Wpuść światło do swojego mieszkania

Wpuść światło do swojego mieszkania

W ciągu całego roku w pomieszczeniach zamkniętych spędzamy około 85% czasu. Tymczasem aż 30% tego czasu jest dla nas szkodliwe. Zbyt mała ilość światła zaburza gospodarkę hormonalną, prowadzi do depresji i problemów ze skórą - wszystko przez brak witaminy D.

Warto zdecydować się na duże okna.Dlatego projektując dom czy wybierając mieszkanie, warto zwrócić uwagę na ilość naturalnego światła.

Świetlista kuchnia

Światło wpadające do domu jest niezwykle istotnym elementem architektury wnętrza. Sprawia, że czujemy się nie tylko bardziej komfortowo, ale poprawia nasze poczucie przestrzeni. Wybierając miejsce, w którym będziemy spędzać wiele czasu należy zwrócić uwagę na ilość światła wpadającą do tego pomieszczenia. Kupując mieszkanie, unikajmy ślepych kuchni - zdecydowanie bardziej funkcjonalne będą aneksy kuchenne otwarte na salon - wbrew pozorom nie są tak kłopotliwe, jeśli zadbamy o dobry okap i sprawną wentylację pomieszczenia. Dzięki temu unikniemy jednak przygotowywania i jedzenia posiłków w pomieszczeniu wypełnionym sztucznym światłem. Za to posiłki przygotowywane wraz z rodziną i przyjaciółmi z pewnością sprawią więcej radości w jasnym pomieszczeniu!

Jasne poranki

Architekci w latach 80. nie zawsze dobrze radzili sobie z projektowaniem sypialni - dlatego jeszcze dziś można natknąć się na ciemne sypialnie i bardzo małe okna. Kupując mieszkanie, czy projektując własny dom warto pomyśleć o naturalnym świetle. Duże okna, które wpuszczają promienie słoneczne zapewnią zapewniają nam to. Rano - dzięki temu znacznie łatwiej wstaniemy z łóżka, nawet zimą, kiedy zdecydowanie trudniej o naturalne światło. Choć wiele osób myśli, że większe okna powodują np. utratę ciepła i natężenie hałasu w pomieszczeniach, nie jest to prawdą. Łatwo wyeliminować te niedogodności wybierając stolarkę okienną dobrej jakości.

Dla klientów wymagających maksymalnej oszczędności energii cieplnej, stworzyliśmy linię Energy Line 90 mm. Osiem komór i specjalnie dostosowane szyby sprawiają, że nawet bardzo duże okna nie spowodują utraty ciepła w budynku. Nowoczesna i ergonomiczna stylistyka tych okien zaspokoi klientów o najbardziej wyrafinowanym guście - mówi inż. Maria Skrzypiec, Dyrektor ds. Technicznych firmy Budvar Centrum.

Słoneczny Design

Obecnie duże okna same w sobie stają się ozdobą każdego domu. Motyw ten przywędrował do nas ze Skandynawii, gdzie dni są jeszcze krótsze niż w Polsce. Między innymi dlatego Duńczycy czy Szwedzi nie zasłaniają swoich okien, a przemierzając Kopenhagę można spokojnie podziwiać wystrój tamtejszych mieszkań. W Polsce coraz większą popularnością cieszą się duże okna, które poprawiają wrażenie przestrzeni. Polscy konsumenci znacznie chętniej decydują się na duże okna, które podkreślają nowoczesny charakter ich mieszkań. Badania wykazują, że około 3 - 4% Polaków cierpi na depresję spowodowaną niedoborem światła - jedynie 10% z tej grupy, to depresje sezonowe. Ludzki organizm potrzebuje od 15 minut do 3 godzin ekspozycji słonecznej, minimum 4 razy w tygodniu. Nie zabierajmy sobie światła na własne życzenia - tak niewiele trzeba, aby cieszyć się słońcem w zaciszu swojego domu.

Oceń artykuł
3,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Vanguard PR

Polecamy Ci również

Zobacz także