Wybieramy suszarkę do owoców – na co zwrócić uwagę?

0
Suszone owoce
Suszenie owoców, warzyw, ziół czy grzybów to świetny sposób na zachowanie ich smaków i walorów.

Suszenie owoców pozwala zachować ich aromat i właściwości. W dodatku jest całkiem proste – wystarczy kupić suszarkę do owoców.

Suszenie owoców

Suszarka do owoców to sposób na skuteczne i wygodne suszenie owoców, warzyw, grzybów, ziół itp.

Ajale - pixabay.com
Owoce na suszarce

Wybierając suszarkę do owoców, zwróćmy uwagę na wielkość i liczbę sit, a także ich wysokość.

Ajale - pixabay.com
Suszarka do owoców

Suszarka do owoców powinna mieć regulację nawiewu oraz temperatury suszenia.

MPM
Złożona suszarka do owoców

Praktycznym wyborem są składane modele, które nie zabierają dużo miejsca w szafce.

MPM

Suszenie owoców – naturalne i zdrowe

Suszenie owoców (i innych produktów) to jedna z najbardziej naturalnych i najstarszych metod konserwacji żywności. Suszenie pozwala zachować walory smakowe i odżywcze, a w przypadku owoców sprawia, że ich smak jest bardziej skoncentrowany i słodki. Do suszenia znakomicie nadają się jesienne owoce – jabłka, gruszki, śliwki, które są tradycyjnym elementem polskiej kuchni. Ale suszyć możemy też wiele innych owoców, ale nie tylko. Trudno sobie również wyobrazić wiele potraw bez suszonych grzybów. Również suszone warzywa i zioła mają wiele zalet.
Owoce i zioła można suszyć w piekarniku, czy nad kaloryferem, jednak to metoda uciążliwa i mało wydajna. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są suszarki do owoców – takie urządzenie można kupić już za 180-200 zł, a zapewnią nam możliwość przygotowania zdrowych i smacznych suszek. Wystarczy pokroić owoce lub grzyby, ułożyć na specjalnych sitach suszarki, wybrać ustawienia i włączyć. Po kilku godzinach owoce będą idealnie wysuszone – zapewni to temperatura oraz obieg powietrza wymuszamy w suszarce. Suszarki do owoców są zróżnicowane – mają kilka cech, na które trzeba zwrócić uwagę.

Jeśli masz ogród, możesz wybudować w nim suszarnię - sprawdź, jak to zrobić

Wielkość suszarki i liczba sit

Suszarki do owoców mają zróżnicowaną wielkość. Niekiedy ich pojemność jest podawana w litrach, ale bardziej „wyrazistym” kryterium jest liczba i średnica sit, na których układa się przeznaczone do suszenia owoce itp. Najmniejsze urządzenia mają trzy sita, największe - dziesięć. Trzeba także zwrócić uwagę na wysokość sit. Takie, które mają wysokie brzegi umożliwiają suszenie niektórych owoców i warzyw w całości lub większych kawałkach (pamiętajmy jednak, że im większe kawałki, tym dłużej trzeba je suszyć).
Weźmy też pod uwagę to ile miejsca zajmuje suszarka, kiedy jej nie używamy – warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się ją składa. Wybierzmy model, który nie będzie zajmował wiele miejsca w kuchennej szafce.
Biorąc pod uwagę wygląd suszarki, warto zdecydować się na model o przeźroczystych ściankach. Dzięki temu możemy kontrolować stan wysuszenia bez konieczności otwierania urządzenia.

Suszarka do owoców – tylko z regulacją

Suszarka pracuje wykorzystując wysoką temperaturę oraz nadmuch powietrza. Optymalnym rozwiązaniem są urządzenia, które dają możliwość regulacji zarówno temperatury, jak i nadmuchu. Różne produkty mają różne właściwości i zawartość wilgoci, wiele też zależy od wielkości kawałków owoców, które poddajemy suszeniu. Używając suszarki do owoców, warto pamiętać, że zbyt mocny nadmuch może spowodować nierównomierne suszenie produktów - wierzchnia warstwa owoców czy grzybów zostanie wysuszona nadmiernie, a ich wnętrze niedostatecznie. Dlatego zarówno temperaturę, jak i nadmuch trzeba dobrać do właściwości suszonych produktów.
Pamiętajmy też, że suszenie musi potrwać, dlatego uzbrójmy się w cierpliwość oraz… wybierzmy energooszczędną suszarkę

Podpowiadamy: Jak zrobić domowe pikle - to naprawdę łatwe!

.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: MPM

Polecamy Ci również

Zobacz także