Wnętrze ekologiczne

Wnętrze ekologiczne

Być blisko natury na co dzień, czerpać z niej spokój i dobrą energię, korzystać z dobroczynnego wpływu na nasze zdrowie... W mieście o to coraz trudniej. Dlatego modne stało się urządzanie mieszkań w stylu eko. Każdy może mieć przyjazne środowisko w swoich czterech ścianach.

podłoga z jasnego drewna

Wnętrze eko ma wiele wspólnych cech z rustykalnym. Jest proste, jasne, przytulne, czasem sielankowe. Ten sprzyjający dobremu samopoczuciu klimat tworzą naturalne i jak najmniej przetworzone materiały. Dominują drewno, kamień, ceramika, bawełna, len. Jeśli jednak wiejskie klimaty nas nie pociągają, wybierzmy nowoczesną wersję eko, która lepiej pasuje do miejskich mieszkań. W dodatku bardzo łatwo jest osiągnąć pożądany efekt. Kierujemy się zasadą: im mniej, tym lepiej.

sypialnia ekologiczna

Podłoga to podstawa

Najodpowiedniejsze do stworzenia tego stylu są deski z jasnych gatunków drewna. Nawet zwyczajna sosna z licznymi sękami będzie robiła dobre wrażenie. Pod warunkiem że nie będą to panele imitujące drewno. Wszelkie podróbki naturalnych materiałów psują efekt stylu eko. Ze względów praktycznych lepiej nie zostawiać naturalnej podłogi w stanie surowym. Jest kilka nieszkodliwych dla zdrowia sposobów zabezpieczania drewna – wodorozcieńczalne lakiery, olejowanie, woskowanie i bejcowanie. Możliwe jest łączenie olejowania i lakierowania. Wtedy podłoga nabiera szlachetnego wyglądu i jednocześnie jest łatwiejsza w utrzymaniu. Do wyboru są też gotowe parkiety z powierzchnią zabezpieczoną trwałymi i nieszkodliwymi lakierami. Są one droższe od paneli laminowanych, ale mając tak piękną i miłą w dotyku dla stóp podłogę, możemy zaoszczędzić na dywanie.

Kupujemy meble

Proste, nowoczesne, nawet awangardowe, ale koniecznie drewniane. Oprócz formy ważny jest kolor. Na jasnej podłodze najlepiej będą oczywiście wyglądały równie jasne lub o ton ciemniejsze. Unikajmy jednak zbyt dużego kontrastu – może być męczący i wywoływać w nas niepokój. Bardzo miłą „ekologiczną” atmosferę tworzą w mieszkaniu meble plecione. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie mieszać egzotycznego rattanu z rodzimą wikliną. Natomiast oba te naturalne materiały świetnie komponują się ze współczesnymi miejskimi sprzętami. Jeśli wiklina za bardzo nam się kojarzy z wiejską chatą albo domkiem letniskowym, wystarczy ją pomalować farbą do drewna, a nabierze „salonowego” poloru.

roleta okiennakosze i fotele wyplatane z rattanu

Jasno wszędzie

Ekologiczne wnętrze powinno być słoneczne. Bo przecież światło działa jak pigułka na optymizm i wiele całkiem poważnych fizycznych dolegliwości. Nie wieszajmy więc w oknach gęstych firan i mięsistych kotar. Lepszym wyborem są zwiewne, półprzezroczyste tkaniny bawełniane. Ładne drewniane ramy okna warto wyeksponować, a dla ochrony przed letnim upałem zamontować na nich roletę. To nie tylko bardzo efektowny, ale również praktyczny pomysł. Dzięki rolecie możemy lepiej wykorzystać parapet. Na przykład do hodowli kwiatów, które wzbogacają w tlen powietrze we wnętrzu. Gdy przez okna wpada za mało światła dziennego i pokój wydaje się ponury, można temu zaradzić, malując ściany na biało. Biel najmocniej odbija światło. Możemy wzmocnić efekt, wybierając farbę półmatową lub wręcz z połyskiem. Jest jednak jeszcze lepsze rozwiązanie – farba z rozjaśniaczem optycznym.

A na dodatek

Nie potrzeba już wiele. Styl eko nie znosi nadmiaru ozdób. Zrezygnujmy z wzorzystych tapet, marszczenia i upinania tkanin, stawiania na meblach plastikowych bibelotów. Rysunek słojów drewna, grube sploty tkanin i wikliny, porowata powierzchnia kamienia i żywe rośliny są najpiękniejszymi dekoracjami. A przy tym dzięki swoim naturalnym kolorom – odcieniom bieli i szarości, beżu i brązu – wnoszą do wnętrza spokój i harmonię. Jeśli ktoś myśli, że eko jest nudne, to bardzo się myli. Żaden inny styl nie daje nam tyle pola do popisu dla wyobraźni i wprowadzania ciągłych zmian. I to naprawdę niewielkim kosztem. W neutralnym wnętrzu najmniejszy akcent kolorystyczny zwraca uwagę, tak jak czerwona plama na białym obrusie. Wystarczy więc rzucić na kanapę nowe poduchy w kwiatki, powiesić nowe zasłony albo położyć inny dywanik przed łóżkiem, a zmieni się cały pokój.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Hanna Rybarska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: Oknoplast, Decolor, Bo Concept

Polecamy Ci również

Zobacz także