Ty, ja i... kominek! Serce salonu tworzy niepowtarzalny...

0
Ty, ja i... kominek! Serce salonu tworzy niepowtarzalny...

Wnętrze bez kominka? Jako projektant, nie wyobrażam sobie tego! To przecież on, dzięki odpowiedniemu wyeksponowaniu, staje się sercem salonu.

Musimy jednak wybrać czy chcemy mieć kominek z otwartym paleniskiem czy zamkniętym wkładem. Wzorów, kształtów i materiałów, z których może być wykonany, jest bezliku. To od nas zależy, jaką będzie pełnił funkcję.

Czytaj także: Biokominki są romantyczne - biokominki Steel Tree firmy Horus Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, na którym płonie ogień, stwarza niepowtarzalny klimat. Żeby jednak był funkcjonalny, musimy pamiętać, aby palenisko znajdowało się jak najbliżej komina, w ten sposób zminimalizujemy liczbę zagięć przewodu dymowego. Niestety, jego obsługa też nie jest idealna, ponieważ trzeba wybierać z niego popiół najlepiej po każdym paleniu. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawet najlepszy kominek nie ogrzeje nam całego domu, gdyż większość ciepła ucieka przez komin. Taki rodzaj kominka jest raczej formą dekoracyjną.Kominek to serce salonu! Jeśli chcemy, aby kominek pełnił główne funkcje grzewcze w naszym domu, powinniśmy użyć nowoczesnego wkładu. Jest to zamknięte urządzenia wykonane z materiałów wytrzymałych i magazynujących ciepło jak żeliwo czy stal. To rozwiązanie jest dużo tańsze w utrzymaniu niż ogrzewanie na prąd czy gaz.

Czytaj także: Pomysł na miarę każdego wnętrza - nowe kominki do zabudowy marki Optiflame [GALERIA]

Jeżeli już zdecydujemy się na tę formę grzania mamy do wyboru dwie opcje: System Dystrybucji Gorącego Powietrza - DGP lub Kominek z płaszczem wodnym.

Który system lepszy?

Działanie tego pierwszego jest bardzo proste: najpierw ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, następnie ciepło przedostaje się do powietrza, by potem rozprowadzić je po całym budynku. Jest to na pewno bardzo tani sposób ogrzewania i uniezależnia nas od dostawców gazu czy prądu, jednak główną jego wadą jest to, że kiedy ogień wygaśnie przez nasz nieuwagę, w domu zrobi się zimno. Nie możemy również kontrolować temperatury, jedynie równomierne dokładnie utrzyma stabilną temperaturę.

Czytaj także: Prawdziwy kominek - nie tylko dekoruje wnętrze, ale i je ogrzewa

A co z kominkiem z płaszczem wodnym? Według mnie jest to najlepsze rozwiązanie, pamiętajmy jedna, iż taki kominek to nie tylko wkład, lecz skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeń. Płaszcz połączony jest albo z centralnym instalacją wodną lub, w przypadku płaszcza powietrznego, ze specjalnymi przewodami cieplnymi, doprowadzającymi nagrzane powietrze do innych pomieszczeń. Niestety, to rozwiązanie nie jest jednak tanie.Kominek to serce salonu! Pora na wybranie obudowy do naszego kominka

Rodzaj kominka już wybrany, i co teraz? Pojawiają się kolejne niewiadome - kamień, granit, a może płytki? I tutaj znaczącą rolę odgrywa projektant.

Czytaj także: Fakty i mity, czyli cała prawda o kominkach elektrycznych

Nie bójmy się odważnych połączeń materiałów! Jak widać na zdjęciu powyżej, pomysł połączenia stali szczotkowanej z płytami rigipsowymi w kolorze białym bardzo spodobało się inwestorom z Warszawy. Kominek dwustronny idealnie prezentuje się zarówno w salonie, jaki i holu. Użyte materiały nadają aranżacji nowoczesności i elegancji.

Kominek staje się główną ozdobą salonu, a także całego wnętrz!

Tutaj natomiast przedstawiamy przykład wkomponowania kominka w wystrój bardziej rustykalny. Połączyliśmy jasny kwarcyt z wpadającym w czerwień granitem Red Bahia.

Dobrze przemyślmy wybór wkładu kominkowego, ponieważ jego wymiana jest dość kłopotliwa i często wiąże się z koniecznością wyburzenia części obudowy.

Czytaj także: Kominek to nie tylko źródło ciepła, to również stylowa, elegancka dekoracja

Wizualizacja kominka po łuku, obudowana finezyjnie zaprojektowanymi płytami rigipsowymi w dwóch kontrastujących kolorach, ozdobna półeczka wykonana z granitu.

Zapraszamy na stronę iprojektowaniewnetrz.pl!

Oceń artykuł
3,00 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: iprojektowaniewnetrz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także