Wygląd zewnętrzny domu pod czujnym okiem kobiet

Wygląd zewnętrzny domu pod czujnym okiem kobiet

Najnowsze trendy architektoniczne w projektowaniu domów czerpią inspirację z piękna naturalnych materiałów. Współczesne projekty bardzo często wykorzystują drewno, kamień oraz metal, czyniąc z nich dominujące lub dopełniające elementy elewacji. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Ceresit VISAGE, nowoczesne podejście oraz panujące trendy architektoniczne zauważają w dużej mierze kobiety, które przykładają coraz większą wagę do zewnętrznego wyglądu swoich domów.

malowanie ścianZ uzyskanych danych wynika, że aż 78 proc. kobiet jest odpowiedzialnych za wygląd zewnętrzny swojego domu. 26 proc. Polek samodzielnie decyduje o kolorze elewacji domu, natomiast w przypadku 52 proc. ankietowanych decyzje w tej kwestii podejmują razem z mężem lub partnerem.

Jak widać kobiety nie zajmują się tylko dekoracją wnętrza swoich domów, ale także wbrew powszechnym opiniom i panującym stereotypom coraz odważniej angażują się w dziedziny pozornie zarezerwowane dla mężczyzn, takie jak np. wybór tynków.

Czytaj także: Elewacje - poradnik kolorystyczny. Część 1 - Kolor żółty

Jeżeli chodzi o preferencje kobiet dotyczące pokrycia elewacji zewnętrznej, ponad połowa z nich (55 proc.) wybiera standardowe tynki i farby. Co ciekawe, 39 proc. opowiedziało się za wyglądem elewacji oddającym piękno natury - naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i kamień oraz tynkami i farbami nawiązującymi do tych cenionych surowców. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na wykonanie drogiej fasady z kamienia czy wykonanie drewnianej oblicówki. Rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być właśnie wybierane przez 18 proc. ankietowanych tynki i farby elewacyjne, które zarówno wizualnie, jak i w dotyku przypominają swoje naturalne odpowiedniki.

Czytaj także: Pierwszy w Polsce poradnik kolorów elewacji!

W trakcie rozmowy telefonicznej aż 82 proc. kobiet przyznało, że zamiast pokrycia elewacji naturalnymi materiałami zdecydowałyby się na wybór materiałów, które odwzorowują te naturalne a są jednocześnie tańsze, szybsze w montażu i równie trwałe. Niemal połowie ankietowanych Polek (47 proc.) marzy się uzyskanie efektu kamienia na elewacji ich domów. Popularne pozostaje także drewno, które odgrywa kluczową rolę w nowoczesnym wzornictwie, a przy tym doskonale koresponduje ze współczesnym proekologicznym trendem w budownictwie. Elewację z efektem drewna chciałoby posiadać 24 proc. kobiet.

Oceń artykuł
3,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: mk

Polecamy Ci również

Zobacz także