Wybierz dobre okno. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość...

Wybierz dobre okno. Trzeba zwrócić uwagę na głębokość...

Okno to obecnie coś więcej niż tylko przeszklenie dające światło i widok na zewnątrz. Odpowiednio ciepłe decyduje o charakterystyce energetycznej budynku. Może wpływać na straty lub oszczędność energii, dlatego - by podjąć świadomy zakup - warto poznać cechy decydujące o jego energooszczędnym charakterze.

 Rozpoznać wartościowy produkt

Od 2005 r. możemy poznać klasę energetyczną urządzenia, jego pobór prądu czy poziom hałasu z etykiet energetycznych umieszczanych obowiązkowo na wszystkich towarach AGD i RTV.

W przyszłości takie same oznaczenia będą miały również produkty przyczyniające się do energooszczędności, a więc materiały budowlane takie jak okna, drzwi czy izolacje. Taki obowiązek nakłada na europejskich producentów nowa dyrektywa unijna dotycząca etykietowania podpisana 19 maja 2010 r., wprowadzająca klasy energetyczne od A do G dla rozszerzonej grupy produktów.

Czytaj także: Jak utrzymać trwałość i niezmienną urodę kamiennych form?

Zanim jednak to nastąpi, jedynym miernikiem energooszczędności okna jest współczynnik Uw informujący o ilości energii, jaka przez nie przenika. Producenci podają również niekiedy liczbę komór - jako ważną cechę decydującą o termoizolacyjności okna.

Liczba komór to nie wszystko

Trend energooszczędności w budownictwie doprowadził do swoistego rodzaju wyścigu między twórcami takich rozwiązań. Brak etykiet energetycznych i jasno sformułowanych reguł powoduje, że łatwo jest się zgubić w natłoku informacji.

Firmy oferujące stolarkę okienną z PVC często zapewniają, że im większa liczba komór, tym profil jest cieplejszy. Na rynku możemy spotkać już profile z 8-9 komorami powietrznymi. Powietrze znajdujące się w zamkniętych komorach jest doskonałym izolatorem, jednak tylko wtedy, gdy komory są dostatecznie szerokie i właściwie ukształtowane, co ma z kolei wpływ na prawidłowy przebieg izoterm i odczuwalny komfort cieplny. Czytaj także: Okna dźwiękoszczelne - aby spełniały swoją funkcję, należy odpowiednio je dopasować. Jak wybrać najlepsze okna?

Zdarza się, że zwiększenie liczby komór powietrznych przy podobnej głębokości profili jest zabiegiem tylko marketingowym. Ponadto osłabia statykę okna poprzez zmniejszenie komory, w której znajduje się stalowe wzmocnienie. Ponieważ wyważenie wszystkich proporcji nie jest zadaniem łatwym, warto zdać się na producenta współpracującego z renomowanym dostawcą systemu okiennego.

Racjonalnym kryterium wyboru okna jest wartość współczynnika przenikania ciepła przez ramę okienną Uf i rzeczywista głębokość osadzenia szyby w skrzydle lub ościeżnicy. Im mniejsza jest wartość Uw i im głębiej osadzona jest szyba, tym lepiej. Niezwykle istotnym czynnikiem jest głębokość zabudowy okna oraz głębokość samego skrzydła.

- Im większa głębokość profili, tym grubsze pakiety szybowe producent może wstawić. Naprawdę ciepłe profile mają około 80 milimetrów głębokości. Taka konstrukcja musi być nie tylko ciepła, ale i odpowiednio sztywna, żeby nie ulegała odkształceniom i umożliwiała wykonywanie okien i drzwi balkonowych także większych od przeciętnych - mówi Andrzej Polijaniuk, dyrektor dd spraw marketingu i produktu w Schüco International Polska.

Wzmocnić słabe punkty okna

Częstym mankamentem rozwiązań systemowych i samego wykonawstwa jest płytkie osadzenie szyby w profilu.

Czytaj także: Wybierasz okno? Uważaj na szyby! - Poradnik, jak wybrać okna

Umiejscowienie ramki przyszybowej bardzo blisko krawędzi profili okiennych sprzyja zwiększonemu przenikaniu ciepła i pojawianiu się skropliny, a nawet lokalnych oblodzeń na wewnętrznej powierzchni w strefie styku szyby z profilami okiennymi. Dlatego sposób wstawienia przeszklenia to kolejny ważny czynnik decydujący o termoizolacyjności całego okna.

- W energooszczędnych profilach szyba jest osadzana głęboko w profilu, co eliminuje obecność liniowych mostków termicznych i podnosi rzeczywistą termoizolacyjność okna. O poprawie komfortu cieplnego decyduje również zastosowanie trzech niezależnych uszczelnień zabezpieczających okno przed infiltracją chłodnego powietrza. Naprawdę przyjazne środowisku okna nie mają spienionych wypełnień, które z uwagi na ich trwałe połączenie z profilami uniemożliwiają recycling odpadów produkcyjnych i przyszły recycling zdemontowanej stolarki - mówi dyrektor Andrzej Polijaniuk.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Wozińska (Gazeta Wrocławska. Solidny deweloper)

Polecamy Ci również

Zobacz także