Trendy aranżacyjne 2012. Strefy w pokoju dziennym

Trendy aranżacyjne 2012. Strefy w pokoju dziennym

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie - w nim przyjmujemy gości, tu też skupia się życie rodzinne. Warto zaaranżować go wielofunkcyjnie, a doskonałym sposobem na wyodrębnienie poszczególnych stref jest zastosowanie w nim zróżnicowanych kolorów.

Salon w kolorze "wiosennej szalotki" z palety Jedynka(R) Ogród Barw, można ożywić i urozmaicić, poprzez zastosowanie w kąciku roboczym połączonym z biblioteczką głębszego koloru "bujne wrzosowisko".

Dzięki odpowiednio skomponowanym barwom, wygodny i pięknie zaaranżowany salon stanie się miejscem, w którym z przyjemnością zrelaksujemy się po męczącym dniu, zjemy wspólny posiłek, popracujemy w domowym biurze czy zorganizujemy spotkanie z przyjaciółmi. Znakomitym pomysłem na wyodrębnienie strefy wypoczynkowej, jadalni, kącika do pracy czy biblioteczki są ściany bądź ich fragmenty wymalowane w różnych tonacjach.

Pomocna w aranżacji salonu jest kolekcja farb Jedynka(R) Ogród Barw - to paleta 28 gotowych, inspirowanych ogrodem kolorów.

Dobór barw należy rozpocząć od określenia koloru dominującego, a następnie dodania do palety barw uzupełniających. Najbezpieczniej jest posługiwać się kolorami z jednej grupy, choć zestawienie barw z różnych grup może dać ciekawy efekt; jest to jednak trudniejsze. W kolekcji Jedynka(R) Ogród Barw kolory zostały czytelnie podzielone na 4 linie, które ułatwiają wybór tonacji. Linia czerwona wnosi do wnętrza dynamizm i energię, żółta symbolizuje ciepło i radość, zielona przynosi poczucie odprężenia i powiew świeżości, a niebieska koi i uspokaja. Przy wyborze pamiętajmy, iż tonacje zimne oddalają i wyciszają, natomiast ciepłe - przyciągają i dodają przytulności. Ogromne znaczenie dla rzeczywistego wyglądu koloru - a tym samym pokoju - ma też światło. W przypadku stosunkowo ciemnych pomieszczeń, warto zadbać o dodatkowe oświetlenie, zwłaszcza powierzchni pomalowanych ciemniejszym odcieniem.

Można spróbować chłodniejsze "błękitne oczko" przełamać ciepłym "subtelnym irysem".

Dokonując kolorystycznego zróżnicowania stref pokoju dziennego, bezpiecznie trzymać się zasady, by większe powierzchnie malować jasnym kolorem, a mniejsze - uwydatniać jego ciemniejszym odcieniem. Przykładowo stosując zasadę łączenia odcieni z jednej grupy - salon w kolorze "wiosennej szalotki" z palety Jedynka(R) Ogród Barw, można ożywić i urozmaicić, poprzez zastosowanie w kąciku roboczym połączonym z biblioteczką głębszego koloru "bujne wrzosowisko". Pamiętajmy, by zadbać o odpowiednie doświetlenie tego miejsca, aby dodać mu głębi i wyrazu.

Gdybyśmy pokusili się o łączenie barw z różnych tonacji, można spróbować chłodniejsze "błękitne oczko" przełamać ciepłym "subtelnym irysem".

Dodatkowym akcentem kolorystycznym może być wówczas odrębnie pomalowana powierzchnia, stanowiąca tło dla komody, w części pełniącej funkcje jadalni, bądź kolorystyczne tło dla ekranu telewizora.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Jedynka(R), PUBLINK

Polecamy Ci również

Zobacz także