Wigilia może mieć kolor... czarny!

Wigilia może mieć kolor... czarny!

Kiedy obrus lśni na stole, a na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, to znak, że czas zasiąść do wigilijnej kolacji. Tradycyjnie pod obrusem kładziemy siano, a na centralnym miejscu opłatek, którym połamiemy się z najbliższymi życząc sobie szczęścia. Wigilijny stół powinien być świątecznie przystrojony, ale niekoniecznie na biało...

Wigilijny stół na czarnoDecydując się na określony wystrój stołu pamiętajmy, żeby ilość ozdób nie przytłaczała i utrzymana była w harmonijnej kolorystyce. W tym sezonie królują czerń, czerwień, złoto i brąz. Co nie oznacza, że tradycyjne kolory biały, niebieski i zielony przestały być modne.

- Osoby przywiązane do tradycji docenią śnieżnobiały obrus, na nim białą porcelanę i srebrne sztućce, do tego szklane lub kryształowe dodatki, a całość dopełnią białe zapalone świece w srebrnych świecznikach - przyznaje Wojciech Wójcik z restauracji "Ulice Miasta". - Obok talerzy mogą się znaleźć świąteczne akcenty jak: zielona gałązka z choinki lub szklany aniołek czy srebrna bombka. Tak ozdobiony stół będzie wyglądał bardzo wytwornie.

Można też inaczej. Wyobraźmy sobie czerwony obrus na nim białe talerze, obok pomalowane na złoto orzechy włoskie albo wypolerowane rajskie jabłuszka, w które można powbijać imiona gości zasiadających przy wigilijnym stole.

Są też propozycje dla tych, którzy debiutują w roli gospodarzy wigilijnej kolacji. Często są to młodzi małżonkowie, którzy chcą zaimponować rodzicom. - Nowożeńcy, którzy organizują pierwszą wigilię często wybierają serwisy białe ze srebrem, do tego czarne dodatki. Do łask powróciły kolorowe kryształy - podkreśla Małgorzata Rak ze sklepu "Hera" w Galerii Olimp. - Na białym obrusie dobrze wyglądają czarne kryształowe świeczniki, a w nich srebrne świece, a przy białych talerzach ze srebrną obwódką można postawić czarne szlifowane kryształowe kielichy. Będą jeszcze piękniejsze, kiedy nalejemy do nich czerwonego wina.

Nie zapominajmy o oświetleniu. Zapalone świece ustawione nie tylko na stole podkreślą magię świąt.

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Biegalska (Kurier Lubelski)

Polecamy Ci również

Zobacz także