Urządzamy przedpokój, czyli robimy dobre wrażenie na wejście

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Pamiętajmy, że przedpokój "wita" nas każdego dnia, a w dodatku pełni wiele funkcji. Dlatego ładne i funkcjonalne urządzenie przedpokoju jest tak ważne.
Pamiętajmy, że przedpokój "wita" nas każdego dnia, a w dodatku pełni wiele funkcji. Dlatego ładne i funkcjonalne urządzenie przedpokoju jest tak ważne. Komandor
Przedpokój musi być funkcjonalny, ale powinien też być ładny i pasować do reszty mieszkania. Podpowiadamy, jak osiągnąć ten cel.

Przedpokój, to pierwsze, co widzimy po wejściu do mieszkania, czy to jesteśmy domownikami, czy gośćmi. A jednocześnie przedpokój to najczęściej pomieszczenie małe, pozbawione okien, które musi pomieścić dużo rzeczy i pogodzić różne funkcje. Dlatego urządzenie przedpokoju tak, żeby był ładny i funkcjonalny nie jest łatwe. Ale nie jest to też niemożliwe. Istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, które pomogą urządzić piękny i praktyczny przedpokój.

Urządzanie przedpokoju zacznij od planu 

Po pierwsze - postarajmy się, żeby przedpokój był spójny z aranżacją pozostałej części mieszkania, zastanówmy się nad kolorystyką i stylem. Po drugie - bądźmy konsekwentni w urządzaniu go. To, że przedpokój jest mały wcale nie znaczy, że możemy go urządzić wstawiając przypadkowe rzeczy. Wręcz przeciwnie: dlatego dobry plan to podstawa, żeby funkcjonalnie wykorzystać dostępne miejsce. Łatwiej też będzie dobrać różne elementy tak, żeby do siebie pasowały, a tylko wtedy osiągniemy odpowiedni efekt estetyczny. Nasz przedpokój po prostu będzie ładny.
Zmierzmy też dokładnie przedpokój i rozrysujmy planowane ustawienie sprzętów (do zrobienia planu w skali 1:10 wystarczy nawet karta papieru i ołówek; pamiętajmy, że 10 cm w rzeczywistości to 1 cm na papierze). Może się okazać, że wybrane sprzęty owszem zmieszczą się, ale poruszanie się między nimi nie będzie możliwe.

A teraz kilka praktycznych podpowiedzi, jak urządzić przedpokój

Powiększ przedpokój, czyli bez lustra ani rusz

Na rzeczywistą powierzchnię przedpokoju mamy niewielki wpływ, ale możemy zastosować kilka trików, które powiększą go optycznie. Do przedpokoju warto wybrać jasne, chłodne barwy, dzięki którym przedpokój „nabierze” przestrzeni. Doskonałym sposobem na „powiększenie” przedpokoju jest też powieszenie dużego lustra. Oczywiście takie lustro to też praktyczne rozwiązanie. Dobrym pomysłem jest też rozwiązanie „2 w 1”, czyli zabudowana szafa z lustrzanymi drzwiami.
  – _Lustro możemy powiesić na ścianie, jednak nie zawsze jest tam tyle miejsca, by mogło ono objąć całą sylwetkę. Wtedy doskonałym rozwiązaniem jest dobranie lustrzanych frontów do szafy, których idealnym uzupełnieniem będą wypełnienia w jasnych kolorach, w szczególności świetnie sprawdzą się te lakierowane na wysoki połysk - to również optycznie powiększy pomieszczenie – _tłumaczy Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.
Nie zapominamy również o oświetleniu przedpokoju (jak prawidło oświetlić przedpokój podpowiadamy tutaj).

Schowaj, co się da, czyli postaw na szafę
W przedpokoju często przechowujemy odzież wierzchnią, buty i wiele różnych akcesoriów. Dlatego warto zadbać o porządną szafę, która to wszystko pomieści. Choć szafa zabierze trochę przestrzeni przedpokoju, zapewni też dużo miejsca. Warto wybrać szafę zabudowaną aż pod sufit, z drzwiami przesuwnymi (o wspomnianych lśniących lub lustrzanych frontach). W ten sposób funkcjonalnie wykorzystamy przestrzeń i łatwiej utrzymamy porządek. Nic tak nie „pomniejsza” pomieszczenia, jak bałagan i porozkładane wszędzie rzeczy.
_[i]–_ Jeśli chcemy w korytarzu przechowywać odzież wierzchnią, zadbajmy, by w naszej szafie znalazły się drążki na krótkie i długie ubrania. Warto też pomyśleć o miejscu na buty – półkach lub szufladach – w zależności od preferencji domowników. Właściwie przygotowany projekt pozwoli wygospodarować w sąsiedztwie przestrzeń na siedzisko, dzięki któremu wygodnie będzie można zakładać obuwie. Jeśli decydujemy się na wysoką zabudowę, koniecznie należy pamiętać o pantografach – czyli opuszczanych drążkach, wtedy maksymalnie wykorzystamy powierzchnię zachowując swobodny dostęp do wszystkich ubrań[/i] – doradza Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

"Gdzie są klucze???", czyli co jeszcze przyda się w przedpokoju?

Gdzie są klucze??? Czy ktoś nie zna tego dramatycznego pytania, zadawanego gorączkowo, kiedy naprawdę, ale to naprawdę, musimy już wyjść z domu? W przedpokoju przyda się miejsce na podręczne rzeczy – klucze właśnie, torebkę itp. W zależności od ilości miejsca może to być niewielka półeczka, stolik typu konsola z szufladą, albo mała szafka mocowana na ścianie. Jeśli w przedpokoju jest trochę więcej przestrzeni, warto pomyśleć o komodzie. Bez względu na rodzaj tego podręcznego mebla, dobierzmy go tak, żeby pasował do szafy i reszty wystroju. W małym przedpokoju nie możemy pozwolić sobie na chaos.

Przedpokój z charakterem, czyli dekoracje i dodatki w przedpokoju

Nawet jeśli nasz przed pokój jest mały nie znaczy to, że nie możemy nadać mu indywidualnego charakteru, ani nie mogą się w nim znaleźć żadne dekoracje. Zdjęcia w prostych ramkach, albo grafiki, nie zabiorą miejsca, a od razu przedpokój będzie inaczej wyglądał. Odpowiednie grafiki mogą nawet powiększyć optycznie przedpokój (jest sporo fototapet i plakatów z efektem „3d”, które dają wrażenie głębi).
Jeśli mamy nieco więcej miejsca, warto zdecydować się na dekoracyjny wieszak, stojak na parasole, czy jakieś siedzisko. Oczywiście ich styl zależy od tego, jaki charakter ma wystrój przedpokoju i reszty mieszkania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl