W niedużych mieszkaniach warto zadbać o to, aby nie...

W niedużych mieszkaniach warto zadbać o to, aby nie...

Deweloperzy budują ciągle mieszkania za duże w stosunku do popytu, jednak coraz więcej jest propozycji lokali kompaktowych, a w ich projektowaniu architekci wzorują się na Japonii.

W małych mieszkaniach, gdzie trudno jest zapewnić każdemu domownikowi osobne pomieszczenie, wydzielenie kuchni stwarza więcej możliwości komfortowego dzielenia wspólnej przestrzeni.Problem jednak w tym, że w takich malutkich mieszkaniach Japończycy głównie sypiają, bo dojazd do pracy i praca zajmują im po kilkanaście godzin na dobę. W Polsce - własne M ma być również miejscem życia rodzinnego, towarzyskiego.

Samodzielne mieszkania to marzenie większości młodych ludzi, wchodzących w samodzielne, dorosłe życie, którzy obie te potrzeby chcą zrealizować na jak najmniejszym metrażu, bo cCzynnik finansowy powoduje na starcie ograniczenie możliwości wyboru - albo do lokali o małej powierzchni, koncentrujących wszystkie funkcje wokół jednego, centralnego pomieszczenia, albo do mieszkań położonych na dalekich peryferiach lub nawet miejscowościach satelickich. Trzeba powiedzieć jasno, że w świetle tego, co dzieje się na rynku bankowych dla coraz większej liczby poszukujących własnego dachu nad głową jedyną szansą jest kombinacja obu tych wariantów.

Miniaturyzacja rodem z Japonii

Powstają więc takie osiedla miniaturowych mieszkań, które spełniają jednak funkcjo0nalne kryteria i da się w nich wygodnie mieszkać - pod warunkiem, że zdecydujemy się na minimalistyczny wystórj i zrezygnujemy z gromadzenia dóbr wszelakich...

Czytaj także: Atrakcyjny grzejnik do małego mieszkania!

Mistrzostwo w ich budowie na terenie aglomeracji trójmiejskiej osiągnęła firma Orlex z Wejherowa, a przykładem takiej inwestycji jest osiedle w Gniewinie.

Inwestycja w Gniewinie powstała w odpowiedzi na potrzeby dwóch rynków, które w niewielkim stopniu się przenikają:

* Pierwszy to rynek lokalny - deweloper liczy na mieszkańców Gniewina lub w jednej z okolicznych wsi, którzy potrzebują nowego mieszkania.

* Jednak klient docelowy - to osoba poszukująca najtańszej ofert na rynku pomorskim, a nawet specyficznej wakacyjnej oferty na rynku krajowym. Gniewino to na tyle wyjątkowe miejsce, że wiele osób, które poszukują alternatywy dla dużego miasta, mogłoby znaleźć swój dom w Gniewinie. - Staramy się rozpowszechnić tę wiedzę jak najszerzej, z nadzieją, że propozycja spotka się z zainteresowaniem i spełni duże wymagania - mówi przedstawiciel dewelopera.

* Istotnym czynnikiem jest oczywiście cena mieszkania w Gniewinie - 3590 zł, a za tyle można już kupić mieszkanie nie tylko w osiedlu Gniewino, ale również w Bolszewie. Wiele osób woli nieco tańsze mieszkanie, ale dzięki temu większe lub lepiej wyposażone. Zresztą - każdy na pewno znajdzie "ujście" dla zaoszczędzonych w ten sposób środków.

Czytaj także: Meblościanka - idealne rozwiązanie dla małych przestrzeni, dlatego Polacy ją kochają

Małe musi być jednak wygodne i funkcjonalne

Na kolejne pytanie - dlaczego Orlex buduje tak małe, ale jednak 2-pokojowe mieszkania - uzyskujemy kolejną, banalną prawie w swojej prostocie,odpowiedź: cena, to pierwszy wybór, ale nie wszystko zostanie zaakceptowane przez kupującego!

- Ludzie, którzy poszukują własnego lokum, mogą w sposób bardziej ergonomiczny wykorzystać tak podzieloną przestrzeń - jest ona po prostu funkcjonalna. Umożliwia także lepszą organizację życia i pracy - łatwiej żyć w dwóch pokojach, niż w jednym. Mieszkanie dwupokojowe stwarza rodzinie perspektywę kilkuletniego rozwoju, posiadania dziecka, itp.

Mieszkanie na krótki etap życia rodzinnego

Inaczej widzą to projektanci, a nawet... socjologowie. Usytuowane na niewielkich powierzchniach mieszkania typu studio to niedrogie rozwiązanie dla singli lub par, stawiających pierwsze kroki w dorosłym życiu. Dlatego powinny być traktowane jako etap przejściowy, co jest w sprzeczności z właściwą Polakom chęcią podnoszenia ich standardu poprzez stosowanie drogich technologii i materiałów przy wykończeniu. Nie warto - przekonują finansiści.

W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się więc oferty, w skład których wchodzi przestronny pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienką i niewielkim przedpokojem. Z drugiej jednak strony, życie na takich "otwartych" przestrzeniach wiąże się z pewnymi niedogodnościami przy codziennym użytkowaniu, zwłaszcza gdy pod jednym dachem mieszka więcej lokatorów.

Czytaj także: Ciasne ale własne. Jak urządzić małe mieszkanie, aby było wygodne? [PORADNIK]

Strategiczne znaczenie usytuowania kuchni

Według danych GUS w 2011 roku oddano do użytku blisko 125 tys. lokali w nowych budynkach mieszkalnych, o łącznej liczbie ok. 550 tys. pomieszczeń, co daje średnią 4,4 oddzielnych pomieszczeń na jedno mieszkanie. Jaki wpływ na statystykę ma łączenie lub wydzielanie kuchni i pokoju dziennego?

Młode małżeństwa i rodziny z dziećmi oczekują innych rozkładów pomieszczeń niż osoby samotne, często kupują mieszkania dwupokojowe, w których mniejszy pokój ma być przeznaczony dla dziecka, a pokój dzienny pełni jednocześnie funkcję sypialni rodziców. Usytuowanie kuchni staje się w takiej sytuacji strategiczną decyzją, a lepszym rozwiązaniem jest z reguły umieszczenie kuchni w wydzielonym pomieszczeniu.

Coraz więcej jest więc inwestycji, które uwzględniają tradycyjny podział na poszczególne strefy użytkowe, także na niewielkim metrażu. Obserwacje rynku mieszkaniowego wskazują, że po modzie na mieszkania z aneksami, osobne kuchnie ponownie wracają do łask i obecnie cieszą się coraz większą popularnością, nawet w przypadku małych mieszkań. Dodatkową zaletą rozkładowych mieszkań jest również większa szansa na ich wynajem.

Zalety aneksu kuchennego

Niewielki aneks oddzielony od reszty mieszkania barem lub samym blatem z pewnością zwiększa wrażenie jego przestronności i ułatwia komunikację. Dodatkowo całość jest dobrze oświetlona, a w części roboczej wszystkie przybory kuchenne są łatwo dostępne. Jednak już na etapie prac wykończeniowych trzeba uporać się z problemem umieszczenia w niej wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia oraz dostosowania kolorystki i rodzaju materiałów do estetyki całego pomieszczenia. Takie rozwiązanie wymaga na ogół profesjonalnej pomocy projektanta, co generuje pewne koszty. Niezależnie od stworzonego przez niego układu, późniejsze korzystanie z aneksu może i tak negatywnie wpływać na komfort mieszkania. Przede wszystkim trzeba liczyć się z docieraniem do pozostałych pomieszczeń zapachów związanych z przygotowaniem posiłków. Kolejną niedogodnością dla domowników jest hałas, generowany przez kuchenne sprzęty (mikser, zmywarka itp.). Ponadto w przypadku aneksu domownicy muszą zwrócić większą uwagę na utrzymywanie porządku w części kuchennej, co przy większej rodzinie jest często trudne do zrealizowania. Wydzielenie kuchni, łazienki, pokoju dziennego i ewentualnie pozostałych miejsc (sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet) gwarantuje, że będzie można z nich korzystać w pełnym wymiarze. - W małych mieszkaniach, gdzie trudno jest zapewnić każdemu domownikowi osobne pomieszczenie, wydzielenie kuchni stwarza więcej możliwości komfortowego dzielenia wspólnej przestrzeni i łączenia prac domowych z wypoczynkiem.

Czytaj także: Jeden zestaw, wiele pomysłów, czyli sposób na urządzenie małego mieszkania - Life Set od Paged Meble

Małe pomieszczenie można funkcjonalnie urządzić, jeżeli wybierzemy specjalnie w tym celu projektowaną ceramikę łazienkową.Razem a jednak osobno

Justyna Arendarczyk, projektantka wnętrz:

W niedużych mieszkaniach warto zadbać o to, aby nie przytłaczały nas zbyt małe pomieszczenia. W takiej sytuacji najlepiej zlikwidować zbędne podziały. Usunięcie ściany oddzielającej np. niewielki przedpokój otwiera przestrzeń i sprawia, że wydaje się ona optycznie większa. Warto jednak pamiętać, że nawet otwarte pomieszczenia muszą zachować swój podział funkcjonalny. Można to osiągnąć poprzez wyznaczenie stref, np. poprzez odmienne meble, kolorystykę czy choćby inne ułożenie posadzki.

Gdy domownicy nie są na przykład zwolennikami np. kuchni połączonej z pokojem dziennym. Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie drzwi przesuwnych. Nie zajmują one tyle miejsca, co klasyczne drzwi, a przestrzeń za nimi można dowolnie wykorzystać. Możemy pozostawić je otwarte i mieć wówczas widok na całe mieszkanie lub zamknąć, uzyskując osobne, przytulne pomieszczenie.

Mamy tu do wyboru zarówno drzwi ukryte w ścianie, jak i przesuwane na szynie, schowane za maskującym karniszem. Wszystko zależy od gustu i preferencji domowników. Bogaty asortyment modeli i kolorów, pozwala na dostosowanie ich do każdego wnętrza, bez względu na to, czy jest ono urządzone w nowoczesnym, czy też tradycyjnym stylu.

Dobrym sposobem na zastąpienie ściany działowej jest również wykonanie na wymiar szafek i półek Nie tylko oddzielą one od siebie poszczególne pomieszczenia, ale również mogą być wykorzystane do wyeksponowania lub przechowywania wielu domowych przedmiotów.

Czytaj także: Nawet w kawalerce możesz poczuć się jak w pałacu - jak stylowo i luksusowo urządzić małe wnętrze? [GALERIA]

Jak zminiaturyzować łazienkę?

Zmniejszenie powierzchni łazienki - to kolejny sposób na zyskanie cennych centymetrów. Jednak mała łazienka to prawdziwe wyzwanie architektoniczne. Urządzając ją, pozornie mamy ograniczone możliwości aranżacyjne spowodowane niewielką przestrzenią. Jednak dobry pomysł i odpowiednio dobrane produkty sprawią, że wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru i stanie się naszym ulubionym miejscem w domu.

Małe pomieszczenie można funkcjonalnie urządzić, jeżeli wybierzemy specjalnie w tym celu projektowaną ceramikę łazienkową. Wybór jest duży, może to być miska ustępowa kompaktowa lub wisząca, umywalka tradycyjna, narożna lub postawiona na blacie. Do tego kabina prysznicowa lub nawet mała wanna z parawanem nawannowym, który sprawi że będziemy mieli dwa w jednym.

W przypadku małej łazienki powinniśmy zadbać o to, aby jej optycznie nie pomniejszać, dlatego kabiny prysznicowe wydają się urządzeniem bardziej odpowiednim. Najlepiej sprawdzają się takie, które wykonane są z przezroczystego szkła, dzięki czemu sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. W niewielkich wnętrzach można zamontować kabiny półokrągłe lub mniejsze kwadratowe (o boku 80 cm).

Jednak aby zaaranżować niewielką łazienkę musimy najpierw zastanowić się, jakie elementy są niezbędne oraz pamiętać, że potrzebna jest wokół urządzeń odpowiednia wolna przestrzeń, by można było z nich korzystać bez konieczności wykonywania skomplikowanych ćwiczeń gimnastycznych.

Oceń artykuł
3,67 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także