Urządzamy mieszkanie dla singla

Urządzamy mieszkanie dla singla

Coraz więcej osób stać na zakup samodzielnego mieszkania i są to zazwyczaj lokale do 40 m kw. Aby takie "M" było naprawdę wygodne i funkcjonalne, każdy kawałek ściany czy podłogi musi być dobrze wykorzystany i starannie zaaranżowany.

W niewielkich lokalach dobrze spisują się meble wykonane na wymiar - tak, aby wykorzystać wnęki czy miejsca pod parapetami na szafki i półki.

Warto również pamiętać o właściwym doborze kolorów na ściany, można bowiem dzięki odpowiednim barwom optycznie powiększyć swoje M. - Mieszkania dla singli, a więc najczęściej o małym i średnim metrażu, na pewno w większym stopniu muszą stanowić przestrzeń, którą będzie można efektywnie zagospodarować. Wszystko bowiem powinno być zaaranżowane w taki sposób, aby nieruchomość mogła spełniać wiele funkcji - mówi Izabella Łukomska-Pyżalska, wiceprezes Family House.

W małych mieszkaniach sprawdzają się meble modułowe, np. System Tango marki AbraŚciany

Aby małe wnętrze wydawało się większe niż w rzeczywistości, warto zastosować w nim jasne, ciepłe barwy. Generalnie pomieszczenia powiększają optycznie wszystkie barwy chłodne. Takie działanie mają m.in. świetliste szarości i błękity. Niskie pomieszczenia wydają się wyższe, jeśli ich sufity pomalujemy farbami jaśniejszymi od tych użytych na ścianach. Podobny efekt przyniesie pomalowanie kolorem sufitu 10 cm ściany. Dla podkreślenia tego efektu podłoga powinna być ciemniejsza od sufitu. Wprowadzając na ściany salonu pionowe pasy znacznie go wydłużamy i podwyższamy.

W niewielkiej kuchni na części ścian i na podłodze dobrze jest umieścić jasne kafle, dzięki którym wnętrze będzie sprawiało wrażenie znacznie większego.

Jednym z rozwiązań polecanych w aranżacji nowoczesnych, niewielkich mieszkań jest wykorzystanie luster. Mogą sprawić one, że salon czy korytarz wyda się dłuższy, szerszy czy nawet wyższy. Do optycznego powiększania przestrzeni najlepiej wybrać lustra bez ozdobnych ram. Dobrze jest zamontować je na ścianie w rogu pokoju, np. na wprost wejścia. Innym "zabiegiem powiększającym" może być wykorzystanie naprzeciw siebie, dużych lustrzanych powierzchni na całej ścianie od podłogi do sufitu - szczególnie praktyczne jest to w przypadku wąskich pomieszczeń.

Meble

W małym mieszkaniu najlepiej sprawdzą się meble spełniające kilka funkcji jednocześnie, szczególnie te z miejscami do siedzenia.

Wybierając zestaw wypoczynkowy do małego salonu, najlepiej zdecydować się na niewielką sofę z praktyczną funkcją spania. Oszczędzamy w ten sposób przestrzeń. Duży stół w jadalni można zastąpić mniejszym i stojącym przy ścianie zamiast na samym środku.

Pamiętajmy również, że im więcej bibelotów - pudełeczek, wazoników i tak dalej - tym mniej miejsca w pomieszczeniu. Nie tylko dosłownie - zagracone przestrzenie również optycznie "zabierają" przestrzeń.

Jeśli chodzi o wybór mebli do niewielkiej kuchni, najlepsze będą te pod zabudowę, wykonywane na zamówienie. Wrażenie większej przestrzeni dadzą błyszczące blaty czy połyskliwe laminaty.

Oceń artykuł
3,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marzena M. Maciejczyk (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także