Wnętrza dla niepełnosprawnych

0
Wnętrza dla niepełnosprawnych

Piekarnik i wanna mogą stać się wrogiem, gdy korzystają z nich osoby nie w pełni sprawne. Wtedy trzeba dopasować wyposażenie do nowych potrzeb.

Przystosowanie kuchni i łazienki do tego, by stały się przyjazne i bezpieczne dla osób niepełnosprawnych i starszych nie jest wcale trudne. Wiele firm ma w swojej ofercie kolekcje mebli
i dodatków zaprojektowanych z myślą o ułatwieniu osobom mniej sprawnym ruchowo wykonywania codziennych czynności.

bezpieczna łazienkaŁazienka z zasadami

Kabiny prysznicowe. Starsi ludzie mają problem z podnoszeniem nóg
i pokonywaniem barier wysokości. Także dla osób poruszających się na wózku najlepsza jest kabina prysznicowa. Jej brodzik powinien być wmontowany
w posadzkę na równi z podłogą. Tylko
w ten sposób użytkownicy będą mieli zapewniony swobodny dostęp i unikną potknięć. Dno brodzika musi być antypoślizgowe, np. mieć ryflowaną (czyli rowkowaną) powierzchnię.
Wanny. Są potrzebne wtedy, gdy konieczne staje się zażywanie kąpieli leczniczych. By umożliwić osobie starszej wchodzenie i wychodzenie, należy zamontować przy wannie schodki lub drabinkę oraz poręcze. Gdy kąpiący porusza się na wózku, potrzebny będzie podnośnik, który przetransportuje go do wanny.
Krzesełka kąpielowe. Mogą mieć siedzisko pełne lub ażurowe ze szczebelkami. To ostatnie zapewnia wygodniejsze mycie, ale nie zawsze jest bezpieczne dla osób poruszających się na wózkach i z tego powodu cierpiących na częściowy zanik mięśni. Podczas siedzenia może dojść do nadmiernego ucisku.
Deski sedesowe. W przedniej części nie są zamkniętym owalem, o kształcie zbliżonym do podkowy. Dzięki tej niewielkiej przerwie korzystający z deski sedesowej mogą łatwiej wykonywać czynności higieniczne. Osoby niepełnosprawne potrafią z dużą siłą usiąść, dlatego specjalne wzmocnienia zabezpieczają deskę przed uszkodzeniem czy złamaniem.

udogodnienia w kuchni

Bezpieczna kuchnia

Projektując ciąg kuchenny, trzeba pamiętać, żeby jego linia nie miała załamań i występów utrudniających osobie na wózku przesuwanie naczyń i przygotowywanie posiłków. Najbliżej wejścia powinna stanąć lodówka, dalej zlewozmywak, a po nim urządzenia do gotowania.

Miejsce dla sprzętów

Niską lodówkę warto ustawić na niewielkim podwyższeniu, by osoba siedząca mogła wygodnie korzystać z dolnych półek. Zamiast kuchenki gazowej dobrze zamontować płytę elektryczną, a piekarnik umieścić wyżej niż w standardowej kuchni, najlepiej na wysokości nie niższej niż 40 cm od podłogi. Podobnie ze zmywarką, by było łatwiej ustawiać w niej naczynia.

Dostępne szafki

Dobrym pomysłem są szafki na kółkach. Dolna krawędź tych stojących musi być cofnięta o 15 cm, co umożliwi podjazd wózkiem. Półki mogą zastąpić wysuwane koszyki.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: meblobadex

Polecamy Ci również

Zobacz także