W nowoczesnych mieszkaniach doceniana jest nie tylko...

W nowoczesnych mieszkaniach doceniana jest nie tylko...

Kiedyś były do siebie bliźniaczo podobne. Dzisiaj architektura nowych osiedli daje mieszkańcom coraz większe możliwości aranżacji wnętrz.

W nowoczesnych mieszkaniach doceniana jest nie tylko funkcjonalność, ale też przestrzeń i możliwość zrealizowania indywidualnych potrzeb.Przez całe dekady w ciasnych mieszkaniach, o tym samym rozkładzie funkcjonalnym, królowały te same meblościanki i wersalki, a w oknach wisiały niemal identyczne zasłony. To, jak się zmieniły mieszkania Polaków, oddaje przemiany ich upodobań, stylu życia oraz otwartości na nowe trendy.

Moda na przestrzeń

W nowoczesnych mieszkaniach doceniana jest nie tylko funkcjonalność, ale też przestrzeń i możliwość zrealizowania indywidualnych potrzeb. Wprawdzie trudno zmieniać urządzenie mieszkania co sezon, niczym torebkę czy buty, ale i tutaj obowiązuje moda, która sprawia, że wnętrza nie powinny być już przypadkowe, a oddawać określony styl i klimat, dopasować się do osobowości właścicieli. Widać to już na etapie projektu architektonicznego.

Dobrze pomyślane wnętrze pozwala na niekonwencjonalne rozwiązania, łączenie z sobą pomieszczeń bądź wydzielanie w nich funkcjonalnych stref, a także na wygospodarowanie praktycznych schowków, garderób lub spiżarni.

Czytaj także: W niedużych mieszkaniach warto zadbać o to, aby nie przytłaczały nas zbyt małe pomieszczenia

Co się zmieniło?

W porównaniu do typowego budownictwa mieszkaniowego sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat zmieniło się podejście do rozplanowania przestrzeni. Pod tym względem oferta deweloperów jest obecnie bardzo różnorodna. Obok funkcjonalnych mieszkań o mniejszej i średniej powierzchni oraz klasycznym rozkładzie (najczęściej dwu- lub trzypokojowych) są też mieszkania i apartamenty duże, w tym dwupoziomowe, pozwalające na indywidualną aranżację przestrzeni. W jednych i drugich na poczucie przestrzeni może korzystnie wpływać szereg elementów architektury całego budynku, na przykład wysokość pomieszczeń czy wielkość i kształt okien czy drzwi balkonowych.

Zaczęło się od...

Przeszklone ściany salonów "otwierają" wnętrze, wpuszczają do niego masę światła dziennego, dają poczucie oddechu. Wielkie tafle, całe szklane ściane, mini-ogrody zimowe - to największe zmiany we współczesnych mieszkaniach. Kolejny znak czasów to aneksy kuchenne, dzisiaj prawie wszechobecne, w nowych osiedlach.

Czytaj także: Ciasne ale własne. Jak urządzić małe mieszkanie, aby było wygodne? [PORADNIK]

Być może pierwszą "otwartą" kuchnię Polacy zobaczyli... w telewizji, kiedy inżynier Karwowski z zapałem wybił w ścianie między pokojem a mikroskopijną kuchenką pokaźnych rozmiarów okienko, oczywiście z obowiązkowym "łukiem". W ślad za M3 serialowego Czterdziestolatka przemiany przechodziły mieszkania w blokach z wielkiej płyty- po to, by było modniej i bardziej "światowo". Dopiero w nowym budownictwie układ pomieszczeń aneks kuchenny zrobił prawdziwą furorę. Pojawiły się szafki na wymiar, lady z wysokimi stołkami barowymi i wyspy kuchenne, na nowo organizując przestrzeń mieszkania. Na ten trend odpowiedzieli producenci mebli i sprzętu AGD, który teraz obok funkcji użytkowych musi również cieszyć oko, współtworząc charakter mieszkania.

Podział na strefy

Czytelny podział na strefy - dzienną i prywatną - to kolejny charakterystyczny rys współczesnych wnętrz. Na takie rozwiązanie pozwala zwłaszcza powierzchnia większych mieszkań. Szczególnie, jeśli od samego początku są one projektowane zgodnie z taką ideą.

Połączenie w jednym pomieszczeniu kilku funkcji -salonu, jadalni i kuchni - ma też niemały związek ze zmianami obyczajowymi. Kuchnia przestała być zamkniętą częścią mieszkania zarezerwowaną wyłącznie dla kobiet. Stała się miejscem gromadzącym więcej osób, bliskich i przyjaciół, nierzadko przy wspólnym gotowaniu, z którym i panowie potrafią radzić sobie popisowo.

Czytaj także: Jeden zestaw, wiele pomysłów, czyli sposób na urządzenie małego mieszkania - Life Set od Paged Meble

- Odpowiedź na pytanie: kuchnia razem z salonem czy osobno, zdecydowanie zależy od indywidualnego stylu życia. Kupując mieszkania na naszych osiedlach, z reguły można wybrać własną opcję - zapewnia Julia Łaszkiewicz, członek zarządu Ekolan SA. - Niektórzy mimo wszystko preferują oddzielną kuchnię, ale najlepiej taką, w której można również usiąść i wygodnie zjeść posiłek. Takich projektów nie brakuje na gdańskich osiedlach. Inni wybierają rozwiązanie kompromisowe, montując drzwi przesuwane albo aranżując innego rodzaju przepierzenie pomiędzy kuchnią a salonem.

Współczesna, inna przestrzeń

Julia Łaszkiewicz, członek Zarządu Ekolan SA:

Minimalizm, retro, etno czy vintage - styl, w jakim urządza się mieszkania - może być różny. Czasy meblościanki, takiej samej u wszystkich, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj, jeżeli nawet w kompaktowych mieszkaniach metraż jest niewielki, jest to inna, bardziej elastyczna i dobrze pomyślana przestrzeń. To najważniejsza podstawa do indywidualnych poszukiwań. Przestrzeń i otoczenie, które sprzyjają rozwiązaniom dopasowanym do własnego, niepowtarzalnego "ja".

Oceń artykuł
3,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Alicja Charzyńska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także