Umeblowanie przedpokoju

Umeblowanie przedpokoju

Jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzi się, przekraczając próg każdego domu. Właśnie dlatego warto szczególnie zadbać o tę przestrzeń, która chcąc nie chcąc, jest odpowiedzialna za najważniejsze "pierwsze wrażenie" odwiedzających, a także za ciepłe przywitanie domowników powracających do domu po dniu pełnym obowiązków.

Jak pogodzić zbyt dużą lub - jak to się często zdarza - zbyt małą przestrzeń z koniecznością zagospodarowania jej wszystkimi niezbędnymi w tym miejscu sprzętami i utrzymać wszystko w nienagannym stylu, zgodnym z nowoczesnymi trendami? Jak osiągnąć efekt lekkości w ciasnym przedpokoju, a w obszernym - uniknąć wrażenia "gołych" ścian?

Duży przedpokój to doskonałe miejsce na "odciążenie" pokoi z nadmiaru mebli i zwiększenie w nich wolnej przestrzeni. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie tu duża szafa, pełniąca funkcję garderoby, w której pomieszczą się ubrania całej rodziny, a nawet ręczniki, czy pościel. Umieszczenie na jej drzwiach luster doda takiej wielkiej, pakownej konstrukcji lekkości i spełni dodatkowe funkcje użytkowe.

Umeblowanie przedpokoju - zdjęcie 1

- Osobom, które lubią ciągłe zmiany i nie zadowalają się stałym układem półek, polecam szafy stelażowe, które można rozmieszczać w dowolny sposób, z łatwością przesuwać i, co za tym idzie, zmieniać co jakiś czas wystrój przedpokoju - mówi Maria Członka z firmy Kuchinox. - W przypadku małego, ciasnego przedpokoju sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Musimy wykazać się nie lada sprytem, żeby stał się pomieszczeniem pojemnym, a jednak nieprzeładowanym. Umeblowanie niewielkiego przedpokoju stanowi prawdziwe wyzwanie, ale odpowiednie dobranie wyposażenia daje dużo satysfakcji - zapewnia Maria Członka. - Zacznijmy od tego, że należy wystrzegać się jednolicie zabudowanych struktur, które w małym pomieszczeniu będą przytłaczać. Zamiast tradycyjnych, pełnych szafek dobrze prezentują się tu tzw. ażurowe konstrukcje, które dzięki prześwitom pomiędzy półkami nie zabudowują w pełni przestrzeni, sprawiając wrażenie otwartych.

W niewielkim przedpokoju każdy wolny kawałek ściany może zostać sprytnie wykorzystany: wstawiając duże lustro, które zaczyna się już tuż przy podłodze, optycznie powiększamy przedpokój. Idealnym rozwiązaniem są także przymocowywane do ściany kieszonki na buty, dzięki którym możemy zrezygnować z zajmujących sporo miejsca szafek czy stojaków. Zamiast szafy można użyć po prostu wieszaka - wybrać wersję stojącą lub wymagające minimalnej ilości miejsca, przywiercane do ściany haczyki. Dopełnieniem całego efektu będzie zagospodarowanie przestrzeni nad drzwiami. Jest to powierzchnia, o której bardzo często zapominamy.

Zamiast staromodnych pawlaczy, które nadają pomieszczeniu ciężkości, doskonale sprawdzi się długa półka, na której można umieścić ozdobne pudełka, spełniające także funkcję dekoracyjną. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kolorystyce. Dobrze dobrany kolor ścian i mebli może zdziałać cuda. Stawiajmy na jasne barwy, które nie tylko optycznie powiększają, lecz także pozytywnie nastrajają i są idealnym tłem dla ciemniejszych, stylowych dodatków.

 

Oceń artykuł
3,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Dziennik Zachodni

Polecamy Ci również

Zobacz także