Wybieramy drzwi do łazienki - przestrzegaj prawa i norm...

Wybieramy drzwi do łazienki - przestrzegaj prawa i norm...

Łazienka to najbardziej przyjazne, ciche i spokojne miejsce w całym domu. To właśnie tam koimy swoje nerwy, biorąc gorącą kąpiel lub pobudzamy się do działania podczas chłodnego prysznica.

Wybierając drzwi łazienkowe musimy pamiętać o tym, by przestrzegać prawa oraz norm bezpieczeństwaTo miejsce, w którym czas nie ma znaczenia, a my możemy się zrelaksować i odpocząć, choćby przez krótką chwilę. By jednak nikt z domowników nam nie przeszkadzał, potrzebne są drzwi, najlepiej z zamkiem, które odgrodzą nas od reszty świata.

Czytaj także: W ofercie Remix pojawił się nowy model Trio z kolekcji Design

Bezpieczeństwo i przepisy

Wybierając drzwi łazienkowe musimy pamiętać o tym, by przestrzegać prawa oraz norm bezpieczeństwa. Oprócz walorów estetycznych, drzwi łazienkowe powinny mieć określone wymiary i parametry. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku (§ 79 p.1) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zawiera również wskazania dotyczące ich montażu. Wedle przepisów drzwi do łazienki w budynkach mieszkalnych powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy. W dolnej ich część należy umieścić otwory wentylacyjne (przekrój min.0,022m2), w celu uzyskania lepszej cyrkulacji powietrza. Skrzydło powinno się otwierać na zewnątrz pomieszczenia. Na szczęście producenci dbają o to, by w swojej ofercie zawrzeć wszystkie niezbędne elementy, które pozwolą na bezproblemowy montaż i całkowite bezpieczeństwo.

Czytaj także: Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat wyboru drzwi

Estetyka

Gdy już zadbamy o wszystkie prawne aspekty, warto wybrać produkt, który spełni nasze oczekiwania designerskie. Najważniejsze, by drzwi pasowały zarówno do wystroju całego mieszkania, jak i samej łazienki. Wybór na szczęście jest bardzo duży, a nam pozostaje określenie, w jakim stylu powinniśmy zakupić drzwi. - Do stylowo urządzonych wnętrz najlepiej pasują modele klasyczne, z przeszkleniami lub bez - objaśnia Agata Kozyr z firmy Remix, producenta skrzydeł drzwiowych z drewna sosnowego. - Nowym trendem w nowoczesnych przestrzeniach są natomiast drzwi przeszklone na większości powierzchni. Wybór jednak zależy wyłącznie od naszego gustu, wystroju oraz od tego jaką dawkę światła chcemy zapewnić w pomieszczeniu.

Drewno czy szkło?

Producenci nie próżnują i na rynku wciąż pojawiają się nowe wzory. Warto zastanowić się nad naszymi osobistymi preferencjami i potrzebami, by dobrać drzwi, które nie tylko będą dobrze wyglądać, ale i sprawdzą się podczas długiego użytkowania.

Czytaj także: Sękate drzwi sosnowe - sprawdzają się zarówno w chatach góralskich, jak i w nowoczesnych wnętrzach

Jeśli mamy ochotę, by łazienka była dla nas intymnym, małym światem, warto wybrać całe drzwi, najlepiej wykonane z wysokiej jakości, zaimpregnowanego drewna, które odgrodzą nas od zewnętrznego hałasu choć w niewielkim stopniu. Inaczej sytuacja wygląda, gdy łazienka jest niewielka i nie posiada okna. Warto wtedy zamontować drzwi z przeszkleniami w górnej części lub, jeśli wolimy, na całej wysokości drzwi. Matowe lub ozdobne szkło przepuści światło, jednak odgrodzi nas przed wzrokiem domowników. W przypadku nowocześnie urządzonego mieszkania drzwi w całości wykonane z matowego szkła z pewnością będą wyglądać bardzo elegancko. Należy jednak pamiętać, że w takim pomieszczeniu możemy się czuć nieco mniej komfortowo, ze względu na sporej wielkości przeszklenia, które zabierają intymną atmosferę. Remontując mieszkanie, warto przemyśleć kwestię łazienki, przedyskutować potrzeby mieszkających w domu osób i wybrać takie rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. Praktyczne, bezpieczne i estetycznie dobrane do wnętrza - takie powinny być idealne drzwi łazienkowe.

Oceń artykuł
3,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także