Urządzamy miejsce do nauki dla dziecka – porady eksperta

4
Miejsce do nauki
Miejsce do nauki musi być wygodne i sprzyjać skupieniu, ale równie ważne jest to, żeby podobało się dziecku.

Jak sprawić, żeby odrabianie lekcji stało się przyjemnością? Na pewno pomoże w tym odpowiednio urządzone miejsce do nauki dla dziecka.

Miejsce do nauki dla dziecka musi być odpowiednio przygotowane. Urządzając go musimy pomyśleć i o funkcjonalności, i o tym żeby było po prostu ładne, a także – dopasowane do gustu naszego dziecka. To przecież ono będzie spędzało czas na nauce (a to duży wysiłek), więc warto go uprzyjemnić. Pewne elementy wyposażenia miejsca do nauki muszą być dobrane pod kątem funkcji, ale np. kolorystykę tego kącika warto uzgodnić z dzieckiem. Nie zaszkodzi też zadbać o elementy wystroju, które będą praktyczne, a jednocześnie dekoracyjne. Ale po kolei.

Wybieramy biurko dla dziecka

Jednym z najważniejszych mebli w pokoju ucznia jest biurko. Powinniśmy je dobrać do wzrostu dziecka, ale jak wiadomo – dzieci rosną szybko.
 Kupując standardowe biurko pierwszoklasiście powinniśmy wybrać wysokość ok. 55 cm, jednak dzieci w tym wieku szybko rosną i wymiana biurka co rok to niepotrzebny wydatek. Dziecku w wieku wczesnoszkolnym warto kupić biurko o regulowanej wysokości blaturadzi Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Biurko to oczywiście mebel przeznaczony do pracy, ale kiedy kupujemy je dla dziecka, postawmy na interesujący design. Postarajmy się, żeby było na tyle ciekawe, by zachęcało ucznia nie tylko do nauki, ale także, by inspirowało do rozwijania innych pasji. Zwróćmy tylko uwagę, by biurko miało matowy blat, dzięki czemu światło lampki nie będzie się odbijało i raziło w oczy. – dodaje ekspertka.
Biurko to nie tylko blat – żeby było naprawdę funkcjonalne, powinno mieć też kilka szuflad na podręczne drobiazgi, dzięki temu łatwiej będzie na nim utrzymać porządek. Ponadto jeśli na biurku dziecka na stać stacjonarny komputer, pomyśli o modelu z szufladą na klawiaturę.

Oświetlenie biurka

Ważne jest, żeby biurko znalazło się w pobliżu okna – dzienne światło jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania, dlatego warto je jak najlepiej wykorzystać. Jednocześnie pomyślmy o jakiś fajnych osłonach na okno – rażące światło to nie najlepszy pomysł. Światło rozproszą tradycyjne firanki, możemy też wybrać jakieś fajne rolety dekoracyjne.
Niezależnie od naturalnego światła, na biurku musi być lampka. Jeśli dziecko jest praworęczne, ustawmy ją po lewej stronie biurka (i odwrotnie). W ten sposób dziecko nie będzie zasłaniać sobie światła. Dobrym wyborem są lampki, które pozwalają regulować natężenie światła, a także – kąt i wysokość padania światła. Lampka na biurko dla dziecka nie może mieć przeźroczystego klosza, bo światło będzie razić. Żeby uprzyjemnić dziecku czas spędzany przy biurku, warto wybrać taką, która jemu się spodoba (i będzie odpowiednio funkcjonalna).

Dowiedz się: Jak światło dzienne działa na nasze samopoczucie

Koniecznie wybierz dobre krzesło

W kąciku do nauki naszego ucznia, niezwykle ważnym meblem jest krzesło. Musi ono być ładne, wygodne, ale – co najważniejsze – dobrane do wzrostu dziecka i ergonomiczne. Od tego zależy nie tylko wygoda naszego dziecka, ale także jego zdrowie, bo wbrew pozorom siedzenie bardziej obciąża kręgosłup niż aktywna praca.
Zacznijmy od tego, jaka powinna być prawidłowa postawa podczas siedzenia przy biurku. Przede wszystkim plecy powinny być proste i odpowiednio podparte. Dlatego bardzo ważne jest, żeby oparcie krzesła było wyprofilowane i zapewniało stabilne oparcie dla pleców (pamiętajmy, że kręgosłup nie jest prosty, ale ma naturalne wygięcia, a oparcie krzesła powinno być odpowiednio wyprofilowane). Ponadto dobrze, żeby oparcie było wykonane siatki lub z przewiewnego materiału z otworkami.
Kolejną kwestią jest wysokość krzesła – kiedy dziecko siedzi, jego nogi powinny być zgięte pod kątem prostym, a stopy – opierać się na podłodze.
Optymalnym rozwiązaniem będzie krzesło z regulowaną wysokością siedziska, dzięki temu kupiony raz mebel stanie się inwestycją na kilka lat i będzie „rósł” z dzieckiem.
Wybierając krzesło i biurko koniecznie weźmy dziecko na zakupypodpowiada Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Tylko wtedy dokonamy zakupów, które będą najlepiej dobrane dla naszej pociechy i zapewnią właściwą postawę podczas odrabiania lekcji. Posadźmy dziecko na krześle, przy biurku, które chcemy kupić, sprawdźmy wysokość mebli, wyprofilowanie oparcia, wysokość blatu. Warto też zatroszczyć się o to, by biurka dla małych dzieci nie miały ostrych krawędzi – dodaje.
Zwróćmy też uwagę, by łokcie dziecka podczas siedzenia przy biurku znajdowały się mniej więcej na wysokości blatu i by krzesło miało odpowiednio wyprofilowane podłokietniki.

Polecamy: Dekoracje ścienne do pokoju ucznia

Miejsce na książki i przybory

W pobliżu biurka powinien znaleźć się też regał lub komoda na książki, zeszyty, czy pomoce naukowe – pamiętajmy, że będzie ich przybywać. W małym pokoju świetnie sprawdzi się zabudowa łączącą dwie funkcje: część otwarta z półkami pełniła będzie rolę biblioteczki, część zamkniętą można przeznaczyć na ubrania dla dziecka. Ważne jest, żeby miejsce na książki itp. było blisko biurka, bo niepotrzebne przechadzki rozproszą uwagę dziecka. Wygląd tego mebla dobierzmy tak, żeby pasował do pokoju i podobał się jego najważniejszemu użytkownikowi, czyli naszemu uczniowi.

Przestrzeń inspirująca do nauki

Poza wygodnymi meblami, zadbajmy też o to, żeby przestrzeń w kąciku do nauki była inspirująca i ciekawa dla dziecka. Obecnie mamy dużo ciekawych możliwości – od kolorowych i edukacyjnych naklejek i dekoracji, po ciekawe farby. Dobrym pomysłem jest np. pomalowanie fragmentu ściany (lub frontu szafy) farbą tablicową, albo magnetyczną (są także farby łączące obie cechy). Dzięki temu dziecko będzie miało fajną przestrzeń do notatek, czy przypinania karteczek z ważnymi zapiskami, albo z trudnymi słówkami z angielskiego.

To Cię zainteresuje: Farba do notatek i dekoracji - jak wykorzystać farbę tablicową

Zadbajmy o przybornik na biurko, a szufladę biurka wyposażmy w przegródki, dzięki którym będzie łatwiej utrzymać porządek.
I jeszcze jedno – zadbajmy o to, żeby w kąciku do nauki znalazło się też miejsce na krzesło dla nas, tak żebyśmy mogli wygodnie przysiąść się, kiedy dziecko będzie potrzebowało pomocy.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Komandor

Polecamy Ci również

Zobacz także