Tynki z efektem kamienia

0
Tynki z efektem kamienia

Kamień to znany i ceniony od wieków budulec, który zachwyca swoją różnorodnością oraz ponadczasowym pięknem. Niestety koszt jego montażu na elewacji jest bardzo wysoki, a sam proces należy do czasochłonnych i skomplikowanych. Nie oznacza to jednak, że mamy porzucić marzenia o kamiennej elewacji.

kamienna elewacjaNa rynku dostępne są m.in. tynki i farby, imitujące ten materiał. To znacznie tańszy i szybszy sposób na ozdobienie domu zgodnie z naszymi preferencjami.

Kamień naturalny to materiał, który nadaje fasadom elegancji i dostojeństwa, nie sprawdzi się jednak na wszystkich budynków. Właściciel domu musi spełnić szereg warunków, żeby móc realnie myśleć o kamiennym pokryciu. Co prawda uważany jest on za niezwykle twardy i odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych surowiec, należy jednak pamiętać, że nieodpowiednia izolacja ściany i wilgoć mogą wpłynąć nie tylko na stan murów budynku, ale również na późniejszy wygląd kamienia. Pod wpływem wilgoci i kwaśnych deszczy może on ulec przebarwieniu.

Materiał jest bardzo ciężki, dlatego sam proces jego montażu jest bardzo skomplikowanym i czasochłonnym przedsięwzięciem logistycznym. Koszty instalacji są tym samym bardzo wysokie, chociażby w porównaniu do innych naturalnych surowców, np. drewna. W Polsce stosuje się dwie techniki nakładania naturalnego kamienia na elewację - "na mokro" i "na sucho". Obecnie coraz częściej odchodzi się od metody mokrej, z powodu jej słabych możliwości odprowadzania pary wodnej, generowanej wewnątrz budynku.

Z myślą o tych, którzy marzą o uzyskaniu efektu jaki daje kamień, opracowano nowy rodzaj tynków do złudzenia przypominających ten materiał. Teraz niemal każdy może sobie pozwolić na efektowne wykończenie domu, które wymaga znacznie mniejszych nakładów finansowych i jest o wiele szybsze w wykonaniu.

Obecnie rynek oferuje materiały, które z powodzeniem mogą zastąpić kamień naturalny, nie tracąc przy tym na walorach estetycznych. Podstawowym atutem tynków dających efekt kamienia jest szybkość wykonania elewacji i jej trwałość - podkreśla mgr inż. Tomasz Zembrowski, specjalista Ceresit VISAGE.

Producenci oferują swoim klientom szeroki wybór tynków w kolorach piaskowca i granitu. Dzięki temu każdy może dobrać odpowiednią dla swoich potrzeb barwę i fakturę. Tynki doskonale spisują się na izolacji ze styropianu. Co bardzo ważne, mogą być stosowane na każdego rodzaju ścianach. Są znacznie mniej wymagające i zdecydowanie łatwiej jest je odświeżyć. Przy odpowiednim zaangażowaniu, elewację można wykonać samodzielnie za pomocą urządzenia natryskowego, lub metalowej pacy. Prace powinny być prowadzone w suchych warunkach, gdy temperatura podłoża i powietrza nie przekracza wartości poniżej +10 oC ani powyżej +25oC oraz wilgotności powietrza poniżej 80%.

Tynki cechują się wysoką odpornością na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Są odporne na zabrudzenia, a przy tym wytrzymałe. Z powodzeniem zabezpieczą miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. Dodając do puli zalet stosunkowo niskie koszty wykonania elewacji imitującej kamień, rozwiązanie to jest zdecydowanie godne uwagi.

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Źródło: Ceresit VISAGE

Polecamy Ci również

Zobacz także