Wielkanocne zwyczaje i tradycje

0
pisanka
Robienie kolorowych pisanek to tradycja wielkanocna.

Wielkanoc to jedno z najważniejszych Świąt dla Chrześcijan obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Przygotowania do nich trwają na długo przed ich rozpoczęciem.

Do tych Świąt większość Polaków bardzo skrupulatnie się przygotowuje. Jest wiele tradycji z nimi związane, np.:

 • Palemki na szczęście – tradycja mówi, że po poświęceniu palemek należy zbić nimi lekko domowników co ma zapewnić im szczęście na cały rok, a połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo.
 • Świąteczne porządki – mają przegonić zimę oraz zło i choroby.
 • Topienie Judasza – młodzi chłopcy ze starych ubrań i słomy robili kukłę, którą później topili. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość.
 • Wielkie grzechotanie – w momencie, kiedy milkły dzwony rozlegał się dźwięk kołatek, dzieci biegały po wsi i hałasowały.
 • Pogrzeb żuru – w ostatnie dwa dni postu gary żuru wylewano na ziemię – potrawę, którą spożywano przez cały post
 • Wieszanie śledzia – podobnie jak z żurem z wielką pompą rozstawano się ze  śledziem – przybijano go gwoździem do drzewa.
 • Święconka – święcenie siedmiu pokarmów, które niesiemy do kościoła w odpowiednio przygotowanym koszyczku.

Przeczytaj: Jak przygotować koszyczek ze święconką

 • Specjalnie dla dziewcząt – obmycie twarzy w Wielką Sobotę wodą, w której gotowały się jajka na święconkę miała zagwarantować nieskazitelną cerę bez piegów i mankamentów.
 • Wielka Niedziela – dzień radości – petardy i bijące dzwony miały wszystkich obudzić. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.
 • Lany poniedziałek – oblana panna wodą w tym dniu miała duże szanse na zamążpójście, ta która się obraziła to nieprędko znalazła męża. Jednak, aby nie zostać oblaną, Panna mogła wykupić się podarowując pisankę. Chłopiec, który podarował pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że jest nią zainteresowany,
 • Szukanie zajączka – po śniadaniu odbywała się wspólna rodzinna zabawa pt: szukanie zajączka.
 • Wielkanocne jajo to symbol życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość.

Zobacz także: Śniadanie wielkanocne w kolorach wiosny

Oprócz tych wszystkich tradycji każda Pani domu powinna przygotować stół wielkanocny elegancko i schludnie. To wokół niego zbiera się cała rodzina, aby celebrować te święta. Pamiętajmy, że zastawa to nie wszystko…skupmy się na wiosennych barwach i na ciekawych elementach dekoracyjnych. Wielkanoc to święta pełne koloru i barw więc na stole powinno pojawić się wiele soczystej zieleni i żółci. Dodatkowo można wzbogacić je kolorowymi pisankami, króliczkami i kurczaczkami. Oto kilka propozycji:

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także