Telewizor – jak duży powinien mieć ekran?

Telewizor jeszcze w minionym stuleciu stanowił swoisty luksus
i zwykle umiejscawiano go na honorowym miejscu w salonie. Dzisiaj jest sprzętem bardzo powszednim i coraz częściej znajduje się już w każdym wnętrzu domu.

W niektórych przypadkach jest częścią aranżacji pomieszczenia, ale coraz częściej chcemy go też ukryć, np. na rzecz kominka. Jednak jakiegokolwiek miejsca nie zajmowałby ten sprzęt – przynajmniej od czasu do czasu użytkujemy go wszyscy. Zatem warto zdawać sobie sprawę, że oglądanie telewizji na ekranie źle dobranym do wielkości pomieszczenia może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego też nie w każdej sytuacji wskazane jest kupowanie największego telewizora, jaki aktualnie jest w sklepie.

Wielkość ekranu zawsze powinna optymalnie pasować do rozmiarów pokoju, w którym zamierzamy ustawić telewizor. Jeżeli odbiornik będzie zbyt duży – nie zdołamy objąć wzrokiem całego wyświetlanego obrazu i oglądanie telewizji zamiast nas relaksować – wkrótce stanie się męczące. Możemy wówczas cierpieć na przemęczenie wzroku oraz odczuwać bóle w karku. Im większy jest telewizor – tym podczas oglądania programów należy siedzieć dalej. Jednak odległość widza od włączonego ekranu warunkuje nie tylko wielkość telewizora, ale również rozdzielczość obrazu, czyli liczba linii jego wyświetlania.

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: parehe.com, IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także