Wnętrza - minimalizm

Wnętrza - minimalizm

Moda na minimalizm w aranżacji wnętrz trwa w najlepsze, a zwolenników skromnych i funkcjonalnych mebli przybywa z każdym rokiem. Kojarzony z prostotą i surowością minimalizm, wbrew powszechnej opinii, wcale nie musi być nudny. Co warto wiedzieć na jego temat?

minimalistyczna kuchnia

Na czym polega minimalizm w aranżacji wnętrz?

Zasady minimalizmu są równie proste, jak sam styl: im mniej – tym lepiej. Proste meble oraz brak zbędnych dekoracji – oto podstawowe założenie, którym kierują się miłośnicy minimalizmu. Ich mieszkania są przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne. Każdy drobiazg ma tu swe praktyczne zastosowanie. Niewiele tu przedmiotów, które mają służyć tylko i wyłącznie jako dekoracja. Dla fanów tego stylu takie ozdoby wprowadzają tylko zbędny chaos w wystroju wnętrza i zagracają mieszkanie. W takim wnętrzu łatwiej jest skoncentrować się na pracy, mniej czasu trzeba też poświęcić na jego codzienne sprzątanie. Łatwość utrzymania lokalu w czystości jest z kolei główną zaletą dla tych, którym większość czasu zajmuje praca zawodowa.

Tak niewiele – tak ciekawie

Nuda? Wbrew powszechnej opinii minimalizm może okazać się stylem ciekawym i różnorodnym, któremu można zarzucić wszystko prócz nudy. Wystarczy prosty, ciekawy pomysł, by skromne wyposażenie przemienić w niezwykłą dekorację wnętrza.  Ciekawych wnętrz w takim stylu nie brak w Polsce.  Przoduje tu Warszawa, która jako miasto kierowników i specjalistów najwcześniej zaczęła przyciągać ludzi młodych, ambitnych i niezwykle praktycznych. Minimalna ilość mebli i niewielka ilość dekoracji sprawiają, że niewielkie ozdoby w takich wnętrzach mają wyjątkową moc przyciągania uwagi. Wazon z kwiatami, wysokiej jakości grafika czy kinkiet o ciekawych kształtach mogą zdziałać więcej, niż cała kolekcja bibelotów w tradycyjnym wnętrzu.

meble do minimalistycznego wnętrzaCzy minimalizm może być przytulny?

Wbrew pozorom mieszkania urządzane w stylu minimalistycznym wcale nie muszą być wnętrzami chłodnymi i surowymi. Wystarczy w odpowiedni sposób wybrać materiały, by przy niewielkiej liczbie mebli i dekoracji uczynić wnętrze przyjemnym, pełnym ciepła gniazdkiem. Wiele pozytywnych efektów można osiągnąć dzięki jasnym barwom, wielką siłę ma również drewno oraz przytulne tkaniny wykorzystane jako element dekoracji wnętrza.

Najwięksi fani minimalizmu

Minimalizm to jeden z tych trendów, który szczególnie przypadł do gustu osobom młodym i ambitnym. Ze stylem tym najczęściej można się spotkać w wielkich miastach, jak np. Warszawa. Tu większość mieszkańców stanowią młodzi karierowicze, którzy zajmują niewielkie mieszkania w nowszych blokach. Dla zabieganych, dla ceniących sobie wygodę osób, to właśnie minimalizm okazał się wymarzonym wręcz stylem. Przeglądając oferty z mieszkaniami na sprzedaż lub wynajem można się też przekonać, że najczęściej tak urządzone lokale oferowane są potencjalnym nabywcom. Czy to źle? Nie. Ci, którzy wolą tradycyjne, bardziej klasyczne aranżacje wnętrz, szybko mogą odmienić nieco ascetyczny charakter takich wnętrz i ozdobić je zgodnie ze swym gustem.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Morizon

Polecamy Ci również

Zobacz także