Wybieramy klej do prac remontowych - żeby wykończenie mocno...

Wybieramy klej do prac remontowych - żeby wykończenie mocno...

Jednym z najważniejszych wyznaczników jakości materiałów budowlanych jest ich trwałość. Dlatego wszystkie elementy wykończenia ściany powinny być ze sobą solidnie połączone...

Przytwierdź elementy dekoracyjne do ścian i ciesz się pięknym wnętrzem!By wszystko się kleiło

Wykańczanie domu to w dużym stopniu sztuka łączenia. Estetycznie dobieramy do siebie różne motywy dekoracyjne czy całe style aranżacyjne. W pierwszej kolejności rzeczywistego i trwałego zestawienia wymagają jednak konkretne materiały oraz elementy wyposażenia, składające się na podstawowe wyznaczniki wygodnego, funkcjonalnego miejsca do mieszkania.

Wiele z nich wiąże się z potrzebą użycia odpowiedniego kleju, dostosowanego do charakteru powierzchni, na które będzie nakładany oraz panujących wokół warunków. Dlatego w trakcie prac remontowych stosuje się ściśle określone środki przyklejające kafelki czy boazerię wewnątrz budynku lub systemy ociepleń na ścianach zewnętrznych.

Czytaj także: Lekarstwo na osłabione podłoża! Najpopularniejszy błąd podczas prac malarskich? Pominięcie gruntowania!

Rodzaj preparatu można przy tym precyzyjnie dopasować także do innych wymogów - Przy montażu płytek bierze się pod uwagę m.in. ich rozmiar, ciężar, rodzaj (ceramika, kamień, marmur i in.), specyfikę podłoża, a także spodziewane warunki użytkowania, jak wilgoć czy różnorodne obciążenia - wskazuje Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej. - Natomiast ocieplając elewację, inny klej zastosujemy oczywiście do termoizolacji opartej na styropianie, a inny do płyt z wełny mineralnej. W każdym przypadku warto pamiętać o czynnikach, decydujących o jego jakości.

Dobre, czyli trwałe

Zgodność kleju z rodzajem łączonych powierzchni to jeden z głównych wyznaczników jego efektywności. Dlatego coraz częściej jest on elementem całych, systemowych rozwiązań, skupiających spójną grupę produktów, potrzebnych do wykonania określonych prac remontowych. Na ogół istnieje dodatkowo możliwość wyboru między środkami przeznaczonymi do typowych warunków, a specyfikami dedykowanymi dla sytuacji ekstremalnych. Odpowiednio dobrane muszą więc gwarantować oczekiwaną skuteczność. Jakość środka klejącego przejawia się już w jego tzw. wytrzymałości wstępnej, mającej zapewnić maksymalną przyczepność i trwałość po kilku godzinach od nałożenia.

Czytaj także: Wiosną i latem naprawiaj z fantazją! Radzimy, jak sprawnie wykonać remont!

- Szczególnie przy okazji poważniejszych prac, jak ocieplenia budynków, istotne jest, by kolejne etapy, realizowane często w ciągu pierwszych 24-48 godzin od klejenia nie wpłynęły negatywnie na pożądany efekt - dodaje Marek Zając z Bolix. Wprowadzane na rynek produkty są więc wcześniej poddawane licznym badaniom i próbom jakościowym. Nawet najlepsze ich wyniki mogą jednak zostać zakłócone przez niewłaściwy sposób aplikacji.

Kilka zasad

Warunkiem poprawnego mocowania poszczególnych elementów jest przede wszystkim działanie według ścisłych zaleceń producenta, zgodnych z przeznaczeniem i specyfiką materiału oraz zasadami BHP. Istnieje przy tym kilka uniwersalnych czynników, wpływających na ostateczny wynik prac.

Czytaj także: Wiosna to idealny moment na zaplanowanie i wykonanie remontu

Zawsze przed ich rozpoczęciem należy odpowiednio oczyścić i przygotować podłoże. Przy nowo wykonanych podłożach mineralnych wytwórcy określają na ogół, po jakim czasie można najwcześniej nałożyć preparat. Bardzo ważny jest sam moment rozprowadzania, które ma na celu solidne i pozbawione nieestetycznych zacieków przytwierdzenie całej powierzchni danego elementu.

Gdy remont odbywa się na zewnątrz budynku, istotne jest też zapewnienie optymalnych warunków pogodowych - bez deszczu, zbyt silnego wiatru czy nasłonecznienia, przy temperaturze w granicach 5-25°C. Warto pamiętać, że efektywność podjętych działań zależy od licznych, często pozornie błahych czynników. Na samym początku tej listy jest oczywiście odpowiedni produkt.

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także