Taras - tu możesz poczytać książkę i odpocząć

Pomysł na taras

Powiada się, że obcowanie z przyrodą wycisza i relaksuje. Nie zawsze możemy jednak wyskoczyć do parku czy do lasu. Warto więc stworzyć zieloną oazę na balkonie lub tarasie.

Głównym produktem, a jednocześnie najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy tarasów w Polsce jest drewno. Wszyscy, którzy z niego korzystają wiedzą jednak, że wymaga ono stałej konserwacji i okresowych remontów. Drewno to środek naturalny, więc jego oddziaływanie na człowieka jest nieco inne niż w przypadku chociażby metalu. Przede wszystkim drewno wnosi do domu ciepło.

Zobacz: Styl skandynawski na balkonie

Wielu osobom kojarzy się z wypoczynkiem, np. letnimi wyjazdami nad morze czy w góry. Ponadto działa wyciszająco, kojąco i uspokajająco. Dzięki temu dużo lepiej czujemy się w pomieszczeniach drewnianych oraz otaczając się drewnianymi przedmiotami. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku metalu, który tylko w niektórych wnętrzach komponuje się idealnie, głównie nowoczesnych, np. minimalistycznych.

Drewno właściwie zabezpieczone jest materiałem praktycznie niezniszczalnym. Jednak nie można zapomnieć, że źle zabezpieczone może stać się obiektem ataku insektów, grzybów lub bakterii. W przypadku nowego drewna umieszczonego na zewnątrz, np. w ogrodzie, przed malowaniem winno być zaimpregnowane preparatem grzybobójczym. Powierzchnie można zabezpieczyć na wiele lat. Wystarczy poddać je działaniu głęboko penetrujących impregnatów. Stosując preparaty leczące lub zwalczające szkodniki, pamiętać trzeba o stosowaniu ich zgodnie z instrukcją i zasadami bezpieczeństwa, które podane są na opakowaniach. Dzięki temu można osiągnąć wysoką skuteczność zastosowanego preparatu oraz wydłużyć czas jego działanie.

Usterki i uszkodzenia powinny być usuwane na tyle szybko, by nie pogorszyć stanu danego przedmiotu. Nawet podczas drobnych porządków warto zwracać uwagę na to, czy drewno nie wymaga poprawek. Trzeba zaopatrzyć się w specjalny zestaw do napraw oraz specjalistyczne środki czyszczące.

Przeczytaj: Drewniane podłogi - piękne i trwałe

Jak więc widać, drewno, choć przyjazne dla człowieka, wymaga sporo pracy. Interesującą alternatywą jest wybór takiego tarasu, który łączy w sobie zalety drewna i PCV. Z pomocą przychodzi system desek tarasowych. W tym przypadku połączenie mączki drzewnej z tworzywami sztucznymi daje solidny wygląd drewnianej deski o właściwościach tworzyw sztucznych. Warto zastosować deski, a nie np. płytki, bo taras z płytek może popękać, a naprawa jest trudna. Natomiast deski można wymienić.

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: MU (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także