Wiosenne prace w ogrodzie

Wiosenne prace w ogrodzie

Wahania temperatury między dniem i nocą wywołują kwitnienie wierzby, leszczyny, a zieleń trawy malują kolorami ranniki, krokusy i przebiśniegi. Dla właścicieli ogrodów rozpoczyna się okres wytężonej pracy. Im lepiej wiosną przygotujemy go do sezonu, tym piękniej będzie wyglądał w porze kwitnienia i owocowania.

Prześwietlamy, przycinamy Prace pielęgnacyjne rozpoczynamy od usunięcia okryć zimowych i sprawdzamy, czy na wrażliwych roślinach nie powstały uszkodzenia. Usuwamy wszystkie chore, przemarznięte, połamane pędy. Prześwietlamy korony ozdobnych krzewów i drzew.

Powinniśmy także przyciąć krzewy liściaste, które kwitną na tegorocznych pędach, czyli tawuły japońskie, hortensje drzewiaste i bukietowe, budleje, lawendę, róże wielko- i wielokwiatowe. Wiosną możemy też odmłodzić starsze krzewy dereni, berberysów, pęcherznic, jaśminowców, krzewuszek i bzów. Wycinamy stare pędy, a pozostawiamy w takiej samej ilości pędy młode.

Początkiem wiosny wygrabiamy również obumarłe części bylin, przycinamy zeszłoroczne trawy oraz kwiatostany wrzosów. To także dobry czas na rozmnażanie bylin. Rośliny, które kwitną późną wiosną, latem oraz w jesieni (dzielżany, floksy, nawłocie, ostróżki, kukliki, liliowce, rudbekie) możemy rozmnażać przez podział. Jest to również ostatni moment na przycinanie drzew i krzewów owocowych.

prace w ogrodzie

Odżywianie i wysiew

Marzec to idealny moment, by rozpocząć nawożenie roślin. Najlepiej zastosować nawozy wieloskładnikowe bogate w azot, które pobudzą wzrost roślin. Warto dobrać mieszanki przygotowanych specjalnie do konkretnych grup roślin, np. wrzosowatych,iglaków, róż.

Ogród to również warzywa. Jeśli marzec jest stosunkowo ciepły, można do gruntu wysiewać nasiona odpornych na niskie temperatury cebuli, czosnku, rzodkiewki, kopru, pietruszki, marchewki, szczypiorku, groszku. Aby ochronić grządki przed wczesnowiosennymi wahaniami temperatury, miejsca, gdzie wysialiśmy nasiona, można przykryć agrowłókniną.

Odpowietrzaj trawnik

Nie zapominajmy o trawniku, który wiosną wymaga szczególnej pielęgnacji, by przez cały rok cieszył nas swoim intensywnym zielonym zabarwieniem. Kiedy miną przymrozki, a ziemia obeschnie, ostrymi grabkami o długich ząbkach usuwamy suchą trawę i liście. Jeśli trawnik nie był skoszony jesienią, dobrze jest przyciąć go do wysokości około trzech centymetrów.

Pamiętać należy też o napowietrzaniu trawnika po zimie, któremu zwarta warstwa rozłogów, obumarłych źdźbeł trawy i mchu utrudnia dopływ powietrza. Powoduje to tworzenie się tzw. filcu na powierzchni, zatrzymującego proces oddychania, zaś nadmiar wilgoci sprzyja rozwojowi chorób.

Skutecznym zabiegiem jest wertykulacja przy użyciu urządzenia wyposażonego w ostre noże, które nacinają darń na głębokość 3-7cm. Zabieg powtarzamy dwukrotnie, po czym starannie wygrabiamy darń, usuwając resztki roślinne. Niezbędne jest też nawożenie trawnika środkami wieloskładnikowymi, działającymi długo, nawet do 4-5 miesięcy.

Zadbajmy więc już teraz o nasz ogród, byśmy mogli cieszyć się jego urokiem przez cały sezon.

Oceń artykuł
3,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: ece (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także