Wnętrze w kolorach Skandynawii [GALERIA]

Wnętrze w kolorach Skandynawii [GALERIA]

Mówimy: Skandynawia, myślimy: biele, błękity, ciepłe żółcienie i nastrojowe szarości. To właśnie charakterystyczne zestawienia kolorów są kluczowym elementem stylu skandynawskiego we wnętrzu, który stał się jednym z symboli mroźnej północy Europy.

Ciemno za oknem, jasno we wnętrzu

Jedną z podstawowych cech stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz jest stosowanie jasnej kolorystyki. Zamiłowanie pragmatycznych Skandynawów do bieli, błękitów czy żółcieni ma też uzasadnienie praktyczne. Na północy Europy dni są krótsze, a mieszkańcy narzekają na deficyt światła słonecznego. Świetlista, pogodna kolorystyka wnętrz stanowi skuteczną receptę na mroźną i ponurą aurę. Kluczową role odgrywa tutaj biel, która doskonale odbija światło. Dzięki zastosowaniu bieli nawet małe pokoje z niewielką ilością światła dziennego sprawiają wrażenie jaśniejszych i optycznie większych. Co niezwykle istotne, biały jest wszechobecny. Występuje nie tylko na ścianach, ale również na podłodze, okleinie mebli i dekoracjach.

Wnętrze w stylu skandynawskim

Chłodne odcienie, przytulny efekt

Ulubione odcienie Skandynawów to przedstawiciele rodziny tzw. zimnych kolorów neutralnych (biele, szarości) oraz z natury "zimny" niebieski. Wydawać by się mogło, że stosując taką kolorystykę uzyskamy wnętrze mało przytulne i ciężko będzie stworzyć domową, rodzinną atmosferę. Dzięki umiejętnym zestawieniom kolorów, ciekawym akcentom kolorystycznym oraz unikalnemu wzornictwu efekt jest zaskakujący. Wnętrza w stylu skandynawskim ujmują nastrojowym, kameralnym klimatem. Duża w tym też zasługa zastosowania naturalnych materiałów i tkanin takich jak drewno, skóra, len, wełna czy juta.

Czytaj także: Modne kolory 2012 - brąz to praktyczny i uniwersalny kolor [GALERIA]

Kolory, ale jakie?

Podstawą praktycznie każdego wystroju wnętrza w stylu skandynawskim jest biel. Pamiętajmy jednak, ze kolor biały niejedno ma imię. Specjalistą od kolorów ze słynną paletą "off-whites" jest marka Benjamin Moore. W klimacie wnętrzarskiej Skandynawii sprawdzi się zarówno śnieżny biały (np. kolor snow white OC-66 z wzornika Color Preview marki Benjamin Moore), jak i subtelnie kremowa biel (kolor mascarpone AF-20 z wzornika Affinity marki Benjamin Moore). Drugim ulubionym kolorem Szwedów, Norwegów i Duńczyków jest błękit. Jako alternatywa dla bieli doskonale poradzi sobie świetlisty, optymistyczny błękit w odcieniu caribbean mist 2061-70 (wzornik Color Preview marki Benjamin Moore). Bardziej stonowany charakter, z delikatną nutą szarości, ma odcień błękitu sheer bliss CSP-545 (wzornik Color Stories). Bardzo często w stylistyce skandynawskiej występują żółcienie oraz szarości. Słoneczny żółty (np. lighthouse 2018-60 wzornik Color Preview) bardzo dobrze współgra zarówno z niebieskim, jak i bielą. Jest to idealna propozycja kolorystyczna do pokoju dziecięcego. Z kolei w sypialni intrygująco na ścianach prezentować się będzie gołębia szarość solitude AF-545 (wzornik Affinity marki Benjamin Moore), której towarzyszyć będą białe meble, drewniane żaluzje i listwy przypodłogowe. W aranżacji w stylu skandynawskim nie może zabraknąć mocnych akcentów kolorystycznych, ale występują one głównie w postaci dodatków i dekoracji. Mocny granat, lśniący turkus, słodka malina obecne są przeważnie na poduszkach, narzutach, zasłonach itp.

W zdrowym pokoju bezpieczni domownicy

Mieszkańcy Skandynawii znani są również ze zdrowego stylu życia i zamiłowania do ekologii. Znajduje to odzwierciedlenie w przemyślanych decyzjach zakupowych. Podczas wyboru produktów do remontu i aranżacji domu jednym z głównych kryteriów jest bezpieczeństwo domowników i ochrona środowiska naturalnego. Nie inaczej jest w przypadku farb do ścian i sufitów. W skandynawską filozofię idealnie wpisują się farby z linii Natura(TM) amerykańskiej marki Benjamin Moore z zerową zawartością LZO (niezależnie od koloru - od bieli do czerni), przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Do produkcji farb z linii Natura(TM) wykorzystano starannie wyselekcjonowane, ekologiczne komponenty. Co istotne, to jedyne na rynku farby z "zero LZO", w których nie tylko bazy (wersje farby do barwienia), ale i koloranty są całkowicie wolne od lotnych związków organicznych (zero LZO). Tak przygotowana formuła farby sprawia, że do minimum ograniczone zostało ryzyko pojawienia się u domowników reakcji alergicznych. Zastosowanie opatentowanych technologii podczas produkcji farb z linii Natura(TM) oraz specjalny proces destylacji, pozwoliły na wyeliminowanie uciążliwego zapachu towarzyszącego malowaniu tradycyjnymi farbami. To wszystko gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowników przy pełnej gamie ok. 11000 kolorów. W maju tego roku linia farb Natura(TM) jako pierwsza w kategorii "farby i powłoki" uzyskała prestiżowe wyróżnienie Green Good Housekeeping Seal przyznawane przez bardzo znany i opiniotwórczy magazyn Green Housekeeping, który istnieje od 1885 roku. To nieocenione źródło wiedzy na temat bezpiecznych produktów i ekologicznych rozwiązań.

Czytaj także: Nowoczesne mieszkanie w dobrym stylu [GALERIA]

Wszystkie powyższe odcienie farb dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore(R) GENNEX(R) Platform lub Color Preview(R). Na podstawie podanej nazwy i numeru koloru obsługa salonów przygotowuje farby Benjamin Moore w kolorystyce idealnie odpowiadającej oczekiwaniom klienta.

Niepowtarzalność odcieni zapewnia hologram marki "Authentic Color". Wyłącznym dystrybutorem ekskluzywnych farb marki Benjamin Moore & Co. jest firma B.M. Polska. Produkty dostępne są w salonach firmowych oraz sieci renomowanych punktów dystrybucyjnych na terenie całego kraju. Pełna lista punktów sprzedaży dostępna jest na stronie internetowej www.benjaminmoore.pl. Więcej informacji na temat marki Benjamin Moore można znaleźć na Facebooku pod adresem www.facebook.com/benjaminmoorepl.

Oceń artykuł
3,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Benjamin Moore Paints

Polecamy Ci również

Zobacz także