkową. Do najbardziej modnych należy obecnie malowanie sztukaterii o dwa odcienie ciemniej od koloru ściany. Zawsze dobrze wypadają też zestawienia mocno kontrastowe.

Osoby mieszkające we wnętrzach w stylu retro, śródziemnomorskim lub rustykalnym mogą zastosować na dekoracjach efekt przecierania, marmuru lub patynowania. Do montażu pomalowanych dekoracji używamy bezrozpuszczalnikowego kleju do styropianu, "udźwignie" je też dwustronna taśma klejąca.

Oceń artykuł
3,80 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Wiktor Sawiuk (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także