W naszych domach jest coraz więcej urządzeń uruchamianych...

W naszych domach jest coraz więcej urządzeń uruchamianych...

Sterowane pilotem bramy wjazdowe w ogrodzeniach i bramy garażowe to dzisiaj już coraz częściej standard nie tylko w osiedlach domków jednorodzinnych, ale również w strzeżonych osiedlach deweloperskich i budynkach z podziemnymi garażami w nowych dzielnicach. Tam to zresztą jedyna możliwa opcja.

 Od kilku lat urzeczywistniane są marzenia o "inteligentnym domu". Bramy wjazdowe na posesję oraz do garaży, drzwi wejściowe do domów, a także rolety, markizy i wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne - stają się częścią jednego inteligentnego systemu, nadzorującego wszystkie urządzenia. Komfort ten zapewniają napędy - silniki elektryczne - oraz urządzenia do sterowania nimi, czyli przełączniki, piloty radiowe, automatyka czasowa i automatyka pogodowa.

Dzięki nim podnoszenie ciężkiej rolety, rozwijanie markizy lub otwieranie bramy garażowej jest dużo łatwiejsze. Technika idzie naprzód. Firma Roto wprowadziła na rynek również zamki elektromechaniczne do drzwi wejściowych, otwierane na sygnał z telefonu komórkowego, wyposażonego w funkcję Bluetooth, a także urządzenia, które znamy z filmów o Bondzie - zamki otwierane na odcisk palca lub przez mechanizm, skanujący źrenicę oka.

Zaczęło się od przełączników

Pierwszy elektryczny napęd rurowy, uruchamiany za pomocą przełącznika naściennego, skonstruowano i wdrożono do produkcji we Francji w 1956 roku. Szybko okazało się jednak, że sterowanie za pomocą przełączników też jest niedoskonałe: wymaga czasu na obejście domu i naciśnięcia każdego z przełączników osobno. Powstały więc sterowniki połączone w jeden system, umożliwiający jednoczesne zwijanie lub rozwijane wszystkich lub wybranych rolet.

Czytaj także: Jak kontrolować poziom dwutlenku węgla w mieszkaniu?

Coraz bardziej przyzwyczajeni do wygody użytkownicy rolet oczekiwali jednak czegoś więcej. Już na początku lat 80. pojawiły się pierwsze automatyczne systemy, potem - sterownik zegarowy, który o zaprogramowanych godzinach automatycznie uruchamia rolety lub inne okienne osłony.

Dużym krokiem naprzód było też skonstruowanie systemu automatyki pogodowej. Dzięki samoczynnej reakcji na zmieniające się warunki atmosferyczne (słońce, wiatr, deszcz) przestały one praktycznie wymagać obsługi i zaczęły zapewniać pełen komfort.

Sterowanie radiowe

Krokiem milowym na drodze doskonalenia obsługi urządzeń domowych okazały się bezprzewodowe systemy sterowania. Najpopularniejszy dziś - RTS(R) - został wprowadzony do użytkowania w 2000 roku, dzisiaj na świecie pracuje ok. 10 mln takich urządzeń. Najnowocześniejsze umożliwiają tworzenie scenariuszy sytuacyjnych, które dopasowują położenie wszystkich osłon okiennych do aktualnych potrzeb domowników, dbając o odpowiednie oświetlenie i temperaturę zapewniają dobre samopoczucie.

Poniżej przedstawiamy zalety stosowania napędów i sterowań w różnych typach osłon.

Czytaj także: Ciepło w Twoim domu - zdecyduj się na zakup grzejnika elektrycznego w postaci termowentylatora!

Rolety i markizy

Dzięki napędom i sterowaniom możemy obsługiwać rolety jednym palcem. A jeśli zapomnimy je podnieść lub opuścić o odpowiedniej porze - sterowanie czasowe zrobi to za nas.

Szczególnie ważne jest to w pomieszczeniach o ponadstandardowej wysokości, np. na poddaszach, czy w ogrodach zimowych, gdzie trudno wykonać taką czynność ręcznie.

Jeszcze większym udogodnieniem jest możliwość sterowania markizami, którymi osłaniane są balkony i tarasy. Zwijanie kilkumetrowej markizy za pomocą korby - to jednak spory wysiłek. Wtedy pomocne będą napędy, dzięki którym markiza zostanie zamknięta bez wysiłku, przez naciśnięcie jednego przycisku.

Zamiast pukać - naciśnij

Drzwi otwieramy i zamykamy wielokrotnie każdego dnia. Dlatego powinny być one łatwe w obsłudze dla właściciela, a trudne do pokonania dla włamywacza.

Czytaj także: Jesienny remanent. Przed zimą warto sprawdzić i przygotować do sezonu system grzewczy

Jednak gdy wracamy z dużych zakupów i okazuje się, że dwie ręce to za mało, by trafić kluczem w zamek, idealnym (i prostym!) rozwiązaniem są drzwi otwierane w podobny sposób jak brama wjazdowa czy garażowa - na pilota. Wygodniejszy sposób zamykania drzwi chyba nie istnieje, bo szyfrowe zamki cyfrowe, chociaż łatwe w obsłudze, mają jednak zasadniczą wadę - łatwo szyfr zapomnieć.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także