Urządzamy spiżarnię w kuchni (również małej)

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Spiżarnia w kuchni to bardzo praktyczne rozwiązanie. A ponieważ pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, sprawdzi się nawet w małej kuchni.
Spiżarnia w kuchni to bardzo praktyczne rozwiązanie. A ponieważ pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, sprawdzi się nawet w małej kuchni. Komandor
Spiżarnia często kojarzy się z dużymi domami, albo odległą przeszłością. Ale z powodzeniem możemy ją urządzić w zwykłej kuchni. Niemożliwe? A jednak.

Po co nam spiżarnia w kuchni?

Spiżarnia często kojarzy się z pomieszczeniem z odległej przeszłości, które dawno straciło rację bytu. I rzeczywiście można by się zastanawiać po co w ogóle nam spiżarnia, skoro tak wiele produktów możemy w każdej chwili kupić w sklepie. Ale przecież również i teraz możemy przygotowywać przetwory (domowe dżemy, konfitury, czy różnego rodzaj przekąski w zalewie są naprawdę pyszne i łatwe do zrobienia), kupujemy produkty, którym w lodówce jest „za zimno”, korzystamy z promocji typu 50% gratis, czy próbujemy gdzieś upchnąć rzadziej używany sprzęt AGD. I właśnie dlatego spiżarnia w kuchni jest świetnym rozwiązaniem.

Miejsce na spiżarnię w kuchni

Spiżarnię możemy urządzić nawet w niewielkiej kuchni, to rozwiązane, które ułatwi utrzymanie porządku i przygotowywanie posiłków. Planując spiżarnię musimy zastanowić się nad jej lokalizacją – spiżarnia powinna się znaleźć jak najdalej od źródeł ciepła takich jak kaloryfer, piekarnik, lodówka (tak, tak – grzeje z tyłu) oraz okien. W małej kuchni może będzie to trudne do osiągnięcia, ale warto się postarać i odpowiednio zaaranżować kuchnię. W spiżarni powinna panować stała temperatura i wilgotność, do jej wnętrza nie powinno też swobodnie docierać światło.

Minispiżarnia w mieszkaniu

Urządzamy kuchenną spiżarnię

Idealną sytuacją jest, kiedy w naszej kuchni znajduje się wnęka – jej zabudowanie łatwo stworzy nam spiżarnię i pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń (ale nawet jeśli nasza kuchnia jest pozbawiona użytecznej wnęki, nie stoimy na straconej pozycji). Zabudowa na wymiar to sposób na urządzenie funkcjonalnej spiżarni. Indywidualny projekt pozwoli tak skonfigurować wnętrze mini spiżarni, by dobrać do własnych potrzeb wysokość półek oraz ilość szuflad i koszy. W małej kuchni idealne będą szafki cargo, czyli szuflady (mniejsze niż regały) wysuwane na prowadnicach (umieszczone np. we wnęce). 
[i]– Planując zabudowę postawmy na półki o różnej wysokości – na jednych będziemy przechowywać przetwory, na innych umieścimy sprzęt AGD. Wysuwane kosze są bardzo praktyczne, nie zapominajmy jednak, że poza koszami przydadzą się szuflady z pełnym dnem do przechowywania opakowań z sypką żywnością – wtedy, w razie uszkodzenia paczki, nic nie wysypie się na zewnątrz –[/i] doradza Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.
Drzwi zapewnią spiżarni odpowiednie zaciemnienie i uchronią artykuły spożywcze przed działaniem promieni słonecznych. Dobrym rozwiązaniem są drzwi przesuwne, które nie będą nam zabierać przestrzeni kuchni.
_–_ _Fronty drzwi dobierzmy tak, by pasowały do mebli kuchennych. Można pozwolić sobie także na odrobinę fantazji i wybrać front z ciekawą grafiką , która będzie pasowała do naszej kuchni,  świetnie ożywi wnętrze i doda mu charakteru. Warto także pomyśleć o zamontowaniu punktowego oświetlenia,  które zdecydowanie ułatwi korzystanie z kuchennej spiżarni _– podpowiada Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

Jak zagospodarować spiżarnię

Żeby nasza spiżarnia była naprawdę funkcjonalna, musimy zastanowić się nad jej odpowiednim zagospodarowaniem. Przede wszystkim należy podzielić przestrzeń na strefy i pamiętać, by w najłatwiej dostępnym miejscu znalazły się te produkty, z których korzystamy najczęściej. Domowe przetwory powinny stanąć w jednym miejscu (warto pomyśleć o estetycznych etykietach na nie). Na wyższych półkach warto przechowywać rzadko używany sprzęt AGD. Z kolei znajdujące się niżej półki, czy też wysokie szuflady umiejscowione w dolnych partiach zabudowy, warto zostawić na cięższe rzeczy – wodę i napoje, mąkę czy cukier. W przypadku tych ostatnich starajmy się rezygnować z papierowych opakowań, które przyciągają mole, zastępując je plastikowymi pojemnikami na żywność lub szklanymi słojami. Wszystkie przedmioty małych gabarytów (przyprawy, niewielkie paczuszki) warto posegregować i włożyć do pojemników, albo ozdobnych koszyków, dzieląc je według odpowiedniej kategorii.

Mini-spiżarnia w kuchni ułatwi nam przechowywanie wielu produktów i artykułów, a także – ułatwi utrzymanie porządku w kuchni. A ponieważ tworząc spiżarnię optymalnie wykorzystujemy przestrzeń, to rozwiązanie dobre nawet do niewielkich kuchni.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl