Wybrano najlepsze wnętrza gabinetów stomatologicznych,...

Wybrano najlepsze wnętrza gabinetów stomatologicznych,...

Dentyści przełamują opór przed leczeniem wykorzystując do tego architekturę i nowoczesne wzornictwo. W weekend wybrano najlepsze przykłady takich gabinetów w Polsce.

Wnętrze katowickiego gabinetu Dentim clinic zwyciężyło w konkursie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011, w którym wybierane są najciekawsze pod względem architektonicznym wnętrza placówek stomatologicznych. Katowicką klinikę wyróżniono zarówno za pomysł, koncepcję architektoniczną, jak również rozwiązania sprzyjające minimalizacji stresu w gabinecie. W sumie przyznano nagrody aż w 8 kategoriach. Jurorzy konkursu - architekci, designerzy i dziennikarze wyróżnili także gabinet Den Arte z Sopotu. Nagrodę Eko Star za najciekawsze rozwiązania proekologiczne w gabniecie otrzymał z kolei gabinet KODENT z Głogowa. - Wszystkie te gabinety są absolutnym zaprzeczeniem stereotypowych wnętrz klinik stomatologicznych. Tutaj dominuje nowoczesne wzornictwo, znane nazwiska ze świata designu i ciekawa architektura, daleko odbiegająca od standardów - mówi Małgorzata Wasio - Malinka z Dental Depot Wasio, przewodnicząca jury konkursu.

Lepiej z medycznym designem?

12 klinik przez 12 miesięcy ubiegało się o nagrodę w plebiscycie TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011. Wśród nominowanych znalazły się m.in. gabinety z Warszawy, Sopotu, Katowic, Gniezna i Krakowa. Każda z klinik zgłaszając się do konkursu musiała udowodnić, jak dzięki nowoczesnemu wzornictwu, architekturze, rozwiązaniom przestrzennym zmienia wizerunek gabinetu na bardziej przyjazny dla pacjenta. W sumie w konkursie wyróżniono aż 6 gabinetów, głosowało jury, internauci, swoje nagrody przyznały także Villeroy&Bosch, AlmiDecor i Gaggenau. Główną nagrodę zgarnęło w tym roku Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic.

Właściciele gabinetu wspólnie z architektem Markiem Słaboniem z Stodoły Projektowej stworzyli wnętrze kliniki, jakiego jeszcze nie było na Śląsku. Artystyczną dominantą Dentim clinic są zaprojektowane schody - rzeźba opowiadające historię stomatologii. Wycięte ze stali schody - książka, łączą 2 piętra. W efekcie tego mixu powstało wnętrze, w którym dominuje nowoczesne wzornictwo i sztuka. Przykład - mające 170 cm fotele w kształcie zębów, w których nogi to korzenie zęba, oparcia - korony to projekt guru wzornictwa Philippe Starcka. Także poczekalnia daleka jest od medycznego wizerunku, obok foteli - zębów Starcka, stoją tam krzesła dla dzieci Pantone Mini. W recepcji odnajdujemy inne ikony wzornictwa - krzesła Eames'ów, które zrewolucjonizowały design w latach 60. Na ścianach zamiast powiesić tradycyjne plansze z zębami zdecydowano się wyciąć w ścianie wnękę i umieścić w niej serię obrazów fakturalnych, przedstawiających wariacje na temat ust. Jest to malarska praca Anny Manny Maciągowskiej, absolwentki katowickiej ASP.

Sztuka w gabinecie

Ale Dentim clinic to nie jedyny gabinet, który w tym roku przypadł do gustu. Wyróżnienie jury zdobył gabinet Den Arte a wyróżnienie internautów i czytelników -  SE+ Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa. Internauci nagrodzili także Implant Medical z Gniezna. - Gabinet SE doskonale połączył historię ze współczesnością. Gabinet mieści się w mającej ponad 100 lat kamienicy, tej samej, która kiedyś inspirowała Adama Asnyka, Stanisława Wyspiańskiego i Stanisława Przybyszewskiego. Wnętrze SE wyróżniono przede wszystkim za niezwykła klasę, stonowanie wpływające na poziom stresu pacjenta. Den Arte to z kolei wnętrze, które przypomina bardziej galerię sztuki, niż gabinet stomatologiczny. Czystość przestrzeni, mnóstwo naturalnego światła, prostota form i minimalizm architektoniczny poszczególnych pomieszczeń stanowią tło dla czarno-białych wielkoformatowych fotografii Tomasza Tomkowiaka, ukazujących piękno kobiecego ciała - mówi Wasio-Malinka.

Dentysta może być eko

Ciekawostką były wyróżnienia w kategoriach eko. Nagroda Eko Star przyznawana przez Gaggenau powędrowała do gabinetu KODENT z Głogowa. Wyróżnienie w tej kategorii dostała Specjalistyczna Klinika Stomatologiczna IMPLADENT z Gdańska. - KODENT jest jednym z pionierów zastosowania ekologii w gabinecie stomatologicznym w Polsce. Znajduje to odzwierciedlenie zarówno w projekcie architektonicznym, wzornictwie jak również w zastosowanych materiałach. W gabinecie zastosowano m.in. okna z szybami niskoemisyjnymi, system ogrzewania wykorzystującego dwie wysokowydajne pompy ciepła oraz instalację niskotemperaturową. Pozwoliło to KODENTOWI obniżyć zapotrzebowanie na energię niemal o połowę poniżej obecnych norm. Ważnym elementem proekologicznej filozofii właścicieli KODENT jest stała redukcja odpadów oraz ich segregacja, dzięki czemu udało się niemal całkowicie wyeliminować wytwarzanie niesegregowanych odpadów komunalnych - wyjaśnia Wasio-Malinka.

Plebiscyt TOP DESIGN zorganizowano już po raz drugi. W pierwszej edycji konkursu wygrały kliniki UNIDENT UNION Dental Spa z Wrocławia, nagrodę czytelników natomiast dostała klinika ELEKTORALNA Ddd Dental Clinic z Warszawy. Celem konkursu jest pokazanie nowoczesnego oblicza polskiej stomatologii, oraz przełamać strach pacjentów przed dentystą. O tym, że jest to możliwe przekonana jest jedna z jurorek. - Gabinety stomatologiczne zmieniają się z roku na rok, dążąc do indywidualnego i ciekawego stylu. Natomiast dobrze zaprojektowany gabinet jest nadal luksusem, na który stać tylko nielicznych. Ciepłe wnętrze, różnego rodzaju obrazy, zdjęcia czy filmy w poczekalni to sposób na przyjazne i bezstresowe nastawienie do pacjenta. Dlatego takie konkursy jak Top Design pokazują różnorodność gabinetów dentystycznych w Polsce, podsuwają nowe pomysły oraz inspirują do zmian. Najważniejsze oczywiście jest leczenie, ale dobrze zaprojektowane wnętrze gabinetu pozwala poczuć się komfortowo, pomaga się zrelaksować. Jesteśmy wzrokowcami więc to, w jakim wnętrzu się znajdujemy wpływa na nasze samopoczucie i nastawienie - mówi Justyna Smolec z Architektura&Biznes.

Organizatorem konkursu jest Dental Depot Wasio, Biomet 3i i magazyn Dobre Wnętrze.

***

Lista laureatów

1. Wybór Jury: Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic 2. Wybór Internautów i czytelników: SE+Studio Stomatologii Estetycznej z Krakowa 3. Wybór Eco Star/Gaggenau: Kodent z Głogowa 4. Wyróżnienie Jury: Sopocka Klinika Stomatologiczna Den Arte z Sopotu 5. Wyróżnienie Internautów: Implant Medical z Gniezna 6. Wyróżnienie ekologiczne: Impladent z Gdańska. 7. Nagroda AlmiDecor: Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic 8. Nagroda Villeroy&Bosh: Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic

W tym roku, podobnie jak w 2010 w plebiscycie TOP DESIGN udział wzięło 12 klinki z całej Polski, najwięcej było z Warszawy. Gabinety nominowane do TOP DESIGN 2011: SE+Studio Stomatologii Estetycznej (Kraków), Impladent (Gdańsk), Kodent (Głogów), Sopocka Klinika Stomatologiczna Den Arte (Sopot), Implant Medical (Gniezno), MEDIDENS (Częstochowa), Nova Dentis (Warszawa), Panaceum (Opole), ENEL-MED (Warszawa), Neodentica (Gdańsk), Dentim clinic (Katowice), ABC Dentysta Dental City (Bielsko-Biała). Organizatorami plebiscytu są Dental Depot Wasio, Biomet 3i i magazyn Dobre Wnętrze.

Oceń artykuł
4,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Pietrzak/Guarana Communications

Polecamy Ci również

Zobacz także