Wybór rolet

Wybór rolet

Od czego zależy funkcjonalność rolety? Splot, grubość, faktura, kolor, rodzaj materiału - wszystkie te czynniki przekładają się zarówno na wygląd, jak i właściwości użytkowe.

W bogatej ofercie nietrudno się pogubić, dlatego najlepiej podstawowe informacje zebrać w dogodnej pigułce. Rolety nie bez powodu nazywane są osłonami okiennymi albo szerzej - systemami zaciemniania wnętrz. Jeżeli chodzi o zakres natężenia światła słonecznego w pomieszczeniu, to obecnie dzięki odpowiedniemu doborowi tkaniny i modelu rolety możemy doprowadzić od całkowitej transparencji do 100 procent zaciemnienia. Jest to możliwe dzięki szerokiej gamie materiałów stosowanych do produkcji rolet.

roleta bambusowaJeśli chodzi o przepuszczalność światła i sposoby zasłaniania, rolety dostarczają nam kilku rozwiązań. W ofercie producentów znajdują się tkaniny transparentne, które pełnią rolę dekoracyjną, ponieważ nie mają istotnych właściwości światłoszczelnych lub zasłaniających. Kolejną grupą są materiały, które dzięki odpowiedniemu splotowi tkaniny pozwalają wprowadzić we wnętrzu atmosferę prywatności. W zależności od jego gęstości, pomieszczenia mogą być dowolnie zaciemnione.

Na rynku jest także grupa specjalnie zaprojektowanych, dwuwarstwowych tkanin całkowicie zaciemniająca wnętrza. Istnieje klika rozwiązań technologicznych dla takich materiałów - mogą być one podgumowane (tkaniny zaciemniające), posrebrzane (tkaniny typu Silver), albo pokryte masą perłową od strony zewnętrznej, dzięki czemu nie przepuszczają promieni słonecznych lub je odbijają.

Pamiętajmy, że jeśli nie korzystamy z dwuwarstwowych rozwiązań, istotny staje się kolor rolety. Jasne barwy rozpraszają światło, dzięki czemu pomieszczenie mniej się nagrzewa. Ciemne natomiast absorbują ciepło, co może powodować znaczny wzrost temperatury przy silnym słońcu.

- Jeśli chodzi o sam materiał do produkcji tkanin, najlepiej zapytać u źródła. "Najczęstszym rozwiązaniem jest zastosowanie poliestru. W odróżnieniu od surowców tradycyjnych, takich jak bawełna, dzięki swoim syntetycznym właściwościom zapewnia dużą trwałość zarówno formy, jak i barwy. Czasem stosuje się także policotton, który jest mieszanką 70 procent poliestru i 30 procent bawełny. Dla tych, którzy lubią się otaczać naturalnymi materiałami, istnieje możliwość zakupu rolet w 100 procentach bawełnianych - wyjaśnia Kamila Prałat, ekspert firmy Franc Gardiner, producenta rolet. Niestandardowym i rzadkim rozwiązaniem jest wykorzystanie tkaniny imitującej zamsz, który nadaje się do tworzenia nietypowych aranżacji, dostosowanych do starych wnętrz.

Poza gatunkiem materiału, kolejną wariacją dekoracyjną jest możliwość ingerowania w przebieg wzoru oraz tworzenie niestandardowych deseni i aplikacji, nadających tkaninie ciekawą fakturę. Sposobów na fabryczne i różnoformatowe urozmaicenie rolet jest wiele: technika żakardowa, nadruk, wytłoczenie lub wyhaftowanie wzoru - w zależności od efektu, który chcemy uzyskać.

Oceń artykuł
3,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Sklepik (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także