Wiosenne porządki w kuchni i łazience – sprawnie i skutecznie

0
Wiosenne porządki
Dobra organizacja wiosennych porządków to połowa sukcesu.

Wiosenne porządki warto zorganizować tak, żeby zajęły nam jak najmniej czasu, a ich efekty były jak najbardziej olśniewające. Radzimy, jak sprzątać kuchnię i łazienkę, a także - czym skutecznie czyścić zabrudzenia.

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których higiena i czystość jest bardzo ważna, a jednocześnie szybko ulegają zabrudzeniu. Dlatego warto sprzątać je regularnie. Jednak okres wiosenny i przedświąteczny to okazja do bardziej gruntownych porządków. Od czego zacząć sprzątanie łazienki i kuchni i jak zorganizować prace, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty? Radzimy jak sprzątać – krok po kroku.

Radzimy też: Czym i jak myć okna z PVC, żeby były czyste, lśniące i trwałe

Wiosenne porządki w łazience

Sprzątanie łazienki zaczynamy od prac najbardziej pracochłonnych, ale takich, które pomogą nam przywrócić wnętrzu prawdziwą świeżość. Porządki w łazience warto zacząć od odkurzenia miejsc trudno dostępnych. Kratki wentylacyjne, miejsca styku elementów instalacyjnych, załamania grzejników to elementy, które zdarza się ominąć podczas rutynowego sprzątania.

Teraz czas właśnie na nie.
Kolejnym etapem powinno być mycie płytek ceramicznych oraz fug między nimi
. Czyszczenie fug, to nie tylko kwestia estetyki, ale też higieny – w nich pod wpływem wilgoci i ciepła lubią mnożyć się różne drobnoustroje. Do czyszczenia fug przyda nam się… szczoteczka do zębów oraz roztwór wody z płynem do naczyń. Bardzo dobrym specyfikiem jest również soda oczyszczona.
Po tych pierwszych, niewdzięcznych, ale potrzebnych pracach, przystępujemy do dokładnego czyszczenia wanny, kabiny prysznicowej, ceramiki łazienkowej oraz mebli łazienkowych. Ważne jest, żeby do ich czyszczenia używać odpowiednich środków, tak żeby nie uszkodzić powierzchni.
Niezwykle istotne w przypadku ceramiki łazienkowej lub mebli jest niestosowanie szorstkich gąbek lub detergentów z granulatem, które mogą porysować powłokę. Warto wykorzystać natomiast bezpieczny i delikatny roztwór wody z płynem do naczyń, który pomoże nam pozbyć się zabrudzeń, w tym pozostałości po kosmetykach czy osadów kamiennych – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – W przypadku mebli łazienkowych warto pamiętać o tym, by po umyciu frontów oraz wnętrza szafek na mokro, wytrzeć je dokładnie do sucha bawełnianą szmatką. Wypolerowanie powierzchni ceramiki sprawi, że nabierze ona eleganckiego połysku – dodaje ekspert.

Kropką na „i” w łazienkowych porządkach jest czyszczenie armatury. Zarówno w przypadku chromowanych, jak i satynowych powłok, sprawdzi się płyn do naczyń, który usunie zabrudzenia bez ryzyka odbarwienia powierzchni. Armaturę przecieramy na mokro, spłukujemy wodą, a na koniec – wycieramy do sucha miękką szmatką. Dzięki temu baterie łazienkowe będą czyste i lśniące.

Podpowiadamy: Jak naprawić przeciekający brodzik - zrób to sam

Przedświąteczne porządki w kuchni

Wiosenne porządki w kuchni najlepiej zacząć od posprzątania szafek, w których przechowujemy produkty spożywcze, naczynia i sprzęty kuchenne.

Kolejnym etapem jest walka z zabrudzeniami i tłustymi osadami, powstającymi na frontach mebli. Sporym wyzwaniem może się też okazać doczyszczenie wnętrza piekarnika i lodówki z resztek jedzenia, czy usunięcie zaschniętych plam. Do usuwania tego typu zanieczyszczeń, bardzo przydatny, jest roztwór wody z octem lub pasta z sody oczyszczonej – taką pastę pozostawiamy na uporczywych osadach przez ok. 2 godziny, a następnie – doczyszczamy je. Takie domowe środki, nie dość, że skutecznie usuwają zabrudzenia, to dodatkowo neutralizują zapachy.
Kolejnym etapem porządków w kuchni są miejsca otwarte – takie jak blaty kuchenne, otwarte półki oraz strefa wokół zlewozmywaka. Kuchenny zlew i jego sąsiedztwo są szczególnie ważne - zabrudzenia powstające na skutek stałego kontaktu z wodą i resztkami jedzenia, gromadzą się najczęściej w miejscach trudno dostępnych jak np. styk baterii z powierzchnią zlewozmywaka oraz punkty wokół odpływu. Do usuwania uporczywych zabrudzeń skorzystajmy ze szmatki nasączonej octem.
Warto pamiętać, by także w przypadku armatury kuchennej stosować delikatne środki i akcesoria, które nie zarysują zewnętrznej powłoki baterii, gwarantując tym samym zachowanie długotrwałej estetyki i funkcjonalności wyposażenia – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Dla komfortu wykonywania codziennych prac w strefie zlewozmywakowej znaczenie będzie mieć również stan napowietrzacza, umieszczonego na końcu wylewki baterii. By usunąć gromadzący się na nim osad kamienny, należy odkręcić element, a następnie umieścić go w roztworze wody z octem. Po rozpuszczeniu zabrudzeń, płuczemy napowietrzacz pod bieżącą wodą i ponownie przykręcamy do baterii – dodaje ekspert.

Chcesz, żeby Twoja kuchnia wyglądała wiosennie? Polecamy praktyczne akcesoria kuchenne w kolorze zielonym

Lśniąco czysta łazienka i kuchnia wymaga pracy – dobrze obowiązki podzielić między wszystkich członków rodziny. Wspólny sukces w sprzątaniu kuchni i łazienki będzie cieszył podwójnie.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Grupa Armatura

Polecamy Ci również

Zobacz także