Urządzanie mieszkania od podstaw

2
Urządzanie mieszkania od podstaw

W ostatnich tygodniach po raz pierwszy od 4,5 roku średni metraż mieszkania deweloperskiego spadł poniżej 60 m kw. Po raz drugi od czterech lat - spółdzielnie oddały większe lokale niż deweloperzy. Od ponad roku maleje powierzchnia domów budowanych przez inwestorów indywidualnych.

Wszystko to świadczy o jednym - Polacy starają się zmiescić na jak najmniejszej powierzchni. Skutek to powrót do mini-kuchni, maleńkich łazienek i miniaturowych pokoi. Kupujemy takie mieszkania, na jakie nas stać, a nawet - co sygnalizują bankowcy - mniejsze niż te, na które wskazuje zdolność kredytowa potencjalnych klientów deweloperów. Potem jednak trzeba w takich małych mieszkaniach wygodnie żyć!

kuchnia w aneksie

Niewielkie mieszkania mogą być prawdziwym wyzwaniem aranżacyjnym. Tam, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, trzeba się szczególnie postarać, by estetyka szła w parze z komfortem. Na szczęście, ograniczona przestrzeń nie oznacza limitu dla wyobraźni i stylu. W aranżacji zorientowanej na optymalne wykorzystanie przestrzeni warto zdecydować się na rozwiązania minimalistyczne, bliskie stylowi eko lub skandynawskiemu. Zrezygnujmy z ciężkich, przytłaczających zasłon na rzecz rolet. Dobrze sprawdzą się też małe, łatwe w odkurzeniu dywaniki oraz niskie meble.

Pamiętajmy, że jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Ich dominacja, przełamana jakimś intensywniejszym akcentem kolorystycznym jest jak najbardziej wskazana. Duży potencjał tkwi także we wszelkiego rodzaju szafach wnękowych, dużych lustrach i wygodnych, przesuwanych drzwiach. To ostatnie rozwiązanie staje się szczególnie popularne, ze względu na doskonałe połączenie ergonomii z ciekawym efektem aranżacyjnym. Do łask wraca również rozwiązanie rodem z PRL - kuchnia wydzielona, ale połączona z pokojem wewnętrznym oknem, co pozwala doświetlić wnętrze.

Zamiast aneksu - kuchnia z oknem

Otwór w wewnętrznej ścianie pomiędzy częścią kuchenną a jadalnią nie tylko umożliwia sprawne podawanie do stołu codziennego obiadu czy uroczystych kolacji, ale także zbawiennie działa na rozkład przestrzeni w domu. Uwalnia ją, otwiera wnętrze i umożliwia swobodną komunikację na linii gospodarz - goście. Takie rozwiązanie to także swobodny przepływ światła, gdy w aneksie nie ma okna.

Oceń artykuł
3,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki. Gazeta Dewelopera)

Polecamy Ci również

Zobacz także