W jaki sposób sfinansować remont?

W jaki sposób sfinansować remont?

Wykorzystaj lato na domowe naprawy. Gdy nie masz gotówki - sięgnij po kredyt. Konsumpcyjny czy hipoteczny?

Możemy się starać o wysoką kwotę kredytu zarówno w złotówkach jak i w walucie obcej.Remont najlepiej sfinansować z oszczędności, ale gdy ich brakuje, trzeba sięgnąć po kredyt. I wcale nie jest tak, że w każdym przypadku celowy kredyt na remont będzie najlepszym rozwiązaniem. Czasem warto skorzystać ze zwykłej pożyczki gotówkowej.

Przejrzyj dobrze bankowe promocje

Inaczej należy szukać źródła finansowania dla remontu za kilka tysięcy złotych, a inaczej gdy potrzebujemy dziesięciokrotności tej kwoty. Spore znaczenie ma także sytuacja danej nieruchomości (czy jest obciążona hipoteką i do jakiego poziomu) oraz samego kredytobiorcy.

Przy drobnym remoncie trzeba po prostu przejrzeć aktualne promocje kredytów gotówkowych i wybrać najlepszy dla siebie.

Sytuacja komplikuje się w przypadku większej kwoty. Wówczas należy przeprowadzić dokładną kalkulację, bo wcale nie musi być tak, że kredyt z niższym oprocentowaniem (hipoteczny) będzie tańszy. W grę wchodzą bowiem koszty okołokredytowe związane z ustanowieniem zabezpieczenia, wizytą u notariusza itd. O ile przy zakupie mieszkania, gdy zaciągamy kredyt na kilkaset tysięcy złotych lub więcej, te koszty stanowią mały odsetek, to już przy kredycie na kilkadziesiąt tys. zł mają większe znaczenie. Może się więc okazać, że niższa rata to nie wszystko i ogólny koszt kredytu hipotecznego wyjdzie wyższy niż gotówkowego.

Czytaj także: Podczas remontu uważaj, żey nie zaburzyć wentylacji w domu

Sprawdź, czy masz obciążoną hipotekę

W najlepszej sytuacji są osoby mające mieszkanie z nieobciążoną hipoteką. Ale ciążący na mieszkaniu kredyt hipoteczny nie zawsze musi być przeszkodą dla kredytu remontowego. Jeśli aktualne LtV (stosunek kwoty zadłużenia do wartości nieruchomości) nie przekracza 70 proc., można ubiegać się o zwiększenie kwoty kredytu na sfinansowanie remontu.

Najczęściej możliwe jest jednak to tylko w banku, w którym mamy kredyt hipoteczny, bo instytucje finansowe rzadko godzą się na wpisanie do hipoteki dopiero na drugim miejscu (wyjątkami od tej reguły są Bank BGŻ, Citi Handlowy, Getin Noble Bank i Polbank).

Wybierz najlepszy wariant

Remontując mieszkanie warte 300 tys. zł, możemy otrzymać marżę kredytową poniżej 1,5 proc. Takie oferty mają m.in. Bank BPH, Bank Pocztowy, Bank Zachodni WBK, Citi Handlowy, Eurobank, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska oraz PKO Bank Polski w ramach obowiązującej do 7 sierpnia br. promocji.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć drobne elementy podczas remontu?

Wyższe marże oferują m.in. ING Bank Śląski i Polbank, a w mBanku minimalna kwota kredytu to 80 tys. zł, ale dla osób, które już mają kredyt, bank jest w stanie pójść na ustępstwo i zwiększyć jego kwotę o mniej niż 80 tys. zł, jednak marża i tak będzie przekraczać 2%. Stawki marż są więc bliskie tym dostępnym w przypadku normalnych kredytów na zakup nieruchomości. Podobieństw jest zresztą więcej, występuje też popularny cross-sell, czyli sprzedaż wiązana. Banki oferują lepsze warunki tym klientom, którzy zgodzą się na dodatkowe produkty. Na przykład, w Nordei marża może wynieść 1,1-1,3%, jeśli klient założy ROR z kartą debetową, w Eurobanku najniższe marże są dostępne dla osób, które założą ROR i zadeklarują wpływ wynagrodzenia na niego, a Bank BPH wymaga wykupienia rocznego ubezpieczenia na życie (0,7%kwoty kredytu) i ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy na dwa lata (2,2% kwoty kredytu).

Budowy spowalniają, remonty - nie. Polacy remontują więcej Firma badawcza PMR Research szacuje, że w 2012 roku polscy konsumenci wydadzą na remonty 15 mld zł. Oznaczałoby to przyspieszenie dynamiki w stosunku do ubiegłego roku o 2 punkty procentowe, do prawie 7%. Według najnowszych danych GUS spowolnienie w branży budowlanej nie ma przełożenia na rynek remontów i wyposażenia wnętrz.

Autor jest analitykiem w firmie Open Finance

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Marcin Krasoń, Open Finance (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także